https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myslivci-v-cr-mohou-ode-dnes-lovit-danky-muflony-jeleny-evropske-a-sika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslivci v ČR mohou ode dnes lovit daňky, muflony, jeleny evropské a sika

1.7.2024 23:33 (ČTK)
Jelen sika v Dánsku.
Jelen sika v Dánsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Myslivci mohou ode dneška lovit daňka skvrnitého, jelena evropského, muflony a jeleny sika. V minulé sezoně od dubna 2022 do konce března 2023 ulovili myslivci podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 195 882 kusů jelení, dančí, mufloní a srnčí zvěře, zhruba o 14 000 kusů více než v předešlé sezoně.
 
Podle ministerstva zemědělství (MZe) je spárkatá zvěř, mezi níž patří i los nebo prase divoké, v českých lesích přemnožená. Ministerstvo chce, aby v novele mysliveckého zákona byly zakotveny minimální počty zvěře, které budou muset myslivci ulovit. Návrh novely v červnu schválila vláda, musí jí ještě projednat Poslanecká sněmovna.

Cílem novely je podle resortu snížit vysoké stavy spárkaté zvěře a škody, které působí v lesích, na zemědělských pozemcích a plodinách. MZe dříve uvedlo, že přemnožená zvěř poškodí až třetinu mladých lesů a za deset let způsobila v Česku škody minimálně za 25 miliard korun.

Z údajů ČSÚ vyplývá, že ze spárkaté zvěře myslivci nejvíce loví černou a srnčí zvěř. V minulé sezoně ulovili 114 100 kusů srnčí zvěře.

Při jarním sčítání zvěře v roce 2022 bylo v Česku přes 295 000 kusů srnčí zvěře, 31 000 kusů jelení zvěře, 42 000 kusů daňčí a 22 000 kusů mufloní zvěře. Stavy se v minulých letech příliš neměnily. Doby lovu zvěře určuje vyhláška ministerstva zemědělství. Samice srnce lze lovit až od 1. srpna, mláďata celoročně.

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti už dříve poukázal na to, že vykázaný počet ulovené zvěře se může významně lišit od reálných úlovků, souhlasí s tím i ministerstvo. Novela má proto zavést nový způsob kontroly ulovené zvěře. Myslivci budou muset kromě označení kusu plombou, jak tomu bylo doposud, do systému nahrát také fotografii ulovené zvěře.

Lesníci, zemědělci a ochránci přírody návrh novely zákona podporují a vyzývají Poslaneckou sněmovnu k jejímu přijetí. Českomoravská myslivecká jednota zákon naopak zásadně odmítá, poslala proto otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL), ve kterém tvrdí, že bude mít dopad na počet aktivních myslivců v Česku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (43)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

2.7.2024 08:03
Tyhle články píše někdo , kdo neví že myslivci jsou , ochránci přírody , lesníci i zemědělci .
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 08:58 Reaguje na Radek
A taky mezi ně patří třeba tenhle týpek... :D

https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/rys-myslivec-zastrelil-chraneny-soud-trest-klatovsko.A220315_134529_plzen-zpravy_vb
Odpovědět
DA

DAG

2.7.2024 09:20 Reaguje na Petr Elias
Opět reinkarnace jednoho příběhu pořád do kola. Tenhle případ je neustálá duševní onanie odpůrců myslivosti.
Máte na víc.
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 09:34 Reaguje na DAG
Dva roky stará kauza je neustálá reinkarnace jo? Každopádně je to ukázka, že myslivci nejsou jen ochránci, lesníci a zemědělci, ale taktéž banditi. :D A výše zmíněný případ je řekl bych jen špička ledovce, podobných týpků bude mnohem víc. :)
Odpovědět
DA

DAG

2.7.2024 09:40 Reaguje na Petr Elias
Je to neustálá reinkarnace. Je to jediný doložený případ a tak ho neustále předhazujete.
Špička ledovce? Důkazy by nebyly?
Taky můžu tvrdit, že ochranáři porušují zákony a vrtání do chladících věží je jen špička ledovce.
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 09:52 Reaguje na DAG
Jako chápu, že se to bouchačům nelíbí, ale prostě to tak je. Jsou taktéž banditi. :D A těch případů je víc, stačí hledat. :D

Třeba:

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-myslivec-pytlacil-na-vlastnim-odhalily-ho-skryte-kamery-ochrancu-prirody-144123

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-myslivec-upytlacil-danka-byl-muj-hajil-se-u-soudu-40328111

https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/policie-dopadla-myslivce-ktery-upytlacil-tucet-srn-a-dal-je-do-vykupu.A111206_140919_budejovice-zpravy_pp
Odpovědět
DA

DAG

2.7.2024 10:01 Reaguje na Petr Elias
Hm. Jasný. Vždy se hodí ojedinělým případem urážet všech 80 tis lidí co má lovecký lístek a všechny je nazývat bouchači a bandity. Urážení skupiny lidí kvůli přisuzování vlastností nebo skutků jednotlivců, je na úrovni nějakého xenofoba.
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 10:09 Reaguje na DAG
Ale no tak. :) Také píšete podobné blbosti o xenofobech místním odborníkům když nadávají všem ochráncům? :)

Prostě se s tím budete muset smířit, že myslivci nejsou jen ochránci, lesníci a zemědělci, ale taktéž banditi.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.7.2024 10:57 Reaguje na Petr Elias
Proč ne, tedy pokud vy se smíříte s tím, že ochranáři nejsou jen těmi ochranáři ale i paliči či poškozovači kultůrních památek.
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 11:13 Reaguje na Jarek Schindler
Jen musíte specifikovat pojem ochranář. Myslivec je celkem jasný. Za ochranáře místní joudové označují kdejakého třídního nepřítele... :)
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 10:16 Reaguje na DAG
A ještě doplním: Je to nějaký ten pátek co sem, myslím že to byl p. Graňák, dal odkaz na článek vycházející z policejní statistiky. Bylo v něm uvedeno to, že pytláci jsou téměř výhradně myslivci.
Odpovědět
DA

DAG

2.7.2024 10:35 Reaguje na Petr Elias
Není to náhodou tím, že k zbrojáku na lovecké zbraně potřebujete ze zákona lovecký lístek?
Ono kupodivu většinu přestupků na silnici udělají lidé z řidičákem. Není to podezřelé?
Nehodlám Vás dále o ničem přesvědčovat. Vás stejně žene do diskuse jen nenávist k myslivcům. Je to zbytečná debata.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.7.2024 10:45 Reaguje na DAG
S tím řidičákem a závěrem jste to vystihl přesně. To by také někdo mohl omílat dokola, že Čechové jsou národ Kajínků, Grázlů a Babinských. Ono paušalizovat prohřešky na celý národ vypovídá spíše o autorovi, než o skutečné realitě. Udělat z výjimky pravidlo - a davaj!
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 11:09 Reaguje na DAG
Jsem rád, že tedy souhlasíte s tím, že většina pytláků jsou myslivci. A není to nenávist, ale jen uvedení toho ,,blahořečení myslivců,, na pravou míru. :)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.7.2024 11:06 Reaguje na Petr Elias
Také by mě zajímalo jak by vyšlo statistické srovnání počtu a závažnosti kauz mezi myslivci a třeba tou policií. Budete tvrdit , že díky nějaké té " černé vraně" jsou policisté nejen ochránci veřejného pořádku ale taktéž banditi. Asi nebudete, že? A to je policistů ani ne polovina.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.7.2024 11:30 Reaguje na Jarek Schindler
beze srandy - policisté statisticky páchají opravdu hodně trestné činnosti. dokonce v žebříčku povolání podle zločinnosti (odsouzené osoboroky na deset tisíc pracovníků) zaujímají velmi čestné místo. a to skoro ve všech zemích světa.

je to podobné tomu, že nejvyšší výskyt diagnostikovaných duševních nemocí je mezi psychiatry a psychology.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.7.2024 19:54 Reaguje na Lukas B.
K smíchu to samozřejmě není. Já to sem dával jako příklad toho, že selhání jednotlivců nemůže být vykládáno jako selhání celku, jak to s oblibou přitroublí ochranáři rádi presentují.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.7.2024 09:51 Reaguje na Petr Elias
Je to spíš ukázka toho jak jsou různí ochranáři schopni manupulovat s fakty. Neustále totiž zapomínají, že nebyl pouze myslivcem ( jestli byl členem Čmmj opravdu nevím) ale i zakladatelem a vedoucím tamní pobočky ČSOP. proč pane Eliasi nezmíníte vše?
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 09:58 Reaguje na Jarek Schindler
Kouřová clona? :)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.7.2024 10:37 Reaguje na Petr Elias
Ne, fakta.
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 11:07 Reaguje na Jarek Schindler
Tak se na ta fakta podíváme.

Mach v dubnu 2021 založil ČSOP Skelná Huť a v červnu téhož roku u něho proběhla ,,razie,, během které se našla kopa zvířat. Načež byl Mach z ČSOP vyloučen a ČSOP Skelná huť zrušena.

A co nám tedy fakta říkají. Mach byl myslivcem dlouhou dobu a ,,vesele,, lovil to co chtěl. V okolí se o něm začalo říkat, že loví i to, co nemá a jak mu hořela koudel u pozadí, tak ze sebe chtěl udělat svatouška a založil ČSOP Skelná huť.

Takže pane Schindler, jste to právě vy a Mach, kdo se z toho snaží vykličkovat a neříká vše. :)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.7.2024 19:40 Reaguje na Petr Elias
Aha, tak teď budeme řešit kde byl déle? To je už ale hodně dětinské. No a moje kličkování? Nekličkuji, kde jste na to přišel? Jen jsem vás upozornil na fakt, že pokud jste měl potřebu toho člověka zmínil tak říkejte celou pravdu a ne jen to co se vám zrovna hodí. Stačí?
Odpovědět
PE

Petr Elias

3.7.2024 09:02 Reaguje na Jarek Schindler
Dětinská je akorát vaše snaha namotat to na ,,ochranáře,,. O tom, že střílí co ho napadne, se o něm tradovalo dlouho před tím, než založil ČSOP Skelná huť. A následná razie to prokázala.

Zkuste si můj komentář výše přečíst ještě jednou a pomalu a snad pochopíte, že to nebyl ochranář, ale starý vůl snažící se zamaskovat své prasárny. :)
Odpovědět
Ra

Radek

2.7.2024 10:21 Reaguje na Petr Elias
Jo je to místní zakladatel ČSOP , takových je mezi vámi hodně
Odpovědět
PE

Petr Elias

2.7.2024 11:10 Reaguje na Radek
Dobrý pokus. :D Viz. výše. ;)
Odpovědět
VN

Vladimír Nechutný

2.7.2024 08:43
Něco jako placená inzerce za účelem obhajoby textu novely mysliveckého zákona
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.7.2024 11:21
Nové doby lovu. Je každého věcí jak si to srovná v hlavě, když ty pomazané hlavy nemají rozum. Přemýšlel někdo o tom, že ten paskvil umožňující celoročně lovit mláďata a mladou zvěř do věku 2 let umožňuje nejen lov březích samic ale i " lov" těch dnes ještě skvrnitých srnčat?
Odpovědět
DA

DAG

2.7.2024 11:36 Reaguje na Jarek Schindler
Úředníkům je to jedno. Hlavně, že chtějí zavést omezení lovu lišky.
Znám zemědělce, kteří schválně střelí bachyni, aby selata pochcípala.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.7.2024 13:01 Reaguje na DAG
"střelí bachyni, aby selata pochcípala" - ono je to vlastně velmi racionální. je to pouze v rozporu s nějakou halali etiketou.
Odpovědět
Ra

Radek

2.7.2024 13:05 Reaguje na Lukas B.
ano ? akorát je tohle chování hodno bezcitné bestie . Je z podivem jak vám ochranářům nevadí smrt jiného zvířete , ba jak ji schvalujete . Nedej ovšem na smrt vlka , to je najednou nářku a utrpení až se z toho normálnímu člověku chce zvracet
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.7.2024 13:22 Reaguje na Radek
nejsem ochranář, myslivec ani ovčák (patřím spíš do té zbylé množiny "milovníků přírody", nejvíc asi přistupuji z pozice milovníka měkkých forem outdoorových sportů). pro všechny tyto skupiny mám do jisté míry pochopení.

etika a etiketa nějaké zájmové skupiny (v tomto případě myslivců) opravdu není pro zbytek lidstva nijak závazná.
a nějaký zákaz hubit přemnoženou "škodnou" dokud je maličká s tím, že ji nejdřív musím nechat odrůst je z racionálního pohledu blbost. to je trošku popletení si živočichů s plyšáčky.
Odpovědět
Ra

Radek

2.7.2024 14:15 Reaguje na Lukas B.
máte takový standartní přístup dnešní společnosti , je to sice tvrdé ale dokud neteče krev z vašeho , můžete užívat kdykoli se vám zachce cizí , je vše v naprostém pořádku ,tahat do toho snad nějakou lidskou normu , či snad etiku , je naprosto směšné a iracionální :-)))
Odpovědět

Radek Čuda

2.7.2024 13:30 Reaguje na Radek
Předřečník rozhodně žádný ochranář není, byť se myslím k přírodě chová slušně a s úctou. A jak již bylo uvedeno, jedná se o zcela racionální postup, že by jej ale dotyčný schvaloval, to v tom příspěvku fakt nenajdete. Max si to můžete domyslet, to je ale čistě váš boj.

A jinak bych to s tu útlocitností až tak moc nepřeháněl, bo v opačném případě se min půlka národa nenažrala, bo o podmínkách průmyslového chovu hospodářských zvířat si fakt nemá cenu dělat iluze.
Odpovědět
Ra

Radek

2.7.2024 13:43 Reaguje na Radek Čuda
Utlocitností se tady oháníte akorát vy . Vkládáte jiným do ust svoje slova , je vidět že se tady v těch diskuzích pohybujete často . Já sem píšu z jediného důvodu a o tom že by jste ho někdy pochopil , si iluze nedělám .
Odpovědět

Radek Čuda

2.7.2024 14:15 Reaguje na Radek
No, číst něco podobného od někoho, kdo napíše tohle ... " Je z podivem jak vám ochranářům nevadí smrt jiného zvířete , ba jak ji schvalujete." ... někomu, koho vůbec nezná a navíc jen na základě toho, že si k tomu co dotyčný napsal něco domyslí, to je fakt něco.

A fakt se s vámi nehodlám dohadovat, bo nemá smysl se pokoušet vést dialog s někým, kdo místo toho aby reagoval na napsané reaguje na to, co si sám domýšlí.
Odpovědět
DA

DAG

2.7.2024 19:00 Reaguje na Lukas B.
Racionální je leccos. Pro vás zřejmě není etika nijak důležitá. Doufám, že nepracujete se zvířaty. Nedej bože s lidmi.
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.7.2024 08:15 Reaguje na DAG
vaši etiku a etiketu si nechte pro sebe a necpěte mi ji. já Vám taky necpu tu svoji (pozn.: v principu je je úplně jedno, co si o střílení vodících bachyň myslím a jestli s Vámi náhodou nesouhlasím. ale co mi budete cpát příště? že si nesmím smíchat víno s kokakolou? že musím doma ve svém obýváku nostit kravatu?)
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.7.2024 08:58 Reaguje na Lukas B.
apropo, teď jsem zachytil nějakou zprávu o střílení koček někde u protinožců. jak byste navrhoval řešit likvidaci zdivočelého invazního vrcholového predátora?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.7.2024 09:31 Reaguje na Lukas B.
Mě nemusí ani jedna ze zůčastněných stran, k oběma jsem kritický. Nejen chléb je boží dar, pro mnohé je Bachna-živitelka. Přitom černá si s invazí zdivočelých koček v ničem nezadá - ve škodách na drobné určitě ne. A pokud někdo po opakovaných výzvách k regulaci neuspěje, tak vezme zákon do svých rukou. A oheň je na střeše...
Odpovědět
DA

DAG

4.7.2024 08:03 Reaguje na Lukas B.
Svoji etiku Vám necpu a jsem rád, že mi vy svoji necpete. Nechtěl bych ji. Necpu Vám vůbec nic. Jen se pozastavuji nad tím, že Vám je jedno nebo schvalujete utrpení mláďat, když pomalu hynou hlady.
V době, kdy paní mnozí horují za omezení lovu lišek je najednou možnost stejným způsobem lovit jinou zvěř v pořádku.
Já tedy lišky v době krmení mláďat nelovím.
Ještě k nepůvodním druhům. Nejdůležitější je, aby se sem nepůvodní druh vůbec nedostal.
Jinak z Vašich příspěvků vidím, že jste dost podrážděný. Zbytečně. Je to jen internetová diskuse.
Odpovědět
Ra

Radek

4.7.2024 10:14 Reaguje na Lukas B.
Doma ve svém obýváku se postavte třeba na hlavu a nebo si míchejte pomeranče z hruškama . Vy už nevíte co jak a kde komentovat . Hlavně je krásné srovnání redukce jakékoli formy života z vaší kravatou .
Odpovědět
Ra

Radek

2.7.2024 13:02 Reaguje na Jarek Schindler
To je dnešní mantra ochrany přírody , šelmy 100 procentní ochrana . Ostani na potkání zabíjet v roce 2024 je to unikátní přístup k přírodě ve světě , pochybuji ale , že ho někdo bude následovat .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.7.2024 09:16
Já jsem pouze zvědav, jak ten lov bude vypadat po novele mysliveckého zákona.
Leckde to bude vypadat jak u Verdenu, kde kdo zastřelí vysokou dříve, tak
vyhraje a kdo počká, tak utře nos. Za pár let bude místy vysoká vzácnost,
ale stále se leckde najdou přezvěřené revíry zbohatlíků. Je pokuty totiž
nezajímají a pro ně je důležitá kvalita i kvantita, aby ukojili vášně
své a svých kamarádů a hostů. Tak to totiž bylo i za 1. republiky, kdy
měli bohatí vlastníci tisíců hektarů honiteb tyto přezvěřeny, protože
jim škody páchané zvěří nevadily. No a pak tu byly selské revíry, kde se
v den zahájení lovu sedláci předháněli, kdo tu zabloudivši zvěř zastřelí
dříve. Výsledek? Leckde zvěře přehršel a jinde téměř nula. V době hájení
ta zvěř sice migrovala do vystřílených honiteb, ale rozdíl byl už díky
způsobu péče o tu zvěř. Ti velcí neváhali zvěři ponechat na zimu část
úrody(políčka pro zvěř, nesklizené okraje polí atd., měli plné krmelce
sena a jádra a už tehdy chovali v bažantnicích bažanty. Na lov zvali své
VIP známé a do vystřílené honitby jaké měli sedláci, by nikoho nezvali. Dnes těm bohatým jde o to, být vlastním pánem ve svých revírech a sedláky přibrali do spolku jako ty, kteří ani nevědí do čeho jdou. Kterýpak malý sedlák po celodenní dřině bude celé noci sedět a mrznout na posedu ,aby lovil černou a škodnou? Kdo to za něho udělá? Najme si lovce a za co? Oni
si asi myslí, že myslivec srdcař je osel, co bude pouze lovit černou,
škodnou, holou a když obezná trofejního srnce, tak zavolá sedláka, aby si
přišel střelit. Ti sedláci se hluboce mýlí, protože blba jim nikdo hrát
nebude. Chceš lízat smetanu, tak se vším všudy i s tím mrznutím na posedu.
Výsledek bude jak píšu místy katastrofální. Bude tam přemnožená černá a
škodná. Ti dokončí dílo zkázy u drobné a i u nelovných zvířat, které ji
slouží jako potrava.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist