https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/msnbc-on-line-aukce-obchazeji-zakaz-cites
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MSNBC: On-line aukce obcházejí zákaz CITES

30.9.2004 11:20 | PRAHA/CAMBRIDGE (EcoMonitor)
Navzdory letitému celosvětovému zákazu obchodování se slonovinou uskuteční každý rok celá řada zákazníků ve Spojených státech nákup ozdobných předmětů z této suroviny. Ideálním prostorem, který to umožňuje, se stal internet. Podle ochránců zvířat jsou transakce prakticky nezachytitelné. Stačí kliknutí myší a prodají se tisíce ozdůbek, kvůli kterým přicházejí zvířata o život.
 

Zákaz prodej nové slonoviny začal platit v roce 1989, aby se zabránilo dalšímu vybíjení sloních stád. Díky zákazu mělo dojít k oživení počtu zvířat v celé řadě afrických zemí. Zákazníci stále mohou zakoupit legálně prodávané šachové figurky nebo sady příborů ze starých zásob tak dlouho, dokud prodejci budou moci vykázat, že jejich zboží má zdokumentovaný původ. Největší touhu po ozdobách ze vzácné suroviny mají Američané spolu s Japonci a Evropany. A objevuje se nová, velmi silná skupina klientů - stále rostoucí bohatá střední třída v Číně.

Podle zkoumání organizace TRAFFIC, světové monitorovací sítě obchodu s volně žijícími zvířaty, se každý týden prodá na 1000 kusů předmětů ze slonoviny na internetové aukci eBay i na řadě dalších serverů. Jen velmi malá část zboží se může prokázat potřebnou dokumentací. Informace byly zveřejněné minulý týden v publikaci nazvané „Pašování výrobků ze slonoviny: Stav obchodu slonovinou v USA.“

Představitelé internetové aukční síně eBay oznámili, že tyto skutečnosti jsou jim známy, nechtěli ale celou situaci nijak komentovat. Většina slonoviny se zpracovává v Číně, podle autorů výzkumu se ale množství zboží dostává do Spojených států prostřednictvím více než osmdesátí dalších zemí. Americká celní správa zachytila na letištích a hraničních přechodech více než 8 300 kusů výrobků ze slonoviny za období sedmi let do roku 2002. Většinou šlo o velmi levné cetky, o nichž turisté prohlašovali, že je koupili, aniž by si byli vědomi platného zákazu. Ochranáři spočítali na základě počtu a velikosti zabavených věcí, že kvůli jejich výrobě zahynulo každý rok kolem 4000 slonů, hrochů a dalších zvířat, jejichž kly jsou vhodným materiálem pro zpracování.

Podle organizace TRAFFIC odvádí americký stát dobrou práci v případě klasických cest k pašování nelegálního zboží. Nicméně podle ochránců nové druhy obchodu, zejména on-line, státní správa poněkud přehlíží. „Za posledních deset let došlo k obrovskému boomu internetového prodeje,“ říká Simon Habel, ředitel TRAFFIC. „Když se jako koupěchtiví zákazníci začneme pídit po internetu, prodejci v Šanghaji nebo v Guangzhou nás ubezpečí, že dostat zboží do USA není žádný problém.“

Zpráva organizace TRAFFIC byla zveřejněna vzhledem ke konání konference smluvních stran Úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES). Před platností zákazu zabili pytláci na 100 000 slonů ročně, a tím ohrozili existenci toho druhu zvířat v Keni a v dalších afrických zemích. Lidé z TRAFFIC se od února do května zaměřili na on-line zákazníky a s mnoha z nich vedli emailovou korespondenci a podařilo se jim chystaný obchod přerušit. Také se spojili se zákazníky, kteří na internetu zakoupili zboží ze slonoviny, a pak tvrdili, že nevěděli o platném zákazu. „Když se pustíte do korespondence e-mailem, poměrně rychle se dozvíte, jak se věci mají,“ říká Habel. „Dodavatelé nám napsali, abychom neměli obavy, že nám doručí zboží označené jako vyřezávané kosti. Kdyby náhodou byla zásilka zabavena, tak nám pošlou prostě další.“

Podle článku MSNBC 24. 09. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist