https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/msnbc-simpanzi-vyhynou-do-padesati-let-rikaji-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MSNBC: Šimpanzi vyhynou do padesáti let, říkají vědci

9.6.2004 14:57 | PRAHA/JOHANNESBURG (EcoMonitor)
Nejbližší příbuzný člověka, šimpanz, zřejmě v následujících padesáti letech vyhyne. Opice ohrožuje především lov na maso, ztráta přirozeného prostředí kvůli rozsáhlému odlesňování a nemoce. Podle studie amerických vědců zbývá pouhých 8000 kusů jednoho z poddruhů východního šimpanze (Pan troglodytes vellerosus) žijícího zejména v Nigérii. Podle výpočtů by tento druh mohl vyhynout již v příštích dvou desítkách let.
 

Vědci tvrdí, že šimpanzi vyhynou do padesáti let.
Foto: Ivan Mikšík

Výsledky studie představili včera vědci na konferenci sdružení afrických přírodních rezervací The Pan African Sanctuaries Alliance (PASA) v Johannesburgu. V národních parcích organizovaných PASA nacházejí velmi často útočiště zraněné nebo osiřelé opice. "Největší vliv na prudký pokles populace lidoopů má nelegální lov a konzumace šimpanzího masa, spolu s kácením lesů, ať legálním či neoprávněným, a nemoce," píše se ve zprávě vydané PASA.

"Situace je mnohem horší než jsme předpokládali," říká Norm Rosenová, antropoložka z California Sate University-Fullerton a zároveň jedna z koordinátorů výzkumu. Výsledky výzkumu ukázaly dramatický nárůst počtu mláďat opuštěných svými rodiči. Podle Rosenové na každého šimpanze, který se ocitne v chráněné rezervaci, připadá 10 zabitých ve volné přírodě. V důsledku toho je podle ní možné, že šimpanz nigerijský zcela vyhyne v průběhu 17 až 23 let. Další tři poddruhy šimpanze mají v současnosti přece jen lepší vyhlídky, nicméně i tak se předpokládá, že zcela vymizí za 41 až 53 let. "Čísla z rezervací nelžou. Nemůžeme předpokládat, že by tak neměnný počet opuštěných mláďat, neznamenal velmi vážné poškození populace volně žijících šimpanzů," říká Rosenová.

Šimpanzi žijí na západě, ve středu a na východě Afrického kontinentu. Devatenáct rezervací PASA zaznamenalo v posledních třech letech nárůst počtu šimpanzů o 50 %. V současnosti se starají o 670 šimpanzů. Tato studie je poslední z hlasitých hlasů na ochranu kolabující populace lidoopů jako jsou šimpanzi, šimpanzi bonobo, gorily a asijští orangutani. Budou-li nadále pokračovat stavby silnic, težebních táborů a ostatní infrastruktury na stejné úrovni jako dnes, do roku 2030 zůstane relativně nedotčeno pouze necelých 10 % pralesů, poskytujících životní prostor africkým velkým opicím, tvrdí jedna ze studií OSN.

Podle textu MSNBC 08. 06. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist