Na Malostranském náměstí se sešly stovky ekologických aktivistů Video
Protestu s názvem Poslední kapka se zúčastnili zástupci velkých organizací jako Hnutí Duha, Greenpeace nebo Strana zelených, stejně jako menší lokální spolky. "Máme tady například lidi, kteří vystupují dlouhodobě proti rozšiřování těžby na dole Turów, jsou tady lidé, kteří vystupují proti těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu, jsou tady lidé, kteří vystupují proti stavbě nesmyslných přehrad," řekla za organizátory Marika Volfová.
Uvedla, že hlavními požadavky protestujících jsou vytvoření plánu na zadržování vody v krajině, razantní změna zemědělské politiky a systému dotací směrem k podpoře udržitelného zemědělství a co nejrychlejší přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie. "Vláda má hájit zájmy lidí, ne bezohledný a devastující byznys," řekla.
Na Malostranském náměstí byl umístěn stánek s peticí vyzývající představitele českého státu, aby se zasadili o snižování emisí skleníkových plynů a obnovu české půdy a krajiny. Přítomní lidé byli vybaveni transparenty s hesly jako "Konec depky z řepky" nebo "Míň uhlí, víc čolků".
Z jižní Moravy do Prahy přijel Jan Škoda ze spolku Za vodu pro lidi, který protestuje proti plánu těžby štěrkopísku na Hodonínsku. "Ohrožuje zdroj pitné vody pro 140.000 lidí," řekl. Dodal, že vrty představují pátý nejvydatnější zdroj pitné vody v České republice. Plánovaná těžba štěrkopísku se podle něj nachází jen asi 500 metrů od vrtů a podle posudků je jisté, že kvalita vody bude ohrožena.
Za tzv. agroekologické farmáře přijel z vesnice Valeč na Karlovarsku Vojtěch Veselý. Upozornil na klady malých farem, které se neženou za výnosy a ziskem a zásobují obyvatele přímo na místě. "Malé agroekologické farmy jsou schopné úplně normálně nakrmit celou populaci, navrch při tom nenadělají takovou zkázu na podobě venkova a životním prostředí," řekl. Dodal, že farmáři nicméně narážejí na legislativní překážky, a často se dokonce dostávají do přímého konfliktu se zákonem, pokud chtějí farmařit tradičním způsobem, bez chemických prostředků a bez ničení půdního fondu a krajiny.
Asi po hodině na Malostranském náměstí se účastníci protestu vydali v doprovodu policie přes Karlův most kolem ministerstva průmyslu a obchodu a zastavili se před ministerstvem zemědělství, kde následovaly další projevy. Pochod doprovázela perkusionistická skupina, do jejíhož bubnování demonstranti skandovali hesla jako "Nenechte nám krajinu uschnout!", Huhly, huhly, zrušte uhlí!" nebo "Uhlí patří pod zem!". Pod Karlovým mostem čekala skupina aktivistů v kostýmech vodníků, kteří sehráli scénku o tom, že z nich budou v důsledku sucha bezdomovci, a poté se přidali k pochodu. Po skončení proslovů před ministerstvem zemědělství organizátoři demonstraci ukončili, někteří účastníci se vydali na blízký ostrov Štvanice, kde je čekal divadelní, hudební a další program.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Jiří Daneš
27.7.2020 10:24Karel Karel
27.7.2020 13:38když bez spalování fosilních paliv v kotelně lihovaru se nevyrobí ani kapka
toho "biolihu"??
Majka Kletečková
27.7.2020 14:28Břetislav Machaček
27.7.2020 18:52 Reaguje na Majka Kletečkováale na demonstrace mám názor ten,že pokud je mocní nevyslyší,tak
je to jako se štěkajícími psy a karavanou kráčící dál.Místo té roztříštěnosti na všemožné spolky se mohou přece sdružit
a společně ve volbách dosáhnout hmatatelné změny.To by museli
ale umět táhnout za jeden provaz,nekopat každý za sebe,své
dotace a granty na studie,či pochybné pokusy s přírodou.
Jejich programy se málokdy shodují a pouze je spojuje odpor
ke všem vládám,co tu doposud byly.Snad možná vyjma vlády
s ministrem Bursíkemi a jeho likvidací SZ v přímém přenosu.
Tak zas pouze ukázali,že ještě fyzicky existují a to přece
pro natažení rukou o dotace stačí.Uzavřít kohout financí,tak
se ta hrstka skutečných ochránců přírody může sejít při tom
čištění potoka,což pochválím,ale ne demonstraci bez výsledku.
Svatá Prostoto
28.7.2020 14:19 Reaguje na Břetislav MachačekSvatá Prostoto
27.7.2020 14:46Mně by fakt zajímalo, kdy nás tady komplet krmily malé ekoagroligické farmy. Teda, pokud nebereme za malé ekoagrologické zemědělce třeba takové Lichtenštejny :-))).
Lukas B.
27.7.2020 19:05Svatá Prostoto
28.7.2020 14:17 Reaguje na Lukas B.Jan Šimůnek
29.7.2020 10:37 Reaguje na Lukas B.1. Rakousku jsme nevládli nikdy
2. Od konce 30leté války Rakousko ve spolupráci s Římskokatolickou církví provádělo systematickou genocidu našeho národa
3. Národní obrození vzniklo díky vynucené chybě Habsburků (mariatereziánské a josefínské reformy), které se snažily zmírnit hospodářskou a vojenskou impotenci monarchie zrušením nevolnictví
4. Snahy vzniklou situaci (obrození českého národa) zvrátit povolením uzdy německému nacionalismu vedly k rozbití monarchie po skončení WW2.