https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/minuly-tyden-bylo-v-chicagu-chladneji-nez-na-severnim-polu.-co-je-pricinou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Minulý týden bylo v Chicagu chladněji než na severním pólu. Co je příčinou? Video

5.2.2019 13:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Větší zima než na severním pólu. Chicago.
Větší zima než na severním pólu. Chicago.
Ledové počasí v severní Americe lámalo minulý týden teplotní rekordy. Milionům Američanů byla zima až do morku kostí, úřady varovaly před brutálními, život ohrožujícími podmínkami. Teploty v Kanadě a v severně položených amerických státech padly na některých místech až k neuvěřitelným -35 °C. Pokud se k tomu přidal i prudký vítr, klesla pocitová teplota až na -50 °C. Taková zima už si zaslouží pozornost, píše server The Conversation.
 

Arktické počasí paralyzovalo aerolinky a vlaky, vyřadilo z provozu poštu, uzavřely se kvůli němu školy a některé podniky. V ten samý čas, kdy si v Chicagu nebo Detroitu připadali jako v mrazáku, zažívala Arktida nezvyklé vedro. Teploty na severním pólu vystoupaly o 14 °C nahoru. V Chicagu tak bylo uplynulou středu chladněji než právě na severním pólu.

Tento vyhrocený stav počasí je způsobený tzv. polárním vortexem neboli polárním vírem. V minulých letech se polární vortex představil především americké veřejnosti několika vlnami chladu a zabydlel se v každodenním slovníku Američanů. Co přesně si pod tímto pojmem představit?

Řeky vzduchu

Polární víry jsou vlastně dva. Ten spodní se obvykle a přesněji nazývá polární jet stream, neboli tryskové proudění. Jet streamy jsou meandrující proudy silných západních větrů podél rovnoběžek, přibližně ve výšce, kde létají trysková letadla (cca 10 km). Nejsilnější, a tedy i nejvýraznější, jsou polární a subtropický jet stream.

Tryskové proudění existuje celoročně a je zodpovědné za oblasti vysokého a nízkého tlaku vzduchu, které pak přináší každodenní počasí: bouřky a jasnou oblohu, ochlazení a oteplení.

Vysoko nad jet streamem, ve výšce téměř 50 km, najdeme polární vortex. Toto proudění větru vytváří prstenec kolem severního pólu, podobně jako polární jet stream. Formuje se ale jenom v zimě a obvykle si udržuje kruhovitý tvar.

Oba tyto větrné jevy existují díky velkým teplotním rozdílům mezi studenou Arktidou a teplejšími oblastmi jižněji, známými jako mírný podnebný pás. Nerovnoměrné oteplování způsobuje rozdíly v tlaku, a vzduch se přelévá z oblastí s vysokým tlakem do oblastí s nízkým tlakem. Otáčející se planeta Země stáčí větry doprava, a tím stáčí větry ze západu na východ. Potud je to popis přirozeného jevu.

Globální oteplování ale zasahuje i do tohoto klimatického jevu. Emise skleníkových plynů z lidské aktivity oteplily planetu za posledních 50 let zhruba o 1 °C. Nicméně Arktida se oteplila mnohem výrazněji, dokonce více než dvojnásobně. To, že je oteplení v arktických oblastech tak silné, je způsobeno především dramatickým táním sněhu a ledu. Chybějící bílá pokrývka odhaluje tmavší oceán a půdu, které pak absorbují mnohem více slunečního tepla.

Zamrzlé Toronto.
Zamrzlé Toronto.

Kvůli rychlému oteplování Arktidy se zmenšil teplotní rozdíl mezi severem a jihem. To snižuje rozdíly v tlaku mezi polárním a mírným podnebným pásem a oslabuje sílu polárního jet streamu. A stejně jako pomalu tekoucí řeka vytváří zákruty, i pomaleji plynoucí jet stream má tendenci meandrovat.

Velké severojižní vlnění v jet streamu vyvolává v atmosféře vlnovou energii. Pokud je vlnění silné a trvá dlouho, může vystoupat nahoru a narušit polární vortex. Někdy je tento horní vír natolik narušený, že se rozdělí do dvou nebo více rotujících vírů.

Tyto dceřiné víry mají tendenci cestovat na jih. S sebou si berou svůj velmi chladný vzduch a za sebou nechávají abnormálně teplou Arktidu. Jeden z těchto vírů se minulý týden usadil nad Severní Amerikou, a s ním i mrazivé počasí.

Polární vortex se občas rozštěpí přirozeně. Je ale možné, že se to bude dít častěji, vzhledem ke změně klimatu a oteplování Arktidy. Ochromující závany zimy by se tak mohly stát běžnější součástí roku. Jestli to tak opravdu bude, je horkým předmětem výzkumů a vědci se dosud neshodnou na jednoznačném závěru. Ale už několik studií přináší přesvědčivé důkazy, že stratosférický polární vortex se mění a že tento trend může vysvětlit výpady nezvykle chladného zimního počasí na jih.

Vpadne polární vortex i do ČR?

Polární vortex je zatím častější v severní Americe, popřípadě v Rusku, než v Evropě. Je to náhoda? „Úplná náhoda to není,“ řekl pro iDnes.cz český klimatolog Radim Tolasz. „Souvisí to trochu s tím, že Evropa má oproti Americe jednu velkou výhodu, a to je Golfský proud. Když si uvědomíte, v jaké zeměpisné šířce je Praha a v jaké zeměpisné šířce jsou USA a Kanada, tak Evropa je na stejných zeměpisných šířkách podstatně teplejší. To právě způsobuje Golfský proud, který drží vyšší teplotu atmosféry v Evropě.“

Golfský proud ale se ale také v důsledku klimatických změn mění. Konkrétně oslabuje. V posledních 50 letech došlo k jeho zpomalení o 15 %. Jaký vliv to bude mít na podnebí Evropy, zatím není jasné a existují na to protichůdné názory. Ani Golfský proud tedy není zárukou, že překvapivě chladné zimní počasí nevtrhne i do Evropy. „My pořád říkáme, pozor, může se stát, že bude relativně studená zima s velkým množstvím sněhu,“ dodává Tolasz.

Útoky polárního vortexu občas využívají klimaskeptici k podpoře svého tvrzení, že nedochází ke globálnímu oteplování. Nicméně ani extrémně chladné teploty v některých oblastech světa nic nemění na tom, že průměrná globální teplota stoupá.

Symptomy proměny klimatu nejsou vždy zřejmé a snadno srozumitelné, ale jejich příčiny a budoucí chování přitahují stále více pozornosti. A začíná být jasné, že čas od času bude globální oteplování paradoxně znamenat, že se musíme vyzbrojit teplými šálami, palčáky a jégrovkami.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

5.2.2019 16:23
Nedávno jsme si připomenuli 40. výročí prudkého ochlazení (z teplot nad 10 na cca -20) o silvestrovské noci 1978.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

5.2.2019 18:45
Takže fakticky vůbec nevíme, jak klimatická změna ovlivní klima v Evropě: "Golfský proud ale se ale také v důsledku klimatických změn mění. Konkrétně oslabuje. V posledních 50 letech došlo k jeho zpomalení o 15 %. Jaký vliv to bude mít na podnebí Evropy, zatím není jasné a existují na to protichůdné názory." Ale strašíme a předvídáme katastrofy doufaje, že nás vyděšení občané budou platit. Čím se tato taktika liší od taktiky jedné politické strany?
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.2.2019 06:57 Reaguje na Martin Hájek
Záleží na tom, kterou máte konkrétně na mysli. Přímo nebo nepřímo hrozí katastrofou, když je lidi nebudou volit, prakticky všechny politické strany.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

6.2.2019 13:47 Reaguje na Jan Šimůnek
a) Článek vůbec není vůbec zaměřen politicky. Jde o vysvětlení klimatického jevu pro laiky. Můžete říct proč do toho politiku taháte?
b) Nezdá se vám navíc, že vaše tvrzení postrádá logiku? To že by se politická strana snažila nalákat voliče tím, že jim předestře problém, který po nich chtít bude chtít změny v chování nebo a navíc jeho řešení je bude něco stát. Zdá se vám snad, že tohle na voliče zabírá?
Naopak, populistické je v politice chránit před "řešením tohoto problému". Na tomto "líbivém ignorování", se živí část pravicových stran u např. u nás ODS, jinde Donald Trump a část republikánů, či Jair Bolsonaro nebo Žluté vesty.
Odpovědět
J

Josef Mozek

6.2.2019 15:43 Reaguje na Martin Jasan
Zeměkoule není stroj se zaručeným stálým podnebím. Změny byly , jsou a budou, bez vlivu člověka. Spíše změny klimatu budou mít vliv na bezmyšlenkovitě se množící lidskou populaci. Území živící miliony lidí se stanou neúrodnými a přijdou hladomory a války.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.2.2019 06:14 Reaguje na Martin Jasan
Voliči zelených nechtějí stejnou kozu, jako má soused. Oni chtějí, aby sousedovi ta jeho koza chcípla.
Jinými slovy, strana zelených žije z psychopatů, kteří mají nutkání buzerovat normální lidi a otravovat jim životy. A těm lidem je absolutně šumafu, jestli mají hrozit globálním oteplováním, globálním ochlazováním nebo globální změnou (tj. že klima bude +- stejné). Hlavně, aby mohli předstírat, že to jejich patologické chování má nějakou "vyšší" motivaci.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

7.2.2019 09:47 Reaguje na Jan Šimůnek
1) Ano, klima se měnilo i před příchodem člověka. Vždy to mělo likvidační důsledky pro určitou faunu a flóru.
2) Tentokrát, se ale mění rychleji a může za to člověk.
3) Protože to je nejzávažnější globální problém, který se spoustě lidem nehodí do jejich představě o světě a byznysu, je to velmi napadaný fakt (např. takovými jako jste vy nebo Donald Trump).
Proto je to zároveň dobře popsané. Zjednodužšeně se můžete podívat na hezké zobrazení např. tady:
https://www.idnes.cz/technet/veda/globalni-oteplovani-grafy.A150703_165530_veda_pka

Problém, že ač se vám ukáže jakýkoliv důkaz (i když je vydaný na základě výzkumu NASA), vy mu nebudete věřit. Jediné co dokážete je stočit diskuzi na to, že jsou to jen výmysly "zelených". Protože celou diskuzi vnímáte pouze jako dohadování se prostáčky v hospodě.
To jen ukazuje, kam patříte a že patologický a prostoduchý jste právě vy.

Howgh.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

7.2.2019 10:26 Reaguje na Martin Jasan
1. ad 2) nevím co Vás opravňuje toto tvrdit, ale máte nezadatelné právo toto tvrdit.
2. ad 3) to co je v článku je předložení několika hypotéz a úkolem vědců je hypotézy vyvracet nebo potvrzovat nic míň nic víc. Rozhodně je nesprávné hypotézy na základě usnesení jakéhokoliv setkání potvrzovat nebo vyvracet. A už vůbec je nepřijatelné sociálně-inženýrskými opatřeními měnit přirozené finanční toky, podložené vyděračskými metodami zaštítěné záchranou světa.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

7.2.2019 11:30 Reaguje na Vladimír Hošek
Máte to jeden blábol blbější než druhý.
1. ad 2) Najděte si vývoj klimatu Země a jeho důsledky, pak to tepre komentujte.

Plete si pojmy a dojmy. Navíc se neumíte vyjadřovat, takže vaše vyjádření nemá hlavu ani patu.
Odpovědět
J

Josef Mozek

7.2.2019 13:05 Reaguje na Martin Jasan
Jasane, opět se přestáváš ovládat a jsi arogantní. Ustálené klima můžeš mít v ledničce, kde to zajistí termostat. Zeměkoule nic takového nemá. K změnám klimatu docházelo vždy, v Čechách v minulosti byl ledovec a předtím moře nebo husté pralesy.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

7.2.2019 14:51 Reaguje na Josef Mozek
Ano, zapomněl jsem, že p. Hošek není ještě to nejhorší co zde na diskuzi alespoň snaží.

Vrchol je tady "Pepa Koleno".

Napadlo tě, že moře tady nebylo kvuli změnám klimatu? Nebo si zrovna na ZŠ chyběl?
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

7.2.2019 15:59 Reaguje na Martin Jasan
No zdá se, že jste opravdu "mimo mísu." Češtinou i odborně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.2.2019 10:17 Reaguje na Martin Jasan
1. Souhlas

2. Nesmysl, jsou doloženy změny daleko prudší (během 1 - 2 let z teplot vyšších než dnes na dobu ledovou, případně opačné). To, že za to může člověk, je mantra organizací, které si z toho udělaly byznys (prodej "uhlíkových odpustků", provozování OZE. podvodné výzkumy podporované štědrými granty apod.). Nikdy nebyl podán v této věci jediný validní důkaz.

3. Globální problém z toho dělají akorát ekoaktivisté, normální lidi ty jejich bezcenné lži absolutně nezajímají. Mají jiné, podstatně důležitější, starosti.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

7.2.2019 14:59
Prosím Vás, pokud ještě nekdo chcete připojit svůj komentář, tak
komenujte věcná fakta, přestaňte sem tahat politiku a svoje slogany. .

Přečtěte si nejdříve o čem je článek! Je o vysvětlení jednoho aktuálního klimatického jevu pro laiky. Není to hypotéza, nestojí za tím "zelení", nemá to nic společného se "sociálním inženýrstvím", klima se sice měnilo i dříve - tentokrát je to však provázané s antropogeními skleníkovými plyny.
Viz. https://www.idnes.cz/technet/veda/globalni-oteplovani-grafy.A150703_165530_veda_pka

Pokud to nechápete, tak raději nekomentujte vůbec.
Odpovědět

7.2.2019 16:32 Reaguje na Martin Jasan
Já se pod vaše slova podepisuji. Navíc je to výborně napsaný článek, blahopřeji paní Kováříková.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

7.2.2019 16:50 Reaguje na
Nevím, proč v předchozím příspěvku není zobrazeno moje jméno Jiří Svoboda.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.2.2019 10:19 Reaguje na Martin Jasan
Váženosti, pokud by aktivisté hlásající globální oteplování tomu skutečně věřili, tak by podporovali jádro, které jediné skutečně snižuje produkci CO2 a nepodporovali by OZE, které ve většině případů tuto produkci nesnižují nebo dokonce zvyšují.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

8.2.2019 13:00 Reaguje na Jan Šimůnek
V tom máte víceméně pravdu, ale o tom článek vůbec není. Na druhé straně opakování matka moudrosti.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

9.2.2019 14:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Protože to za á) nejsou aktivisté, ale meterologove za NASA; za bé) vaše tvrzení je čistě váš výmysl (lež), emisní návratnost dle LCA je např. u solárních panelů cca 3 roky.

Mluvíte do věcí, kterým evidentě nerozumíte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.2.2019 16:14 Reaguje na Martin Jasan
Problém je likvidace panelů, které představují nebezpečný odpad. A musíte počítat i efekt velkých ploch, které jsou jimi zastíněny (takže tam neprobíhá utilizace CO2 ze vzduchu do rostlin) a panely se přehřívají, protože jsou černé, a přispívají k lokálnímu oteplování a vysušování krajiny.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist