Plzeňský kraj má velký potenciál ve větrné energetice. Teď má tři větrníky
Sněmovna by měla zhruba do konce roku schválit zákon o akceleračních zónách. "Abychom mohli na úrovni státu, krajů a obcí podpořit rychlejší rozvoj hlavně větrné energie," řekl. Podle něj dnes mohou být větrníky připojovány přímo na přenosovou soustavu a při instalaci maximálně tří stožárů není, při dodržení odstupu od obcí, nutný posudek EIA (vlivu stavby na životní prostředí).
Jejich ekonomika už se podle Hladíka blíží tomu, že se začnou vyplácet i bez dotací a při zapojení do komunitní energetiky z nich může mít výhody každý.
"Ten, kdo je ale musí podporovat, jsou lidé, kteří tam bydlí. Vedení kraje se vždy za ně postaví a bude se řídit podle toho, jestli je chtějí nebo ne. Ale kraj má možnost diskuzi moderovat. Protože větrníky nejsou démon, stejně jako nejsou ultimátně dobré," uvedl nový náměstek hejtmana Martin Rybár (KDU-ČSL). Nebudou se stavět na Šumavě, kde by zničily krajinný ráz, ale nevidí důvod proč by nemohly být v prstenci kolem industriální Plzně.
Nové vedení kraje nechce prosazovat velký rozvoj větrníků, ale současně se jim nebude vehementně bránit. V regionu byla řada referend, v nichž obyvatelé větrníky odmítli. Při rozvoji obnovitelných zdrojů (OZE) se podle Rybára potřebuje ČR dostat do situace, že je lidé chtít budou, protože pro ně budou výhodné. "Ve chvíli, kdy by obyvatelé katastru nebo přilehlých katastrů měli třeba sníženou cenu za elektřinu, a nemusí to být velká částka - třeba desetina, za to že strpí větrníky na svém území, tak by byli obce a jejich občané stimulováni," řekl.
Jako příklad uvedl Liberecký kraj, který není větrným potenciálem od Plzeňského tak odlišný. Podle Rybára má schválené větrné memorandum, tedy že bude rozvíjet energetiku z větru, aby dobře využil svůj potenciál, snaží se poskytovat veřejné pozemky a pomáhat s výkupy. "A dnes je jejich energetický mix lepší než náš," řekl hejtmanův náměstek.
Halík řekl, že je rozvoj větrníků závislý na třech faktorech. "Musíme dodělat legislativu. Lex OZE III zavede akumulaci, agregaci a flexibilitu a v tu chvíli se síť bude moci řídit jiným způsobem a vytvoří se nová kapacita. Dále je to otázka zrušení všech zablokovaných projektů, které se nestaví, což je otázka ministerstva průmyslu, a dále blízkosti výroby a spotřeby," řekl. Dnes je podle Hladíka v ČR blokováno zhruba 20 GW výkonu na různé druhy zdrojů, jejichž investoři jsou pomalí nebo od projektu ustoupili.
Pokud dle Hladíka vznikne hodně decentrálních zdrojů, v kombinaci třeba fotovoltaiky a větru, tak tlak na soustavu klesne. Díky blízkosti výroby a spotřeby nebudou nutné tak "silné dráty". "Cílový stav je 50 procent z jádra a 50 procent z obnovitelných zdrojů do roku 2050. Dnes je podíl (OZE) do 20 procent a 30 procent v roce 2030 je reálný," řekl. ČR má podle něj v Evropě velmi nízkou instalaci OZE v poměru ke spotřebovávané energii. I třeba Poláci, Slováci a Maďaři mají větší, dodal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Emil Novák
8.11.2024 12:42Pavel Hanzl
8.11.2024 13:00 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
8.11.2024 13:14 Reaguje na Pavel Hanzl2) Ve skutečnosti nás ani větrníky před elektřinou "asi za dost vysokou cenu" ze zahraničí nijak neochrání, protože obvykle vyrábějí elektřinu zrovna ve chvíli, kdy ji vyrábějí i ty v zahraničí, jen se ta "levná" elektřina z větrníků dost prodražuje díky nezbytným vysokým dotacím. Ve chvíli kdy je tržní cena elektřiny vysoká, větrníky jako na potvoru obvykle stojí a nevyrobí nic.
3) Kolem Plzně žádná industriální krajina není, tu by tam vytvořila právě až stavba těch větrníků.
Pavel Hanzl
8.11.2024 13:21 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
8.11.2024 13:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.11.2024 18:48 Reaguje na Emil NovákJarka O.
8.11.2024 13:05Viktor Šedivý
8.11.2024 14:20Karel Valenta
8.11.2024 22:00Dle tohoto judikátu pak bude možné v okolí těchto obcí postavit další desítky větrných elektráren, krajinný ráz již bude zničený a občané okolních obcí budou mít jen malou šanci bránit jejich výstavbě :
„Veřejný zájem na ochraně přírodních hodnot, kulturně-historických hodnot a krajinářsky cenných oblastí nebude mít stejnou váhu v územích, kde už jsou větrné elektrárny v provozu, jako v územích, která jsou jakoukoliv činností netknutá. Když už na místě nějaká větrná elektrárna je, tak rozhodně ta oblast nemůže být stejně regulována, jako oblasti, kde zatím nic takového nestojí a z pohledu krajinného rázu krajina není ještě žádným způsobem dotčena“ vysvětlila Lenka Bursíková.
Větrné elektrárny jsou rakovinou krajiny a pokud budou již někde postavené, tak jejich další metastáze do krajiny je dle výše uvedeného nevyhnutelná !
Ani investory slibovaná levnější silová elektřina nemusí být pro občany výhodná, protože s postupným snižováním silové složky ceny elektřiny bude docházet k přesunu ceny do oblasti distribučních poplatků:
https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/ceps-vydava-maf-cz-2023-analyzuje-zdrojovou-primerenost-do-roku-2040
Občané obcí jsou lákáni na levnou silovou energii z větrníků, ale v praxi dojde k tomu, že do jedné kapsy jim strčí korunu, ale z druhé jim ji hned vytáhnou. Jejich „bonusem“ bude jen industrializovaná zavětrníkovaná krajina všude kolem obcí.
Jaroslav Pokorný
8.11.2024 22:22Právě dnes jsem četl o studii v Německu, která tvrdí, že pouze větrníky na severu, tedy u moře, jsou ekonomicky ziskové. Všechny ostatní že stále vyžadují dotace, protože jejich efektivita je záporná.
A jak je tomu u nás? Kdy asi budou rentabilní a ziskové?
Mimochodem, už je to nějaká doba - 2 roky(?) - co jsem četl porovnání nákladů a záboru půdy u různých zdrojů výroben elektřiny. Hádejte, co vyšlo jako nejvýhodnější.
Karel Valenta
9.11.2024 07:30 Reaguje na Jaroslav PokornýKarel Valenta
9.11.2024 08:18Jaroslav Lenhart, zemědělec ze svobodného statku v Českých Kopistech
https://www.youtube.com/watch?v=1QESKq8qBXc
vaber
9.11.2024 09:26Jeden větrník má obvykle 2MW. Kolik energie ale vyrobí ,netuším. Jsou ošklivé, pro létající tvory pohroma ,ale solární elektrárny na poli jsou snad hezké?
Viktor Šedivý
9.11.2024 12:53 Reaguje na vaberRichard Vacek
9.11.2024 14:23Viktor Šedivý
9.11.2024 17:28 Reaguje na Richard VacekMiroslav Vinkler
9.11.2024 18:17Nevím,zda-li jste navštívili farmu větrníků, to už je lepší vzít špagát a oběsit se.
Nasázet do relativně zachovalé české krajiny tyhle monstra může jen totální tydýt.