https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mnozstvi-odpadu-v-cesku-loni-vzrostlo-na-38-5-mil.tun-komunalniho-ubylo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Množství odpadu v Česku loni vzrostlo na 38,5 milionů tun, komunálního ubylo

4.11.2021 01:34 | PRAHA (ČTK)
Komunálního odpadu připadlo na jednoho člověka podle úřadu průměrně 536 kilogramů ročně, o 15 kilogramů méně než v roce 2019.
Komunálního odpadu připadlo na jednoho člověka podle úřadu průměrně 536 kilogramů ročně, o 15 kilogramů méně než v roce 2019.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Loni se v Česku vyprodukovalo 38,5 milionu tun odpadů, meziročně o 1,1 milionu tun více. Pokleslo množství komunálního odpadu - z 5,9 milionu tun na zhruba 5,7 milionu tun. I loni se však příliš skládkovalo. Vyplývá to z dat, o kterých informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
 

Komunálního odpadu připadlo na jednoho člověka podle úřadu průměrně 536 kilogramů ročně, o 15 kilogramů méně než v roce 2019. V případě všech druhů odpadů je na jednoho obyvatele 3598 kg odpadu za rok, což znamená meziroční nárůst o 96 kilogramů. Podle MŽP se celkové množství odpadů zvýšilo zejména kvůli nárůstu stavebních odpadů. Z celkového počtu odpadů tvořily 1,8 milionu tun nebezpečné odpady, stejně jako předloni.

"Odpady byly vloni převážně využívány. Z 38,5 milionu tun všech odpadů jich bylo 90 procent využito, z toho 86 procent materiálově a čtyři procenta energeticky. Na skládkách skončilo až deset procent všech odpadů," popsal za MŽP Ondřej Charvát.

Největší část všech odpadů pocházela ze Středočeského kraje - téměř 14 procent, Praha se podílela 13 procenty, Jihomoravský kraj pak 12 procenty. Oproti loňsku v žádném z krajů nepřekročilo množství odpadu pět milionů tun, předloni to byly Praha a Jihomoravský kraj.

Nejvíce nebezpečného odpadu pocházelo z Moravskoslezského kraje - 308 000 tun, druhý je Středočeský kraj s 266 000 tun a třetí Jihomoravský kraj, kde vzniklo 200 000 tun tohoto odpadu.

Na skládky loni také putovalo 48 procent komunálních odpadů, meziročně o dvě procenta více. Podle ředitele odboru odpadů MŽP Jana Maršáka to ukazuje na nezbytnost loni přijaté odpadové legislativy, která čítá nástroje k přesměrování části odpadů ze skládek k dalšímu využití. "Ekonomické stimuly směrem k omezení skládkování, zejména poplatek za skládkování využitelných odpadů, jsou nastaveny z počátku mírněji, předpokládáme tak, že nepříznivý trend se bude zlepšovat až po roce 2023 nebo 2024," uvedl Maršák. Příliš velkou míru skládkování dlouhodobě kritizují ekologické organizace. Příští rok má vzrůst skládkovací poplatek recyklovatelných a využitelných odpadů o stokorunu, a to z dnešních 800 Kč za tunu uloženou na skládce na 900 Kč.

Komunální odpad loni tvořil 14,9 procenta celkové produkce. Z 51 procent využitých komunálních odpadů bylo 39 procent využito materiálově a 12 procent energeticky.

Nejvíce komunálního odpadu se loni opět vyprodukovalo ve Středočeském kraji - 831 000 tun, což je 14 procent produkce tohoto odpadu v Česku. Na druhém místě je Moravskoslezský kraj, kde lidé vyhodili 647 000 tun odpadků (11 procent), meziročně zhruba o šest tisíc tun odpadu méně. Ještě výraznější pokles nastal v Praze, s níž se loni pojilo 646 000 tun komunálního odpadu (11 procent), předloni to přitom bylo 721.000 tun odpadu.

"Dobrou zprávou je mírný pokles produkce komunálních odpadů, protože nejmenší vliv na životní prostředí mají odpady, které nevzniknou. K zamyšlení je přesun dvou procent odpadů z recyklace na skládky. Jedná se zřejmě o vliv pandemie koronaviru, kdy byly celé domácnosti v karanténě a byly nabádány přestat odpady třídit," napsal ČTK k údajům expert na odpady Ivo Kropáček, který působí v Hnutí Duha.

Podle něho také rozbory složení směsných komunálních odpadů ukazují, že v třídění má Česko stále obrovské rezervy. Ekolog sdělil, že až dvě třetiny hmotnosti odpadů v popelnicích patří mezi tříděný a potenciálně recyklovatelný odpad.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

4.11.2021 05:38
To je vlastně špatně.
Tím nedosahujeme průměru EU !
Aby nás za to z Bruseli nepokutovali.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.11.2021 09:23
Čím je to, lidi se snazí šetřit a recyklovat a průmysl ne? Nebo se víc stavělo? Nebo se víc odpadu spaluje?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist