https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministri-skupiny-g7-se-dohodli-na-urychleni-rozvoje-obnovitelnych-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů

17.4.2023 01:48 | SAPPORO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministři životního prostředí a energetiky ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se na dvoudenním zasedání v Japonsku dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vyzvali ke snížení spotřeby zemního plynu. Nestanovili ale termín pro postupné ukončení produkce elektřiny z uhlí. Potvrdili také závazek skupiny dosáhnout do roku 2035 plně nebo převážně dekarbonizované energetiky. Vyplývá to ze zveřejněného komuniké.
 

Členové G7 podle dokumentu uznali potřebu snížení produkce zemního plynu. Současně ale uvedli, že investice do tohoto odvětví mohou pomoci řešit případný nedostatek energie.

"Razantně zvýšíme produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů," uvedli ministři. Zavázali se, že do roku 2030 zvýší společně kapacitu větrných elektráren na moři o 150 gigawattů a solární kapacitu o více než jeden terawatt.

Dohoda počítá také s urychlením postupného ukončování spalování fosilních paliv bez použití technologií k zachycování vznikajících emisí CO2. To má pomoci k tomu, aby nejpozději do roku 2050 země dosáhly nulových čistých emisí z produkce elektřiny.

Otázka stanovení časového harmonogramu pro postupné vyřazování uhelných elektráren je dlouhodobým problémem. Japonsko spoléhá na uhlí při výrobě elektřiny téměř z jedné třetiny, a také propaguje používání tzv. čistého uhlí, které využívá technologii k zachycování emisí oxidu uhličitého k výrobě vodíku.

Země G7 se na celosvětové ekonomické aktivitě podílejí 40 procenty a na emisích CO2 čtvrtinou, uvedla agentura AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.4.2023 06:10
Pánbůh s námi a zlé pryč !
Odpovědět
va

vaber

17.4.2023 08:56
všichni pamatujeme nedávnou dobu ,kdy nám hustili do hlav,že plyn je záchrana , má hodně málo emisí CO2 a je čistý a všichni přecházeli na plyn, potom říkali, že plyn na přechodnou dobu ,
a nyní se dokonce začne chválit čisté uhlí,
biomasa je obnovitelná i když tím zlikvidujeme lesy a pole,
stačí to zařadit do správné škatulky a je vymalováno,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2023 11:06 Reaguje na vaber
Všechny technologie se mění a s nimi i jejich využívání. Pokud máte velmi silně odfiltrovanou uhelku a ještě byste nasadil odchytávání CO2, dostanete poměrně!?! čistý zdroj.
S plynem se počítá stále, ovšem se počítá i s jeho útlumem, žádné rázové kroky (jako třeba zavření kohoutů na Jamalu) fakt nehrozí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2023 11:03
Jede to pod tlakem, což není boh vie čo, ale existuje nějaké jiné řešení?
Kritizují všichni, kdo mají v pr. díru, ale NIKDO neráčí sdělit, jak to udělat lépe a radostněji.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist