https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mount-everest-se-otepluje-vystup-bude-vice-nebezpecny-varuje-vedec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mount Everest se otepluje, výstup bude více nebezpečný, varuje vědec Video

6.6.2019 00:32 | KÁTHMÁNDÚ (ČTK)
Letos při pokusu o zdolání Everestu zemřelo 11 lidí, což je nad průměrem posledních let.
Letos při pokusu o zdolání Everestu zemřelo 11 lidí, což je nad průměrem posledních let.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mount Everest a okolní vrcholky hor jsou stále více znečištěné a jejich okolí se otepluje. Blízké ledovce proto tají znepokojujícím tempem, kvůli čemuž bude výstup na nejvyšší horu světa v budoucnu ještě nebezpečnější než dnes. Tvrdí to americký vědec John All, který tento region dlouhodobě sleduje. Letos při pokusu o zdolání Everestu zemřelo 11 lidí, což je nad průměrem posledních let.
 
Mount Everest.
Mount Everest.

Podle Alla je sníh v oblasti znečištěný do hloubky a také překvapivě tmavý. "V praxi to znamená, že sníh se tvoří kolem malých kousků nečistot, čímž je vlastně uvězní a stahuje dolů," citovala ho agentura AP. Jeho tým v oblasti zkoumal sněhovou pokrývku i rostliny několik týdnů.

"Stále teplejší počasí velice rychle rozpouští ledovce a sníh kolem Everestu. I když se přežene bouře, tak se to (napadaný sníh) během několika hodin rozpustí," pokračoval vědec. "Ledovce kvůli globálnímu oteplování dramaticky ubývají," dodal s tím, že jak se bloky ledu zmenšují a slábnou, jsou stále nebezpečnější pro horolezce.

Výstup na Mount Everest.
Výstup na Mount Everest.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Tým vědce Alla měl v plánu v rámci výzkumu zdolat Everest i vedlejší horu Lhoce, o výstup se ale kvůli dobrému počasí pokoušelo příliš mnoho lezců, a tak svůj záměr změnili. Vylezli pouze do sedla mezi oběma horami ve výšce 8000 metrů nad mořem.

Sebrané vzorky vědci po návratu do Spojených států podrobí analýze a následně o výsledcích vydají zprávu.

Podobný výzkum All se svým týmem provedl už v roce 2009. "Za posledních deset let se toho v horách hodně změnilo a všechny ty změny jsou negativní z hlediska životního prostředí a dlouhodobého přežití ledovců," uzavřel vědec.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

6.6.2019 14:41
Tenhle systém lezení na Mount Everest je vůbec strašný, když tam pustí každého, kdo si přiveze ze své země certifikát, že je horolezec a hlavně zaplatí tučný obnos za povolení k výstupu.
Odpovědět

7.6.2019 08:22 Reaguje na Jaroslav Štemberk
s tím "certifikátem" je to zajímavý tuzemský hoax, který vypustil buď jistý vinař z Hustopečí, když svůj mehlsacktechnický výstup prezentoval v mediálním mejnstrýmu jako významný výstup alpským stylem a hoax vypustil, když byl tuzemskou (horo)lezeckou komunitou vysmíván, nebo to možná vypustil jistý jiný týpek, který jako vrcholové foto prezentoval fotku v tenké flísce a bez čepice, fotka od kolene nahoru (se stykem nohou s terénem je to ve fotošopu obtížné), a tento týpek nezaplatil permit za vrchol, ale jen za základní tábor, a na vrchol prý vyběhl v čase, na který by byl pyšný Messner zamlada, tento týpek byl opět vysmíván a následně o pravosti fotografie vedl soudní při (permit samozřejmě nezaplatil ani dodatečně).

tedy - na Everest potřebujete jenom prachy. hodně prachů. no a taky bejt trochu divnej.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist