https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-pripravuje-zmeny-v-systemu-erozniho-ohrozeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství připravuje změny v systému erozního ohrožení

6.2.2023 01:13 (ČTK)
Eroze půdy u Přerova nad Labem podpořená nevhodnou orbou.
Eroze půdy u Přerova nad Labem podpořená nevhodnou orbou.
Foto | Petr Vilgus / Wikimedia Commons
Ministerstvo zemědělství připravuje změny v systému roztřídění erozně ohrožené zemědělské půdy. S Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy chystá pravidla pro hospodaření v různém stupni erozního ohrožení. V ČR je podle něj erozí ohroženo zhruba 60 procent polí. Od příštího roku začne platit proti erozi přísnější ochrana. Agrární komora ČR upozorňovala na to, že může ohrozit pěstování například kukuřice nebo brambor.
 

Doposud se půda rozděluje do kategorií silně erozně ohrožená (SEO), mírně erozně ohrožená (MEO) a erozí neohrožení půda. Kategorie určují, jakým způsobem lze hospodařit, aby docházelo k nejmenším ztrátám půdy.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se toto nastavení má přenastavit, aby lépe odpovídalo specifickým vlastnostem jednotlivých kategorií erozního ohrožení a začaly se využívat nové technologie. "Mírně erozně ohrožené půdy rozdělíme do dvou podkategorií podle stupně erozního ohrožení. Na jedné začnou platit přísnější pravidla, na druhé v podstatě zůstanou zachovány současné postupy," řekl.

Ministerstvo uvedlo, že plocha silně erozně ohrožené půdy, kde nelze pěstovat brambory, kukuřici ani cukrovou řepu, naroste o 11 procent ze současných 54 600 hektarů na 60 600 hektarů. V této kategorii bude platit omezení velikosti půdních bloků osetých jednou plodinou na maximálně deset hektarů.

V kategorii mírně ohrožené půdy bude možné pěstovat kukuřici, brambory nebo cukrovou řepu s využitím specifických technologií. Ministerstvo pro to chce s ústavem meliorací a ochrany půdy představit nové zásady.

Ministerstvo vytvořilo k problematice eroze pracovní skupinu, kde jsou zástupci resortu, odborných institucí i nevládních organizací. Změny v protierozní ochraně jsou podle úřadu nutné kvůli již platné protierozní vyhlášce a novému strategickému plánu Společné zemědělské politiky EU na roky 2023 až 2027.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

6.2.2023 06:56
Takže se opět můžeme těšit na další paskvil, který nevydrží ani jeden rok?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist