Na poli a v lese na Bruntálsku se našlo 21 kusů min z 2. světové války
Jakmile se potvrdilo, že jde o dělostřeleckou munici, byli na místo přivoláni pyrotechnici. "Místo nálezu jsme zajistili a díky odlehlosti od domů nebyla nutná evakuace," řekla mluvčí. Muž pak pyrotechnikům řekl, že další munice se pravděpodobně nachází v lokalitě V Pekle, což je zalesněné místo nedaleko prvního nálezu. Tam pak později policejní experti našli dalších 20 dělostřeleckých min.
Na Bruntálsku, Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy nevybuchlé munice časté. Především okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území někdejšího Československa. Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes.
Výbuch staré munice zabil například předloni 8. dubna v ostravské části Hulváky devětačtyřicetiletého muže. Další utrpěl zranění. Munice explodovala při výkopových pracích během opravy bytového domu. Policie pracuje s možností, že muž si leteckou pumu spletl s kanalizací a chtěl ji rozřezat.
V roce 2021 zase policie uzavřela velkou část ostravského obvodu Plesná. Evakuovala tamní obyvatele, protože se tam našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Evakuace se týkala velké části obyvatel obvodu, ve kterém žije přibližně 1300 lidí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Karel Zvářal
4.9.2024 20:01Břetislav Machaček
5.9.2024 09:59Z rovin u Bohumína stříleli Němci na polské kopce obsazené Rudou Armádou
a naopak. Nikdo nikdy nespočítá ta kvanta nevybuchlé munice a bomb, které
spadly při bombardování nádraží, rafinérie a železáren v Bohumíně. Mnohé
bomby prošly měkkou půdou jako máslem aniž by vybuchly a na povrchu to
lidé považovali za kráter po šrapnelu. Na pyrotechnické vyčištění se po
válce spěchalo a mnohde se odfláklo. Každopádně opatrnost je nutná a
byl zaznamenán i výbuch granátu ležícího pár centimetrů pod ohněm na
kterém se pálilo klestí. Rozžhavená hlína ho iniciovala a jediným
štětím bylo, že už oheň pouze dohoříval a lesní dělníci už seděli u
piva v hospodě. Při orbě si ručních granátů nikdo ani nevšimne a ta
větší munice "vyplouvá" na povrch postupně. Za povodně v roce 1997
asi jedna z nich vybuchla v protipovodňové hrázi v Polsku a byla
záminkou obvinit Česko, že chtělo hráz odpálit a umožnit rozliv vodě
i tam, aby zmírnilo následky na svém území. Ta munice se prostě může
tlakem vody na půdu pohnout, voda ji může dokonce z půdy vyplavit a
pak už záleží na stavu roznětky. Každopádně je vždy horší munice
stará a rezavá, než ta nová , protože u ní nevíte, zda roznětku drží
už pouze rez, která se může kdykoliv odloupnout. Riskovat přenášení
rakové miny z pole k lesu je totální hloupost a osobně bych se o to
nikdy nepokoušel. Jako kluci jsme si hráli ještě s funkčními náboji
do samopalů, kulometů a občas se našlo i něco většího. Před pár léty
to byl příruční sklad německé dělostřelecké munice ve sklepích domu,
kde měli Němci své dělo, jako u mého dědy ukryté na dvoře. Tam ale
zahynula mimo malého děvčete celá rodina a v tom sklepě číhalo několik desítek kusů dělostřelecké munice dodnes. Spočítat zpětně náklady na
likvidaci takové válečné munice a naúčtovat to Němcům po celé Evropě
a Severní Africe, tak splácejí reparace dodnes.

Arboretum Nový Dvůr otevřelo expozici věnovanou svému zakladateli
Pro veřejnost se otevřela Hartigovská zahrada Pražského hradu
Vycpaný medvěd Ludvík se stal součástí expozice na zámku v Náchodě