MSNBC: Vzácné indonéské dřevo potřebuje ochranu
TRAFFIC, monitorovací síť financovaná OSN, oznámila minulý týden, že nelegální těžba dřeva ramin nejen ohrožuje budoucí obchod s tímto druhem dřeviny, ale také ničí křehké lesní porosty, které jsou domovem dalších živočišných a rostliných druhů. Ramin se vyváží z Malajsie a Indonésie a některé lodní dodávky prochází přes Singapur. Cílovými stanicemi pro ramin jsou bohaté země, kde je tento materiál velmi oblíbený pro svou lehkost, rovná dřevní vlákna a světlou barvu.
„Náším hlavním zájmem je, aby obchod s raminovým dřevem zůstal legální a tedy trvale udržitelný. Legální prodej z Indonésie dodržuje dané limity, jenže nelegální těžba tuto rovnováhu narušuje,“ říká Chen Hin Keong z malajské pobočky TRAFFIC. „Naším cílem je rozšířit zájem o trvale udržitelné hospodaření i na dřevařský průmysl.“
„Rádi bychom, aby vláda lépe využívala svých zákonných pravomocí a dohlížela na ochranu a hospodaření s lesy.“ Podle Chena je ilegální těžba zajímavá pro dřevaře kvůli vysoké poptávce a ceně dřevin, nedokonalým zákonům a slabé vůli úřadů. Tak se v Indonésii mohly firmy dostat k obrovskému množství dřeva jak na soukromé půdě, tak i na státních pozemcích, kde jim vláda vydala těžařskou koncesi.
Ramin roste v oblastech mokřadů a rašelinišť, která se kvůli kácení vysušují. Vyschlé bažiny se někdy stávají místem požárů trvající někdy i celé měsíce a vytvářející černá mračna dusivého kouře, která se přesouvají přes hranice do dalších zemí. Podle nevládní organizace Environmental Investigation Agency končí indonéský ramin v Tchaj-wanu, Japonsku, Singapuru, Hong Kongu, Spojených státech, Itálii a Velké Británii. Cena dřeva se pohybuje od 600 dolarů za kubický metr řeziva až po 1200 dolarů za dřevo zpracované.
Podle textu MSNBC 19. 08. 2004.
reklama