https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministri-eu-jednali-o-zemedelskych-financich-na-pristich-sedm-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministři EU jednali o zemědělských financích na příštích sedm let

18.12.2019 00:14 | BRUSEL (ČTK)
O budoucích parametrech společné zemědělské politiky jednali v pondělí v Bruselu ministři zemědělství států Evropské unie s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. / Ilustrační foto
O budoucích parametrech společné zemědělské politiky jednali v pondělí v Bruselu ministři zemědělství států Evropské unie s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. / Ilustrační foto
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
O budoucích parametrech společné zemědělské politiky jednali v pondělí v Bruselu ministři zemědělství států Evropské unie s novým eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Debata se mimo jiné točila okolo unijních financí pro zemědělce v příštím sedmiletém období, na jejichž výši i způsob rozdělování mají členské země rozdílné názory.
 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulou středu představila klimatický plán nazvaný Evropská zelená dohoda, který počítá mimo jiné s přechodem k ekologicky odpovědnějšímu zemědělství. Zástupci některých členských států dnes připomínali, že farmáři a zemědělské podniky budou mít s klimatickými opatřeními dodatečné náklady.

"Ambice a požadavky na zemědělce musí být v rovnováze s finanční podporou," řekl po jednání finský ministr zemědělství Jari Leppä, jehož země EU předsedá.

Eurokomisař Wojciechowski prohlásil, že plán dává zemědělcům šanci přejít k novému způsobu hospodaření, z něhož mohou mít nové zisky. Státy se však podle něj nejprve musejí shodnout na konečné podobě víceletého rozpočtu, aby měly jasno ve výši zdrojů na takový přechod i na zemědělství celkově.

Finský návrh rozpočtu na období let 2021 až 2027 sice počítá v porovnání s původním plánem Evropské komise s vyšším poměrem peněz pro společnou zemědělskou politiku, zejména však pro oblast rozvoje venkova. To většina států včetně Česka kritizuje.

Podle Wojciechowského by rozvoj venkova měl být více financován z peněz na kohezní politiku a ne na úkor přímých zemědělských plateb.

"Venkovské oblasti nedostávají takovou podporu z kohezní politiky, jakou by si zasloužily," prohlásil polský komisař.

Pozornost v pondělí vzbudil také plán na povinné zastropování zemědělských dotací podle velikosti firmy, které je určené na podporu malých firem. Česká vláda a premiér Andrej Babiš s tímto návrhem nesouhlasí a pokouší se prosadit, aby omezení dotací pro velké firmy bylo pouze dobrovolné.

Ministři se v pondělí rovněž shodli na dalších krocích v boji proti podvodům se zemědělskými a potravinářskými produkty. Vyzvali členské státy k lepší prevenci i dostatečně vysokým trestům, které by od podvodů odrazovaly. Finance na „koordinované akce související s potravinářskými podvody“ by měla podle ministrů vyhradit i Evropská komise.

Státy EU v pondělí také schválily nová omezení pro lov některých druhů ryb ve Středozemním a v Černém moři. Snížily například o desetinu počet dní, kdy se mohou lovit konkrétní druhy ryb u břehů Francie, Itálie a Španělska. Stanovily rovněž období zákazu lovu úhoře říčního či dalších ryb v celém Středomoří.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

18.12.2019 09:34
"Česká vláda a premiér Andrej Babiš s tímto návrhem nesouhlasí a pokouší se prosadit, aby omezení dotací pro velké firmy bylo pouze dobrovolné."

Ale on přece není ve střetu zájmů, žeee....

Všichni jsme rukojmí tohoto bezprecedentního hovada!!!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.12.2019 12:16
Ten polský eurokomisař i finský ministr zemědělství to řekli správně. Co se týká Andreje Babiše, není ve střetu zájmů o nic víc, než byl svého času Karel Schwarzenberg, ale o tom nikdo jaksi nemluvil, to by se havlistům vůbec nehodilo do krámu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist