Ministerstvo průmyslu a obchodu zvýší význam plynu ve státní energetické koncepci
Objem dovozů zemního plynu zatím podle Hanzlíčka MPO nekvantifikovalo. V upraveném plánu vzroste podíl plynu na výrobě elektřiny, počítá se s výstavbou nových plynových elektráren.
Zelenou variantu energetické koncepce negativně posoudila společnost Tebodin, která na zakázku MPO vyhodnotila předpokládaný dopad šesti různých variant energetické koncepce na životní prostředí. Zelenou variantu Tebodin umístil až na předposlední místo, preferuje naopak červený scénář, který spoléhá na využívání zemního plynu, a žlutý scénář, který navrhuje výstavbu osmi jaderných bloků.
Studie Tebodinu je podle Hanzlíčka jednostranná, nebere totiž ohledy na ekonomické a sociální dopady. Právě z ekonomického a sociálního pohledu prý výrazně vede zelená varianta. Zachová mimo jiné na maximálně možnou dobu 40 tisíc pracovních míst v hornictví na severozápadě Čech.
Zelený scénář minimalizuje dovozy paliv do České republiky. Mezi lety 2005 a 2030 počítá s výstavbou nových uhelných elektráren i několika jaderných bloků. V roce 2030 se má na spotřebě energetických zdrojů v ČR podílet uran a hnědé uhlí po 23 procentech, plynná paliva 20 procenty, ropa a obnovitelné zdroje zhruba po 12 procentech a černé uhlí méně než deseti procenty.
Novou koncepci energetické politiky státu do roku 2030 představilo MPO letos v červnu. S odkazem na minimální závislost na dovozu paliv ministerstvo preferuje zelený scénář. Souhlasí s ním také česká vláda, zástupci podnikatelů a odboráři.
reklama