https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mraz-jenz-znicil-vinice-ve-francii-muze-byt-kvuli-zmene-klimatu-castejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mráz, jenž zničil vinice ve Francii, může být kvůli změně klimatu častější

16.6.2021 02:09 | PAŘÍŽ (ČTK)
Klimatická změna podle vědců zvýšila pravděpodobnost, že k podobnému incidentu dojde znovu, o zhruba 60 procent.
Klimatická změna podle vědců zvýšila pravděpodobnost, že k podobnému incidentu dojde znovu, o zhruba 60 procent.
Kvůli klimatické změně se značně zvýšila pravděpodobnost výskytu ničivých jarních mrazů, které letos v dubnu mimo jiné způsobily rozsáhlé škody na francouzských vinicích. Vyplývá to ze zveřejněné studie vědců z několika evropských zemí, informovala agentura AFP.
 

Výsledkem mrazivého počasí v první polovině dubna byla ve střední Francii škoda v odhadované hodnotě dvou miliard eur (50 miliard korun). Nenadálý prudký pokles teplot zasáhl až 80 procent tamních vinic a způsobil ztrátu třetiny francouzské produkce vína. Francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie událost označil za "pravděpodobně největší zemědělskou katastrofu začátku 21. století".

Mráz zasáhl kromě vinařů třeba i pěstitele mandloní či řepy, vláda kvůli tomu pro zemědělce uvolnila mimořádný záchranný balíček v objemu jedné miliardy eur.

Analýza skupiny World Weather Attribution, která se specializuje na souvislosti mezi klimatickou změnou a extrémním počasím, vycházela ze 132 klimatických modelů, pomocí kterých simulovala dopad skleníkových plynů na teploty ve vinařských oblastech Champagne, údolí Loiry a Burgundsko.

Výzkumníci z Británie, Francie, Nizozemska a Německa dospěli k závěru, že problémy vinařům způsobila i březnová vlna teplejšího počasí. "V době, kdy tyto mrazy zasáhly, pupeny už vyrašily," uvedla spoluautorka studie Friederika Ottová z univerzity v Oxfordu. "A proto mráz vegetaci tolik poškodil," dodala.

Klimatická změna podle vědců zvýšila pravděpodobnost, že k podobnému incidentu dojde znovu, o zhruba 60 procent, uvedl další z autorů studie Robert Vautard z francouzského klimatologického institutu IPSL.

Změna klimatu vede k méně častému mrazivému počasí, rostliny se však díky zvyšování teploty probouzejí každý rok dříve. "Čím je větší teplo, tím víc je vegetace náchylná na pozdní mrazíky," vysvětluje další z vědců Nicolas Viovy z IPSL.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2021 06:20
Se změnou klimatu, tj. suchem, povodněmi a mrazy, lze očekávat problémy s úrodou obecně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.6.2021 08:47 Reaguje na Karel Zvářal
Tož budou Frantíci místo vína slompat pívo a místo vinic vysadí
lesy pro záchranu klimatu, jak jim navrhoval prezident Brazílie.
Kdysi byla Francie plná lesů a ne těch vinic, jako nyní a možná
zase bude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.6.2021 11:24 Reaguje na Karel Zvářal
Už první klimatické modely ze 60. let předpovídaly "divoké počasí".
Horka a sucha, ale taky povodně a tvrdé mrazy, teplo v zimě a zimu v létě, hurikány a vichřice atd. atd.
Je zajímavé, že se trefili velmi přesně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.6.2021 12:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ja v osmdesatkach videla filmy o atomove zime a strasilo se globalnim ochlazenim, jestli se nepletu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.6.2021 13:35 Reaguje na Jarka O.
Možná by stálo za to podívat se kdo globálním ochlazením strašil. Byla to média, která potřebovala senzaci. Bohužel, většina lidí (a hodně ,,odborníků,, na této diskuzi) to ignoruje a používá to jako bič na současnou klimatologii. A i tak když jim to někdo doloží, tak si zabedněně stojí za svým. ;-)

https://www.lidovky.cz/domov/zrozeni-mytu-o-ochlazovani.A080621_000119_ln_noviny_sko

https://www.newscientist.com/article/dn11643-climate-myths-they-predicted-global-cooling-in-the-1970s/

https://www.semanticscholar.org/paper/THE-MYTH-OF-THE-1970s-GLOBAL-COOLING-SCIENTIFIC-Peterson-Connolley/cac3bc29d31b27529c79af1ccaaca2d7744f59e6 (dá se to stáhnout v pdf, stačí do vyhledávače zadat: THE MYTH OF THE 1970s GLOBAL COOLING SCIENTIFIC CONSENSUS pdf )
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.6.2021 16:08 Reaguje na Petr Eliáš
Presne tohle se bude psat za par let o globalnim otepleni, o zrozeni mytu. A nebyla to cs. media, ale zapadni, tehdy. Jaky je rozdil mezi klimatologii a soucasnou klimatologii, se radsi ani neptam.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

17.6.2021 16:01 Reaguje na Karel Zvářal
Letos se se u nás čeká díky klimatické změně nad průměrná úroda.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

16.6.2021 09:50
Prostě čím tepleji, tím je mráz nebezpečnější. Ale ta delší vegetační sezóna za to snad stojí. U nás to může znamenat až 15 dnů navíc, kdy vegetace poroste. A to už se dá stihnout u některých plodin i sklizeň navíc.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

16.6.2021 20:00
Dáva to logiku, zvýšený skleníkový efekt = častejší mráz na jar aj v lete :-) Stále čakám nejaké fyzikálne vysvetlenie tohoto neobvyklého javu. To znamená ako spôsobia tie možno 2 W/m2 zo zvýšenej koncetrácie CO2 aby na jar viac mrzlo. Tento rok zmrzli aj u nás marhule, cukrová repa a ovocie všeobecne. (známy nemá marhule už asi 5 rokov po sebe) POsledná výstraha pred mrazom na SHMU bola ešte na 14. júna pre celé územie SR. Výstrahy pred mrazom sa opakovali pravidelne celú jar aj v marci, aj v apríli aj v máji aj v júni.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist