https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/msnbc-madagaskar-ztrojnasobi-chranena-uzemi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MSNBC: Madagaskar ztrojnásobí chráněná území

18.9.2003 12:57 | PRAHA/DURBAN (EcoMonitor)
Představitelé státu Madagaskar v úterý slavnostně vyhlásili jednu z nejdůležitějších akcí na ochranu životního prostředí v zemi, když oznámili záměr ztrojnásobit plochu chráněných rezervací. Chtějí tak pomoci ochránit tisíce živočišných druhů, které nežijí nikde jinde na planetě.
 

Dlouhodobá izolace od zbytku světa dala na Madagaskaru vzniknout unikátním druhům živočichů a z ostrova se stal doslova ekologický poklad. Čtvrtý největší ostrov světa je domovem 10 000 druhů rostlin, 316 druhů plazů a 109 ptačích druhů. Divoká příroda nabízí nepřeberné množství druhů lemurů a barevných chameleónů i velmi starých primátů, kteří jsou vzdálenými příbuznými člověka. Právě 71 druhů primátů, kteří se nikde jinde na světě nevyskytují, potřebuje celosvětovou prioritu ochrany, tvrdí aktivisté z Conservation International.

Prezident Madagaskaru Marc Ravalomanana požádal vládu, aby rozšířila chráněná území ze stávajících 2 milionů hektarů na více než 6 milionů. "Počítáme s uskutečněním plánu do pěti let," řekl prezident novinářům na Pátém světovém kongresu parků a chráněných území v Durbanu. Podle zdrojů vláda počítá s částkou 150 milionů dolarů, které jí poskytnou dárci. Prezident dále řekl, že vláda počítá s tím, že peníze, které přinese zvýšený zájem o ekoturistiku, se navrátí zpět do ochrany životního prostředí. "Toto historické rozhodnutí je dar Zemi a jasným signálem Madagskaru, že chce chránit své jedinečné a podivuhodné živočichy i jejich přirozené prostředí," říká Claude Martin, generální ředitel WWF. "Je to jedna z nejdůležitějších zpráv v historii ochrany biodiverzity," dodává prezident Conservation International Russel Mittermeier.

Ostrov Madagaskar byl obydlen člověkem teprve před dvěma tisíci lety, nicméně jeho aktivita byla v minulosti velmi intenzivní. Aktivisté odhadují, že lesní porosty se smrskly na 9 milionů hektarů z 20 milionů za posledních dvacet let. Mnoho druhů lemurů je dnes na pokraji vyhynutí a některá přirozená území jsou příliš malá na to, aby na nich žil větší počet druhů živočichů. Jiná jsou jen slabě chráněna a jsou vystavena zásahům člověka.

Podle textu MSNBC 16. 09. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist