https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-hladik-v-ceskych-budejovicich-vyhlasil-novou-vyzvu-na-dekarbonizaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Hladík v Českých Budějovicích vyhlásil novou výzvu na dekarbonizaci tepláren

14.6.2024 01:36 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Foto | Xth-Floor / Wikimeda Commons
Stát poskytne dalších 20 miliard korun na odklon tepláren od uhlí. Pátou a poslední výzvu z programu HEAT vyhlásil včera v Teplárně České Budějovice ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). S pomocí Modernizačního fondu mohou teplárny vyměnit staré uhelné kotle za moderní, například na biomasu, nebo další zdroje jako geotermální vrty nebo čerpadla. Žádosti bude možné podávat od 15. července do 29. listopadu, řekl Hladík. Právě českobudějovická teplárna je podle něj příkladem úspěšného žadatele v předchozí výzvě HEAT a díky tomu se postupně zbavuje uhlí.
 
Teplárna České Budějovice pořídila nový kotel na biomasu, ve kterém se bude spalovat štěpka, a vybudovala sklad pro štěpku. Náklady dosáhly zhruba 1,5 miliardy korun, z fondu využila přes 300 milionů korun. Technici teplárny začali nový kotel testovat v březnu, fungovat by měl začít v polovině prosince.

"Modernizaci zdrojů jsme systematicky zahájili v roce 2017. Vloni byl zprovozněn tepelný napáječ z nedaleké elektrárny Temelín a společně se zmíněnou výměnou kotle tak ušetříme přibližně dvě třetiny spalovaného uhlí. Posledním krokem realizace naší Strategie pro zelené město bude výstavba zařízení na energetické využívání odpadu ZEVO Vráto, které chceme s podporou Modernizačního fondu dokončit v roce 2028, tedy před zahájením zákazu skládkování a oficiálními evropskými termíny pro dekarbonizaci, které mají nastat v roce 2030," uvedl Václav Král, předseda představenstva Teplárny České Budějovice. Teplárna České Budějovice spalovala z 99 procent hnědé uhlí, to je zhruba 230 000 tun uhlí ročně.

Modernizace kotle K12 na biomasu začala v září 2022. Kotel spaloval uhlí 43 let a představoval jedno z klíčových výrobních zařízení s výkonem 150 tun páry za hodinu. Výkon nového kotle klesl na 55 tun páry za hodinu a bude sloužit zejména k optimalizaci výkonu celé teplárenské soustavy v letním a přechodném období. "Tato kapacita je dostatečná pro zajištění stabilních dodávek čistého tepla zákazníkům v kombinaci s dalšími realizovanými investicemi do dekarbonizace místní sdílené energetiky," dodal Král.

Náklady na stavbu ZEVO Vráto, kde se budou spalovat odpady, by se podle Krále na základě odhadů mohly pohybovat kolem 7,6 miliardy korun. Modernizační fond by mohl pokrýt až 60 procent, zbytek by teplárna čerpala z úvěrů. Přesná čísla vzejdou z výběrového řízení na dodavatele stavby. ZEVO Vráto má posouzení vlivů na životní prostředí a má vydané územní rozhodnutí. Naplňuje se tak Strategie pro zelené město, schválená v roce 2020 Radou a Zastupitelstvem města České Budějovice, které je stoprocentním vlastníkem teplárny.

Modernizace a dekarbonizace tepláren je jednou z hlavních oblastí podpory Modernizačního fondu. Celkem už byly přihlášeny projekty téměř za 70 miliard korun, schváleno jich je 35 ve výši přes 46 miliard korun. "Podporován je stále ale i přechod na zemní plyn s účinnou kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Jsou to podlimitní i nadlimitní projekty. Vždy se musí jednat o soustavu zásobování tepelnou energií, žadatelé musejí být vlastníky zdroje tepelné energie či soustavy. Podporu budeme poskytovat v rozmezí 30 až 65 procent z celkových způsobilých výdajů projektů,“ řekl ministr Hladík. Cílem těchto výzev a investic z Modernizačního fondu je, aby se veškeré teplárny v České republice zbavily spalování uhlí do roku 2030. Tyto finance nejsou ze státního rozpočtu, jejich zdrojem je prodej emisních povolenek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.6.2024 05:07
dejme tomu, že pro desetitisícové město, které nemá peněz na zbyt by to mohlo být zajímavé ale teplárny na bionasu? to jako myslí vážně?
Geotermální vrty rozhodně nejsou levná záležitost a tepelná čerpadla...tak tahle technologie nějak skřípe.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.6.2024 07:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Je to rouhání.Ale MŽP je instituce komplikující společnost.Tento právník není energetik a každý z nás když cokoliv zahlédne je v tomto v pozítří expert.A začneme poučovat odborníky,jak toto dělají blbě.
Čistírny odpadních vod,exhalací,nakládání s odpady atddd se řešilo vždy a dnešní,podle mne výborný stav je vrchol toho co se tu dělo co pamatuji a dřive.A čas jde dál.
Štěpkování je fajn,na zahrádce já též, ale ti co mají k tomu co říci někde namítají že tato hmota v lese může chybět.O tepelných čerpadlech v dnešní podobě-čerpadlo do každé domácnosti,se začíná pochybovat .
Dříve to byla rudá umanutost,dnes zelená.O vlivu na prostředí spíše dám na energetika,technika než na aktivisty,právníky,či co to vše je.
Pětiletku splníme i kdyby měla trvat deset let.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2024 09:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Teplárny na biomasu fungují. Nicméně nejsou levné, spalování biomasy produkuje i jiné emise než sodovkáč, no a teplárna 10 MWt a 5MWe sežere asi 100 tisíc tun štěpky/r. což chybí v lese.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.6.2024 10:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
10MW je jako elektrána trpaslík,teplárna nevím.Jak píšete,zatím tiché hlasy lesníků,že toto v lese chybí.A ve štěpce je hodně vody.Také přitápím dřevem,ale jeden kubík za léto vyschne ve dřevníku snadno.Pochybuji o efektivitě,ale k tomu jsou jiní.
no a exhalace snad jen CO2 a voda,ostatní na rozdíl od uhlí/SO2 a popílek/nestojí za řeč.

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2024 14:34 Reaguje na Emil Bernardy
A to byste se divil. Ze dřeva jde skoro to samé co za spalovnu. Je v něm síra, chlor...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.6.2024 15:09
Teplárny a elektrárny přestavíme na štěpku a hospodářské lesy s kvalitním
dřívím přeměníme na samovýsevy s bezúdržbou jednou za dvacet let semleté
na štěpku. Prostě EKOlogismus každým coulem v zájmu nových energo lesáků
a energo zemědělců produkujících biomasu pro EKO energetiky. Chudák les,
chudák pole a chudák celá příroda! Občané braňme přírodu před těmito
zrůdami hrajícími si na EKOLOGY!
Odpovědět

Radek Čuda

14.6.2024 16:08
Když už ty povolenky v ceně energií zacálujeme, tak se ty peníze holt musí nějak udat, to dá rozum, že.
Oproti energetice v EU byla snad i ta centrálně řízená ekonomika za socíku trh jak řemen.
Odpovědět
pa

petr angi

26.6.2024 10:33
Scénář je stále stejný.
1) Prohlášení, že je něco špatně ale my politici máme recept - regulace.
2) Regulace ale časem je potřeba najít i ekonomické nástroje aby se společnost nevyhýbala zavedené regulaci.
3) zdanění, poplatky což, vede k ekonomickému postižení lidí a průmyslu - společnosti, růst cen, narušení obchodních vztahů, inflace - zavedeme dotace k nápravě.
4) dotace a my politici budeme rozhodovat co komu dáme a co spadne ze stolu zůstane politikům
Přece to dělají v zájmu společnosti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist