https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myslivci-chteji-aby-stat-urcil-unosne-pocty-vlku-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslivci chtějí, aby stát určil únosné počty vlků v ČR

5.12.2018 11:24 | PRAHA (ČTK)
Myslivci chtějí od státu aby určil, v jakých oblastech a počtech je únosné, aby se v české přírodě vyskytovali vlci.  Ilustrační snímek.
Myslivci chtějí od státu aby určil, v jakých oblastech a počtech je únosné, aby se v české přírodě vyskytovali vlci. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Myslivci chtějí od státu aby určil, v jakých oblastech a počtech je únosné, aby se v české přírodě vyskytovali vlci. Zástupci Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Podle myslivců je střílení vlků až poslední možností regulace, ale je třeba, aby ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) jasně stanovily počty vlků, které jsou v ČR únosné. Není podle nich například možné, aby se vlci dostávali do zastavěných lokalit. Vyjádření ministerstva ČTK shání.
 

Myslivci soudí, že někdo do přírody vlky vypouští z domácích chovů. Usuzují tak mimo jiné z protilátek proti vzteklině u vlčice, kterou odborníci v srpnu odchytili v Krkonoších a která byla následně kvůli podezření na vzteklinu utracena. Protilátky nejspíš získala vakcinací, uvedli myslivci.

"Máme podezření, že vlci jsou připouštěni, do dneška neexistuje evidence zájmových chovů vlka v rámci ČR," řekl předsedy jednoty Jiří Janota. Myslivci požadují, aby stát zavedl evidenci veškerých chovů vlků, která je podle zákona povinná, ale stát se o ni podle jednatele jednoty Miloše Fischera nestará.

Podle myslivců není vracení se vlka do české přírody informací o zlepšujícím se stavu krajiny. "Dnes je příroda a biodiverzita v nejhorším stavu za celou známou historii," dodal Fischer.

Do konce loňského roku stát proplatil podle jednoty škody způsobené vlky za 1,4 milionu korun, za každý rok z posledních tří let tak škody narostly trojnásobně. Aktuálně se řeší další škody za 27 milionů korun.

Problémy jsou podle ČMMJ i s přemnoženými bobry, ale také s vydrami. "Požadujeme - nějakým způsobem - aby se stavy vyder snížily na počet, který bude únosný," řekl Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. Vydry podle něj jsou už tak přemnožené, že hrozí ztráta českých původních druhů ryb, finanční kompenzace za škody podle něj nepomohou. Stát od začátku tisíciletí vyplatil jako odškodné 100 milionů korun, reálně ale podle Vrány jde o 20 až 30 procent skutečných škod.

ČMMJ je největší mysliveckou organizací v Česku, jež sdružuje 58 tisíc držitelů loveckých lístků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

5.12.2018 17:27
Osobně jsem toho názoru, že by se od ekologů měla vybírat speciální daň, z níž by se hradily škody vlky a jinými zvířaty, co sem dávno nepatří, způsobené. Opravdu nevidím sebemenší důvod, proč by tyhle zvrácené libůstky zelených měla financovat celá populace. Už proto, že zelení mají preference statisticky se moc nelišící od nuly.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

5.12.2018 21:23
1) Stát by měl hlavně podumat o tom, zda počet 58 000 myslivců je únosný pro ČR. Domnívám se, že v průměru 764 myslivců v každém okrese je velmi přemrštěný, neúnosný počet. Myslivci naříkají nad snižujícími počty malé zvěře, přesto ji střílí vesele dál. Ta jimi zmiňovaná biodiverzita by se určitě zlepšila, pokud by střelců výrazně ubylo. 2) Bylo velkou chybou udělat z Českého rybářského svazu komerční organizaci a dát jí k dispozici vodní toky a vodní plochy k honbě za co největším ziskem. Kdyby to bylo ponecháno jen na ČRS, tipuji stav v ČR 0 ks kormoránů, 0 ks vyder, 0 ks všeho, co se jen přiblíží k vodě.
Odpovědět

Jan Škrdla

5.12.2018 22:32 Reaguje na Josef Mozek
Jsou myslivecká sdružení, která už ruší hony na drobnou zvěř, aby vůbec něco zůstalo.
Jinak hlavním důvodem snižujícího se počtu je intenzivní zemědělství, zejména chemizace. Stačí se podívat do archivu Českého statistického úřadu, jak se vyvíjely stavy drobné zvěře v posledních 50 letech.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist