https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-hladik-vystavbu-vetrnych-elektraren-by-mely-zrychlit-akceleracni-zony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Hladík: Výstavbu větrných elektráren by měly zrychlit akcelerační zóny

21.8.2023 17:51 | HRÁDEK NAD NISOU (ČTK)
Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
Foto | EssjayNZ / Flickr
Zrychlit a zjednodušit přípravu výstavby větrných elektráren by měly takzvané akcelerační zóny. Razítka potřebná k realizaci projektu v nich půjde získat rychleji. Takové zóny by měly být ve všech krajích, celkově by jich na území Česka mělo vzniknout několik desítek, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) při návštěvě větrného parku ve Václavicích na Liberecku, který je druhým největším v Česku.
 

"Pro mě je naprosto zásadní najít rovnováhu mezi podporou obnovitelných zdrojů a krajinným rázem. Aby to dobře do naší české, malebné krajiny zapadalo. Proto ministerstvo životního prostředí dělá projekt takzvaných akceleračních zón, kdy mapujeme českou krajinu na základě zhruba 60 různých map omezení, řešíme všechny nárazníkové zóny, abychom byli v souladu s ochranou přírody a krajiny, politikou územního rozvoje České republiky, dopravními stavbami a dalšími omezeními, jako jsou třeba letecké koridory," doplnil Hladík.

Akcelerační zóny by chtěl Hladík připravit a legislativně zajistit do roku 2025. Doba potřebná pro vyřízení všech nutných povolení pro stavbu by se pak podle ministra mohla v optimální variantě zkrátit na jeden rok. Dnes podle developerů trvá příprava projektu i deset let, a to bez ohledu na to, zda je v plánu výstavba jedné větrné elektrárny nebo parku se 13 stožáry, jako je ten ve Václavicích. I to je jeden z důvodů, proč se za poslední tři roky v Česku žádná nová větrná elektrárna nepostavila.

Česko má dnes větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 340 megawattů. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka by mohly do roku 2030 vyrůst v Česku nové větrné elektrárny o výkonu 2000 megawattů a celková výroba větrné elektřiny by se tak mohla zvýšit na sedminásobek. Celkem by tak na konci desetiletí mohlo mít Česko okolo 2,4 gigawattu instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách, které by každoročně nahradily spálení zhruba čtyř milionů tun hnědého uhlí.

Liberecký kraj má dvacetiletou zkušenost s využitím větrné energetiky. Nejstarším projektem jsou dvě obecní větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem připojené do sítě v roce 2003. Celkem kraji patří v Česku co do počtu elektráren třetí místo, v kraji stojí 31 větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem přes 50 megawattů. V roce 2005 si kraj nechal zpracovat studii, podle níž by mohlo na Frýdlantsku stát až 60 větrných elektráren. Třeba s výstavbou u Václavic ale studie nepočítala.

"Bez stavby větrných a také fotovoltaických elektráren se nedá zajistit energetická bezpečnost země. Bylo by krásné vyrábět elektřinu z větru v Severním moři, ale pořád by to byla elektřina vyrobená v jiné zemi a pokud chceme mluvit o co největší energetické bezpečnosti, tak bychom si měli co největší objem elektrické energie vyrobit sami. Nevím o žádné konkrétní lokalitě v kraji, ale jsme připraveni o těch návrzích jednat, prvním krokem by měla být analýza, následovat by měla debata s kraji a obcemi," dodal liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.8.2023 18:16
Základem je snad vrátit se ke komunistickému "poručíme větru, dešti" a zavelet větru, aby u nás dul tak, že větrníky se budou točit.
Odpovědět
ji

22.8.2023 12:22 Reaguje na Richard Vacek
Není potřeba, aby foukalo pořád. Stačí, když díky větrným dnům snížíme potřebu využívat například plynové elektrárny. Ve dnech, kdy nefouká a nesvítí slunce se běžně v jiných státech využívají jiné zdroje el. energie, které lze snadno a rychle spustit (např. elekrárny na biomasu a plynové elektrárny). Pořád je ale využití větrné energie výrazná úspora (uhlí, plynu, biomasy).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.8.2023 14:56 Reaguje na
Když fouká, fouká pravděpodobně i v Německu. A tehdy bezcenná elektřina proudí i k nám. Nevypadá moc rozumně stavět další větrníky na bezcennou elektřinu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.8.2023 17:08 Reaguje na Richard Vacek
ano, a je potřeba ve své bublině šířit osvětu (doučovat základoškolskou fyziku, zákony zachování a kupecké počty) a chodit k volbám. nevolit oportunisty, aktivistické blouznivce a švagrovsko/sousedské mafiány - když je koalice příliš mnoha stran, tak se holt tihle dostanou k moci a z blbosti nebo s vidinou zisku prosadí něco proti kupeckým počtům.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.8.2023 09:56 Reaguje na
Žádná záloha není zadarmo a zdroj jejího pohonu se řídí
momentální poptávkou. I to je jeden z důvodů vysokých
cen plynu, když nefouká a výpadky kryjí paroplyny, kterým
je lautr putna za kolik plyn nakoupí, protože to zákazník
zaplatí v ceně elektřiny. Ještě jsem nezažil, že bych měl
na faktuře položku: elektřina za nulovou hodnotu z převisu
výroby, ale naopak tam mám položku :příspěvek na OZE a
navýšení ceny kvůli spotovým cenám a nákladům na přenosy
energie a vyrovnávky v síti. Ano, v globále jsou OZE sice
pochybná úspora(náklady na jejich výrubu, údržbu, likvidaci,
což se bez dotací a podpory OZE od zákazníků nevyplácí)
paliv pro jiné zdroje, ale zákazník pouze prodělává a já
jsem zákazník a nikoliv snílek co chce zachránit svět,
který jde zcela jinou cestou. Tou je neustálé množení
a tím i absolutní spotřeba, což nezachráním já a nebo
mí spoluobčané snižováním životní úrovně. Řekněte rovnou,
že cílem je mimo bohaté srovnat všechny do jedné lajny a
tudíž máme rezervu snižovat svoji spotřebu na rozdíl od
chudáků v rozvojových zemích. Je to takový EKOSOCIALISMUS
se zchudnutím střední vrstvy na úroveň chudých a neobrat bohaté ani o korunu. Těm navíc chudí dotují OZE a jiné
EKO projety, které se neobejdou bez spoluúčasti na kterou
chudí nemají peníze. Prostě takový socialismus naruby pod
záminkou ekologie!
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

21.8.2023 22:09
Na pana ministra je škoda slov. EU je fakt ztracená existence.
Odpovědět
pk

pepa knotek

22.8.2023 08:24
Energetická bezpečnost dosud zajištěná byla i bez větráků a FVE, to se však bude postupně měnit, energetická politika směřuje k nerovnoměrnosti výroby el. energie a podle toho to také dopadne - nestabilita přenosové soustavy a vše co s tím souvisí.
Odpovědět
ji

22.8.2023 12:20
Skvělý krok a nápad. Větrné elektrárny potřebujeme a to ve větším množství.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist