Myslivci označili odstřel divočáků policií na Jablonecku za neefektivní
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Léčba není. Zapojení policie do odlovu divočáků schválila v srpnu vláda. "Odstřel skončil teprve dnes časně ráno a celá akce bude důkladně analyzována a vyhodnocena až v následujících dnech. Získané informace i konkrétní zkušenosti střelců z terénu budou mimo jiné podkladem v případě plánování podobných akcí do budoucna," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
"Jsme velmi rádi, že žádný z vyšetřených kusů odlovených ve výše zmíněných honitbách nebyl pozitivně testován na africký mor prasat a nákaza se v těchto honitbách nevyskytuje. Zdůrazňujeme, že, cílem akce nebylo střílet nakažená prasata, ale minimalizovat zdravou populaci v předem vytipovaných přiléhajících oblastech, a tím zabránit možnému šíření nákazy do vnitrozemí," dodal Vorlíček. Cílem bylo podle něj zabránit šíření nebezpečné nákazy, a tedy možným velkým ekonomickým škodám, kdyby se nákaza rozšířila do chovů domácích prasat.
První případ nákazy v Libereckém kraji potvrdila laboratoř 1. prosince 2022 u zvířete nalezeného nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Podle SVS se nákaza v kraji posouvá na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců podle SVS výrazně napomohlo vymýcení afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017, kde se tehdy podařilo policejním střelcům odlovit 145 divokých prasat.
reklama