Na Kroměřížsku se objevily dva případy brucelózy u zajíců

V oblastech, kde se choroba vyskytla, jsou podle něj stavy zajíců na vyšší úrovni než na jiných místech kraje. "Možná právě proto, že je koncentrace zajíců vyšší, se tam nákaza zjišťuje. Důležité je, že i když je to nákaza přenosná ze zvířete na člověka, tak u lidí tady nemáme zatím nějaké pozitivní případy," uvedl ředitel.
Do dvou vymezených ochranných pásem spadají katastry Zahnašovic, Martinic, Holešova a Břestu se sousedním Hulínem. Na základě vydaných mimořádných veterinárních opatření se žádný zastřelený zajíc z těchto oblastí nesmí dostat do prodejní sítě. Myslivci si mohou ulovená zvířata nechat pouze pro osobní spotřebu, maso je však třeba dostatečně tepelně upravit. Při manipulaci s uhynulým zvířetem je nezbytné používat ochranné rukavice a oděv. Nemoc se totiž může na člověka přenést přes drobná zranění i přes kůži. "Je vyhlášena tříměsíční pozorovací doba. Pokud se nevyskytne další případ, opatření se zruší," řekl Mahdalík.
Nákaza se podle něj objevila v podobné oblasti jako v minulých letech. "V roce 2018 jsme neměli žádný případ brucelózy, v roce 2017 byl jeden případ. Bylo to v listopadu, rovněž na katastru obcí Břest a Hulín. A pak v říjnu 2015, kdy byla nákaza zjištěna u zajíce na katastru obce Hulín," řekl Mahdalík. U zvířat se brucelóza projevuje mimo jiné apatií, špatnou vyživeností, podkožními abscesy a záněty pohlavních orgánů.
Onemocnění u člověka vypadá podobně jako angína se střídavými vysokými teplotami. Napadá vnitřní orgány včetně uzlin nebo varlat. Mahdalík uvedl, že loni se v regionu podle informací hygieniků objevil u člověka jeden pozitivní případ, dotyčný si však nemoc dovezl odjinud. Nemoc je u lidí obtížně léčitelná. Základ představuje podávání antibiotik.
reklama