https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/most-a-usti-nad-labem-bojuji-s-divocaky-kteri-zabihaji-az-do-center-mest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Most a Ústí nad Labem bojují s divočáky, kteří zabíhají až do center měst

20.10.2023 10:24 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dvě největší města v Ústeckém kraji bojují s přemnoženými divočáky. Divoká prasata zabíhají do obydlených částí v Ústí nad Labem i Mostě a ničí městský i soukromý majetek. K odlovu využívají města odchytové klece a platí odměny myslivcům za zastřelený kus.
 

Velké množství černé zvěře trápí města dlouhodobě. "V mysliveckém roce (od 1. dubna do 30. září) bylo odloveno celkem 784 kusů černé zvěře, loni za stejné období to bylo 516 kusů," řekla ČTK mluvčí ústecké radnice Romana Macová. Za celé období od dubna 2022 do konce března 2023 ulovili nebo odchytili v krajském městě 1530 divočáků.

Počet zastřelených divočáků se zvýšil také v Mostě. V honitbě Lišnice jich podle mluvčí magistrátu Kláry Vydrové myslivci zastřelili loni deset, letos 15, ve Vtelně loni 16 a letos už 48 a v lokalitě Ressl jich bylo za celý loňský rok 22 a za letošek už 48 kusů.

Obě města se snaží formou finančních odměn motivovat myslivce, aby černou zvěř stříleli. Ústí nad Labem vyplácí 500 korun za jedno zastřelené zvíře, v Mostě lovec dostane 800 korun. Letos už za ulovenou zvěř mostecký magistrát vyplatil 129 600 korun.

K odchytu zvířat využívají města speciální klece. V Ústí nad Labem jich mají sedm a už se v nich objevila i bachyně se selaty. Není výjimkou, že prasata pobíhají v rušných částech měst. "Divoká prasata způsobují škody na městském majetku především rozrýváním záhonů a travnatých porostů. Jedná se například o ulici Jizerská nebo sídliště Skalka," uvedla Macová. Zničené mívají lidé zahrádky, divočáci se už objevili na mosteckém hřbitově a u sběrného dvora, v Ústí nad Labem vběhla v minulosti skupinka prasat i na sídliště a do centra města.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.10.2023 13:45
Bojují ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist