MSNBC: Madagaskar ztrojnásobí chráněná území
Dlouhodobá izolace od zbytku světa dala na Madagaskaru vzniknout unikátním druhům živočichů a z ostrova se stal doslova ekologický poklad. Čtvrtý největší ostrov světa je domovem 10 000 druhů rostlin, 316 druhů plazů a 109 ptačích druhů. Divoká příroda nabízí nepřeberné množství druhů lemurů a barevných chameleónů i velmi starých primátů, kteří jsou vzdálenými příbuznými člověka. Právě 71 druhů primátů, kteří se nikde jinde na světě nevyskytují, potřebuje celosvětovou prioritu ochrany, tvrdí aktivisté z Conservation International.
Prezident Madagaskaru Marc Ravalomanana požádal vládu, aby rozšířila chráněná území ze stávajících 2 milionů hektarů na více než 6 milionů. "Počítáme s uskutečněním plánu do pěti let," řekl prezident novinářům na Pátém světovém kongresu parků a chráněných území v Durbanu. Podle zdrojů vláda počítá s částkou 150 milionů dolarů, které jí poskytnou dárci. Prezident dále řekl, že vláda počítá s tím, že peníze, které přinese zvýšený zájem o ekoturistiku, se navrátí zpět do ochrany životního prostředí. "Toto historické rozhodnutí je dar Zemi a jasným signálem Madagskaru, že chce chránit své jedinečné a podivuhodné živočichy i jejich přirozené prostředí," říká Claude Martin, generální ředitel WWF. "Je to jedna z nejdůležitějších zpráv v historii ochrany biodiverzity," dodává prezident Conservation International Russel Mittermeier.
Ostrov Madagaskar byl obydlen člověkem teprve před dvěma tisíci lety, nicméně jeho aktivita byla v minulosti velmi intenzivní. Aktivisté odhadují, že lesní porosty se smrskly na 9 milionů hektarů z 20 milionů za posledních dvacet let. Mnoho druhů lemurů je dnes na pokraji vyhynutí a některá přirozená území jsou příliš malá na to, aby na nich žil větší počet druhů živočichů. Jiná jsou jen slabě chráněna a jsou vystavena zásahům člověka.
Podle textu MSNBC 16. 09. 2003.
reklama