https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mostarny-vysociny-cekaji-vic-ovoce-nez-pri-lonske-neurode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moštárny Vysočiny čekají víc ovoce než při loňské neúrodě

15.9.2020 00:07 | JIHLAVA (ČTK)
Část zahrádkářských moštáren v kraji už je v provozu, postupně otevírají další. Ilustrační obrázek
Část zahrádkářských moštáren v kraji už je v provozu, postupně otevírají další. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
Moštárny a pěstitelské pálenice na Vysočině očekávají lepší sezonu než před rokem, kdy se v kraji ovoce neurodilo. Podle ankety ČTK je ovoce celkem dost, časté deště ale budou mít dopad na jeho kvalitu. Ovoce podle zahrádkářů rychleji hnije, někteří si stěžují na to, že jim na stromech praskají švestky. Na bramborách a rajčatech se rychleji šířila plíseň.
 

Část zahrádkářských moštáren v kraji už je v provozu, postupně otevírají další. Za výrobu litru moštu se podle ankety ČTK platí od čtyř do šesti korun. Někde jsou ceny dané podle množství zpracovaného ovoce. Prodat se dají i padaná jablka. Výkupna v Havlíčkově Brodě na webu za kilogram nabízí dvě koruny.

"My budeme začínat v sobotu 19. (září)," řekl Jan Havlík za moštárnu ve Vladislavi na Třebíčsku. Podotkl, že místy zjara škodil mráz, i tak by mělo být na stromech ovoce víc než loni. Před rokem měla moštárna v září otevřeno jednou, to nepřišel nikdo. I později bylo podle Havlíka ovoce velmi málo.

Moštárna v Březníku na Třebíčsku funguje od 22. srpna, otevřeno má v sobotu odpoledne. "Letos je ovoce kolem nás dost," řekl Václav Chadim, který se o provoz stará. Podotkl, že loni se vylisovaly jen stovky litrů moštu, zatímco v roce 2018, když bylo ovoce hodně, to bylo 21 000 litrů. "Letos se zdá, že to bude takový průměr," odhadl. V Březníku stojí výroba litru moštu čtyři koruny. Lidé si tam také mohou nechat nakrouhat zelí, na kilogram zaplatí dvě koruny.

"Zjara to vypadalo, že bude větší úroda," řekl Josef Hedbávný, předseda územního sdružení Českého zahrádkářského svazu ve Žďáru nad Sázavou. Množství ovoce na stromech se podle něj liší místo od místa, i podle odrůdy. Některá jablka jsou strupovitá. "Brambory, kdo nestříkal, měly plíseň," uvedl. Žďárská moštárna je v provozu od 31. srpna, za litr moštu se tam platí pět korun.

Loni, kdy bylo ovoce na zahrádkách Vysočiny velmi málo, zahájilo podle celníků zpracovatelskou kampaň 44 z 51 pálenic, končily podstatně dřív než obvykle. Někteří provozovatelé pak ČTK řekli, že měli nejslabší produkci pálenky za řadu let.

"Letos to vypadá zatím dobře, protože švestky, jablka, hrušky tady u nás jsou," řekl Jan Roušar z pálenice v Bitovčicích na Jihlavsku. Pálenice začala zpracovávat letošní ovoce koncem července. "Začátek byl takový vlažnější, ale teď se to začíná rozbíhat. Takže si myslím, že letošek bude lehce nadprůměrný," uvedl Roušar. Minulou sezonu označil za nejslabší za dvě desetiletí pálenice. Končila na přelomu ledna a února.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist