https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministryne-hubackova-odvolala-ke-konci-zari-reditele-parku-ceske-svycarsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministryně Hubáčková odvolala ke konci září ředitele parku České Švýcarsko Aktualizováno

26.9.2022 11:05 (ČTK)
V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi.
V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi.
Zdroj | HZS ČR
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení. Benda ČTK řekl, že na odvolání nemá potřebu reagovat.
 

"Ke 30. září 2022 odvolala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dosavadního ředitele Správy Národního parku Pavla Bendu pro nedostatečnou komunikaci s obcemi a nezvládnutí managerských povinností v průběhu krizového řízení. MŽP ihned vypisuje nové výběrové řízení na post ředitele, aby bylo plynule zajištěno vedení Správy NPČŠ," uvedlo ministerstvo.

Rozpor mezi starosty a vedením parku nějakou dobu narůstal, řekla Hubáčková novinářům před jednáním vlády, dělo se to podle ní už před jejím nástupem na ministerstvo. Definitivní rozhodnutí o odvolání padlo podle ministryně kvůli chaotickému vyjadřování a rozhodování v době krizového řízení. "Náš zájem je obnovit národní park, a jestli existuje taková animozita mezi starosty, které já považuji za hlavní partnery pro rozvoj celého území, a vedením parku, tak by to asi nebyla nejlepší cesta, jak obnovit park," dodala.

Starostové některých obcí v Českém Švýcarsku si na nedostatečnou komunikaci se správou parku stěžovali opakovaně, a to už za předchozího ministra životního prostředí. "Opakovaně jsme si na tuto věc stěžovali i při osobních setkáních se současnou ministryní. Na jaře jsme u ní byli čtyři starostové. Stížnost byla o způsobu komunikace a při požáru se věci odhalily," řekl dnes ČTK starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2022). "Formálně to bylo v pořádku, ale reálně žádná diskuse nebyla. Rada parku se sotva scházela, účast tam byla často na základě plných mocí," uvedl. Problémy s komunikací trvaly podle starosty dlouho. "Upřímně si přejeme, aby byla nastavena komunikace s obcemi, abychom byli rovnocenným partnerem, není to o soupeření a pouze formální rovině," dodal.

Podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) odvolání nepřišlo ve vhodnou dobu, pokud se bude čekat na nového ředitele. Je potřeba dodělat mnoho věcí v souvislosti s řešením následků požáru. Nedostatečnou komunikaci s obcemi řediteli Bendovi podle něj vyčítat lze, protože v historii dost často nekomunikoval, uvedl hejtman.

Kvůli nedávnému rozsáhlému požáru se chtějí obyvatelé osady Mezná, kde shořely tři domy, soudit. Podle nich mohlo vedení parku ničivému požáru zabránit. Park vinu odmítá. Po vypuknutí požáru se v národním parku a jeho okolí zastavil turistický ruch, odhad ztrát podnikatelů podle nedávného vyjádření hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) převýšil půl miliardy korun. Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení.

Národní park České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je už o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

26.9.2022 11:51
Škatule, škatule hejbejte se. Akorát to odvolání nepomůže. Nejdřív by se musel změnit systém. Je to stejná blbost jako když Putinovi na Ukrajině hapruje logistika a on, místo aby změnil systém, odvolal generála, který za logistiku odpovídá.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2022 11:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Naopak, všechno je v lidech:-)

https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/mladek-ivan/jez-4206
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.9.2022 18:39 Reaguje na Karel Zvářal
Omyl, všechno je v systému. Musí být v systému zakotveno, že každý státní zaměstnanec musí co nejlépe spravovat svěřený majetek a v případě, že něco poškodí, zaplatí to v plné výši. Zatím to funguje tak, že NKÚ udělá někde kontrolu, zjistí velké škody a pak se to zašumluje a nikdo není potrestán a musí to být už hodně velká levárna, aby to začala vyšetřovat policie.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.9.2022 19:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nechoď Vašku s pány na led...
Odpovědět
va

vaber

27.9.2022 08:46
myslím ,že by měla odstoupit Hubáčková, ta je ještě nad ředitelem a má tudíž větší podíl viny,
proč si nevzala ředitele na koberec včas a neporadila mu, jak to dělat?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.9.2022 10:06 Reaguje na vaber
Nevzala si ho na kobereček, protože tomu nerozumí. Komunisti říkali, že člověk roste s funkcí, ale ne vždy se to dá. Ona je na stejné úrovni jako "Biomasa", která udělala kariéru přes zvalchovanou zadnici.
A mimochodem, kdyby se do toho požáru nenamontoval jeden senátor a neurgoval zásah proti ohni až u ministra vnitra, ty následky mohly být ještě mnohem horší.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.9.2022 12:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Z toho co píšete, a nejsem s tím ve sporu, nicméně vyplývá, že k podcenění situace došlo i ze strany HZS.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.9.2022 14:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Major Terazky z Černých baronů říkal, že na fšetko treba mať špecialistov. Je zajímavé, že to, co věděl obyčejný lampasák, nefunguje ve státní správě.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist