https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-kromerizsku-se-objevily-dva-pripady-brucelozy-u-zajicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Kroměřížsku se objevily dva případy brucelózy u zajíců

17.3.2019 00:09 | ZLÍN (ČTK)
Na Kroměřížsku se letos objevily dva případy brucelózy u zajíců. Onemocnění je přenosné na člověka. U člověka vypadá podobně jako angína se střídavými vysokými teplotami.
Na Kroměřížsku se letos objevily dva případy brucelózy u zajíců. Onemocnění je přenosné na člověka. U člověka vypadá podobně jako angína se střídavými vysokými teplotami.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ivan Mikšík / NatureBlink
Na Kroměřížsku se letos objevily dva případy brucelózy u zajíců. Výskyt nakažlivé bakteriální choroby přenosné na člověka zjistili veterináři v lednu v katastru Zahnašovic a koncem února v katastru Břestu. V okolí obou obcí vymezili ochranné pásmo. ČTK to dnes řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

 

V oblastech, kde se choroba vyskytla, jsou podle něj stavy zajíců na vyšší úrovni než na jiných místech kraje. "Možná právě proto, že je koncentrace zajíců vyšší, se tam nákaza zjišťuje. Důležité je, že i když je to nákaza přenosná ze zvířete na člověka, tak u lidí tady nemáme zatím nějaké pozitivní případy," uvedl ředitel.

Do dvou vymezených ochranných pásem spadají katastry Zahnašovic, Martinic, Holešova a Břestu se sousedním Hulínem. Na základě vydaných mimořádných veterinárních opatření se žádný zastřelený zajíc z těchto oblastí nesmí dostat do prodejní sítě. Myslivci si mohou ulovená zvířata nechat pouze pro osobní spotřebu, maso je však třeba dostatečně tepelně upravit. Při manipulaci s uhynulým zvířetem je nezbytné používat ochranné rukavice a oděv. Nemoc se totiž může na člověka přenést přes drobná zranění i přes kůži. "Je vyhlášena tříměsíční pozorovací doba. Pokud se nevyskytne další případ, opatření se zruší," řekl Mahdalík.

Nákaza se podle něj objevila v podobné oblasti jako v minulých letech. "V roce 2018 jsme neměli žádný případ brucelózy, v roce 2017 byl jeden případ. Bylo to v listopadu, rovněž na katastru obcí Břest a Hulín. A pak v říjnu 2015, kdy byla nákaza zjištěna u zajíce na katastru obce Hulín," řekl Mahdalík. U zvířat se brucelóza projevuje mimo jiné apatií, špatnou vyživeností, podkožními abscesy a záněty pohlavních orgánů.

Onemocnění u člověka vypadá podobně jako angína se střídavými vysokými teplotami. Napadá vnitřní orgány včetně uzlin nebo varlat. Mahdalík uvedl, že loni se v regionu podle informací hygieniků objevil u člověka jeden pozitivní případ, dotyčný si však nemoc dovezl odjinud. Nemoc je u lidí obtížně léčitelná. Základ představuje podávání antibiotik.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Viktor Chrást
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist