MSNBC: Indie nebude snižovat emise skleníkových plynů desítky let
V Indii, třetí největší ekonomice Asie a domově šestiny lidstva, jsou některá města postižena nejhorším znečištěním na celém světě, mnoho z nich je neustále zahaleno v hustém dýmu z továrních komínů a automobilů. V následujících desetiletích lze i nadále předpokládat rostoucí spotřebu energie a s ní i zvýšený nárůst znečištění. To vše navzdory panujícím obavám z dopadů klimatických změn. Kjótská dohoda o změně klimatu požaduje po hospodářsky rozvinutých zemích, aby v období 2008 – 2012 snížily emise skleníkových plynů o 5 % oproti úrovni z roku 1990. Dohodu však odmítly ratifikovat Spojené státy a Austrálie a rozvojové země, jako je Čína nebo Indie, nemusí žádné limity dodržovat. Tyto čtyři země také odmítají emisní limity kvůli obavě ze škodlivého dopadu na ekonomiku.
Spotřeba uhlí a ropy v asijské velmoci Číně je ještě vyšší než v Indii, ale na obě země tlačí další státy, aby se snažily snížit svůj příspěvek ke změně klimatu. Tento požadavek pravděpodobně zazní i na nastávající konferenci OSN o klimatických změnách v Montrealu, které se obě země zúčastní. Setkání v Montrealu by se mělo zabývat především první fází Kjótské dohody, která skončí v roce 2012, ale zřejmě se nedá předpokládat, že by došlo k nějaké jasné dohodě. „Neexistuje žádná možnost, jak by mohl kdokoli přesvědčit zemi, jako je Indie, aby nezvyšovala objem vypouštěných emisí následujících dvacet až dvacet pět let,“ říká S. K. Joshi z indického ministerstva životního prostředí. „Vítáme ale rozhovory o naší účasti v druhé fázi tohoto programu, o účasti zcela podle požadavků Kjótské dohody“.
Zatímco některá města v Indii trpí obrovským znečištěním kvůli velice rychlému rozvoji průmyslu, celkový průměr emisí na obyvatele je stále nízký. V roce 2001 to bylo 0,25 tuny oxidu uhličitého, což je méně než čtvrtina celosvětového průměru a mnohonásobně méně než například v USA. Na druhou stranu indický příspěvek k emisím oxidu uhličitého bude kvůli plánované expanzi energetického sektoru růst podle předpokladů o 3 % ročně do roku 2025 (ve srovnání s předpokládaným 1,5 % v USA).
Podle odhadů vzroste spotřeba ropy z 2,65 milionů barelů denně v roce 2004 na 2,8 milionu v roce 2010. Ve snaze o snížení škodlivých emisí se stala Indie jednou ze zemí (vedle USA, Číny, Austrálie a Jižní Koreje), které v červnu podepsaly dohodu o „čistém rozvoji a klimatu“. Podle pana Joshiho je tato dohoda doplňkem Kjótské, alternativní cestou k cíli, kterým je zastavení klimatických změn. Podle řady ekologických organizací, se zřejmě nezaváže k žádnému omezování před rokem 2012.
Podle textu MSNBC 18. 11. 2005.
reklama