Myslivci chtějí, aby stát určil únosné počty vlků v ČR
Myslivci soudí, že někdo do přírody vlky vypouští z domácích chovů. Usuzují tak mimo jiné z protilátek proti vzteklině u vlčice, kterou odborníci v srpnu odchytili v Krkonoších a která byla následně kvůli podezření na vzteklinu utracena. Protilátky nejspíš získala vakcinací, uvedli myslivci.
"Máme podezření, že vlci jsou připouštěni, do dneška neexistuje evidence zájmových chovů vlka v rámci ČR," řekl předsedy jednoty Jiří Janota. Myslivci požadují, aby stát zavedl evidenci veškerých chovů vlků, která je podle zákona povinná, ale stát se o ni podle jednatele jednoty Miloše Fischera nestará.
Podle myslivců není vracení se vlka do české přírody informací o zlepšujícím se stavu krajiny. "Dnes je příroda a biodiverzita v nejhorším stavu za celou známou historii," dodal Fischer.
Do konce loňského roku stát proplatil podle jednoty škody způsobené vlky za 1,4 milionu korun, za každý rok z posledních tří let tak škody narostly trojnásobně. Aktuálně se řeší další škody za 27 milionů korun.
Problémy jsou podle ČMMJ i s přemnoženými bobry, ale také s vydrami. "Požadujeme - nějakým způsobem - aby se stavy vyder snížily na počet, který bude únosný," řekl Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Vydry podle něj jsou už tak přemnožené, že hrozí ztráta českých původních druhů ryb, finanční kompenzace za škody podle něj nepomohou. Stát od začátku tisíciletí vyplatil jako odškodné 100 milionů korun, reálně ale podle Vrány jde o 20 až 30 procent skutečných škod.
ČMMJ je největší mysliveckou organizací v Česku, jež sdružuje 58 tisíc držitelů loveckých lístků.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jan Šimůnek
5.12.2018 17:27Josef Mozek
5.12.2018 21:23Jan Škrdla
5.12.2018 22:32 Reaguje na Josef MozekJinak hlavním důvodem snižujícího se počtu je intenzivní zemědělství, zejména chemizace. Stačí se podívat do archivu Českého statistického úřadu, jak se vyvíjely stavy drobné zvěře v posledních 50 letech.