Na apel rybáře k odběru vzorků u výustí do Bečvy podle něj nikdo nereagoval
Soud četl také výpověď Karla Onderky, vedoucího provozu vodního hospodářství chemičky Deza, která je proti proudu od místa úhynu prvních ryb. Uvedl, že poté, co se o havárii dozvěděl, volal směnovému mistrovi vodního hospodářství podniku, aby odebral vzorky z odvodního kanálu do řeky a dvou potoků, které areálem firmy procházejí. Zjištěné parametry podle něj byly v pořádku. "Žádná anomálie ani nestandardní stav zjištěny nebyly," vypověděl Onderka.
Den po havárii odvodní kanál chemičky kontrolovali pracovníci vodoprávního úřadu, České inspekce životního prostředí a Povodí Moravy, kteří v něm viděli živé ryby. Vzorky podle Onderky nikdo neodebíral. Potvrdil to i pracovník Povodí Moravy Bronislav Figala. "Nic nejevilo znaky otravy," řekl Figala. V den havárie ale u řeky cítil chlór, stejně jako jeho kolegyně Pavlína Burdíková.
Soud dále četl svědectví policistů nebo hasičů, kteří se po havárie u řeky pohybovali. Hovořili například o odebírání vzorků vody z Bečvy a chování ryb. "Všichni se viditelně snažili přijít na to, co je příčinou otravy a odkud se do řeky mohla dostat," uvedl policista Vladan Gajdoš. Zazněla též výpověď referentky vodního hospodářství Městského úřadu Hranice Elišky Trčkové. Připustila, že zřejmě vylila lahve se vzorky vody, které po havárii odebrali rybáři.
Hasiče Jiřího Pochylu, který v den otravy velel zásahu, viní žalobce z nečinnosti při řízení záchranných prací. Úřednice Věra Šulová podle obžaloby vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského nepravomocného rozsudku otravu způsobila. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozí muži až roční vězení, ženě až tři roky vězení. Oba vinu odmítli.
Hlavní líčení bude pokračovat čtením výpovědí dalších svědků 28. května. Loni okresní soud Pochylovi za jeho postup v den otravy trestním příkazem nepravomocně uložil peněžitý trest 30.000 korun a Šulové 60 000 korun. Ženě navíc zakázal vykonávat jakékoliv funkce ve státní správě na dva roky. Oba obvinění podali proti loňskému rozhodnutí odpor, soud se proto případem musel začít zabývat v hlavním líčení.
V kauze byl kvůli nečinnosti v den havárie obviněný i bývalý pracovník odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice Petr Křístek, který po svém příjezdu k řece převzal velení zásahu. Soud mu loni trestním příkazem uložil peněžitý trest 40 000 korun a na rok zákaz výkonu jakékoliv funkce ve státní správě. V jeho případě je rozhodnutí pravomocné. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti mu hrozil až rok za mřížemi.
Otravu Bečvy, při níž uhynulo přes 39 tun ryb, podle rozhodnutí vsetínského okresního soudu z loňského října způsobila rožnovská společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná. Firma se však při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil. Verdikt soudu v hlavní větvi případu není pravomocný.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Majka Kletečková
21.5.2024 14:55Nepochopitelné!
Majka Kletečková
21.5.2024 15:01 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
21.5.2024 18:49 Reaguje na Majka KletečkováRadim Polášek
27.5.2024 15:43 Reaguje na Majka KletečkováJelikož to byl kyanid s příměsí chromu a niklu, muselo to být z galvanovny a ty v DEZE prostě nejsou. Pochybné je ale, že by to byly odpadní vody z neutralizačky Energoaquy, protože v těch zas takové množství kyanidů není. Mohl to být snad nějaký zásobník s čerstvým kyanidovým roztokem nebo únik nevypotřebované galvanické lázně z linky....
U její výpusti nebyly nalezeny mrtvé ryby. U výpustu Energaquy sice mrtvé ryby nalezeny také nebyly, přesto byla obžalována. Bohužel Bečva již vyšuměla.
Úřednice nemá potřebné odborné znalosti ani vzdělání a vydává rozhodnutí na základě příslušných orgánů, které tyto znalosti by měly mít a snad i mají ČIŽP, Povodí Moravy s.p. Běžný občan se k vydanému rozhodnutí a vydaných vyjádření nemá možnost dostat. Snad by se o to mohli pokusit investigativní novináři a veřejnost s tím seznámit, když to soud nečiní. Občané mají právo na informace o životním prostředí, tak v čem je problém? Veřejnost a snad i soud by ledasco pochopila a soud vše rychle vyřešil. Zodpovědnost by mělo za své vyjádření nést především Povodí Moravy a ČIŽP.
Pokud není nikdo schopen zajistit funkční havarijní plán měla by být další činnost DEZY utlumena. V případě další havárie způsobené DEZOU mohou být následky daleko horší až fatální s obětmi na lidských životech a nevratnými následky na životní prostředí v povodí Bečvy.
Hasiči s běžnými prostředky nejsou schopni efektivně řešit havárii způsobenou vysoce toxickými látkami z DEZY.
Obviňovat velitele hasičů je absurdní. Obviněn by měl být Zlínský kraj, že povolil vysoce rizikový provoz DEZY bez havarijního plánu pro vnější prostředí.
Jindřich Duras
22.5.2024 13:44A teď by se měl někdo zaobírat tím, jestli chyba vznikla z opomenutí, zanedbání, hlouposti či záměrně. Místo toho byl novelizován Vodní zákon...
Pokud se tahle první fáze havárie nezachytí, je zcela jasné, že šance na rozřešení je mizerná a prostor pro spekulace obrovský.