https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-klatovsku-bude-dalsi-protest-proti-planovanemu-ulozisti-jaderneho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu

11.7.2024 00:38 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Lidé z Klatovska se příští sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo- a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 21. ročníku akce se tradičně setkávají stovky obyvatel, chalupářů a obdivovatelů krajiny 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá spolu s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
 
Lokalita Březový potok je v ČR jednou ze čtyř vytipovaných pro vznik úložiště. Má ji vybrat vláda do roku 2028 a stavba za více než 100 miliard Kč má podle nařízení EU stát do roku 2050. Březový potok zahrnuje 10.000 stálých obyvatel a tisíce rekreantů.

"Protestní pochody a cyklo- a motojízdu pořádáme proti záměru státu a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) plánovat a budovat hlubinné úložiště jaderného odpadu v lokalitě Březový potok na Horažďovicku," uvedl. Tradičně účastníci akce vzpomenou na herce Miroslava Šimka, jednoho z největších odpůrců vládního plánu, který jezdil do srubu v Maňovicích a byl čestným předsedou občanského spolku. Akce s názvem Na kole a pěšky proti úložišti jaderného odpadu je pořádána s podtitulem Memoriál Slávka Šimka.

Kratší trasa pro pěší i cyklisty vede z Pačejova do Maňovic, lidé si mohou zvolit i trasu lesem kolem maňovického "Draka". Vyjížďka cyklistů startuje v Pačejově-nádraží a pokračuje do Olšan, Kvášňovic, Oseka u Maňovic a Maňovic, trasa pro motorkáře objíždí zvažované místo pro úložiště z Pačejova-nádraží přes Olšany, Kvášňovice, Lažany, Chanovice, Dobrotice, Velký Bor, Jetenovice a Maňovice.

"V cíli v Maňovicích se dozví lidé informace o aktuální situaci kolem úložiště v panelové diskusi zástupců obcí, spolků i odborníků zabývajících se energetikou a životním prostředím a dalších hostů," řekl Kába. Od 19:00 budou hrát kapely k tanci a poslechu.

Sraz je v sobotu 20. července v 15:00 v Pačejově-nádraží před kulturním domem. Letos už se konaly na Horažďovicku dva protesty proti úložišti - začátkem ledna pochod v Chanovicích a v dubnu ve Velkém Boru na hlavní silnici z Plzně na Horažďovice, kudy projíždí denně 15 000 aut.

SÚRAO teď čeká na povolení geologického průzkumu a výzkumu od ministerstva životního prostředí (MŽP). Vrty mohou začít až poté, co MŽP schválí průzkumná území. Obce z lokality Březový potok počítají s tím, že MŽP rozhodne kladně a hned poté chtějí podat rozklad. Už 20 let požadují posílení práv obcí při konečném rozhodování o lokalitě, kterou má podle platného zákona vybrat výhradně vláda.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.7.2024 08:42
aktivisti svolávají protesty a kde tedy by to úložiště mělo být, dle nich |? vyvézt někam do Afriky ? zrušit atomové elektrárny ? eolika a fotovoltaika se jim nelíbí atom také, tak jak to tedy chtějí řešit ?
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.7.2024 09:22
Jen by v takovém článku mohla být alespoň zmínečka o tom, proč se ty hysterické tlupy chystají proti tak mimořádně potřebné a přitom vcelku "neškodné" stavbě protestovat.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.7.2024 13:45 Reaguje na Viktor Šedivý
Mám dojem, že (snad krom deviantů, kteří se těmi svými kverulacemi živí a pořád se musí na veřejnosti předvádět), místní protestující veřejnosti vůbec nejde o jadernou bezpečnost, nebo o údajnou nebezpečnost. Ti lidé zkrátka nemají zájem na změnách v blízkosti jejich bydliště, které by jim taková megastavba přinesla. Vždyť postavit sklad ve skále, v hloubce půl kilometru, je především důlní činnost, za použití těžké důlní techniky a trhavin. Ten vytěžený materiál, se bude muset někam z toho podzemí vyvézt a uložit. Sklad bude mít jistě i nadzemní část, bude třeba zřídit i příjezdové komunikace, vhodné pro bezpečný převoz těch uskladňovaných kontejnerů, atd. Na tom se bude více let podílet mnoho cizích lidí, kteří budou muset někde poblíž bydlet. Lze tedy očekávat i prudký rozvoj toho regionu a zvýšenou kupní sílu jeho obyvatelstva...
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.7.2024 13:51 Reaguje na Tonda Selektoda
A opomenul jsem zmínit i možný dopad na současné tržní ceny nemovitostí v dané oblasti, což může být též vážným argumentem proti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist