Na rypadle ve Vršanech třetí den protestují protiuhelní aktivisté
"Situace je tady velmi klidná," uvedl aktivista. "Dnešní plán není úplně stoprocentní, vyhodnocujeme situaci a i tahle možnost (opustit rypadlo) připadá v úvahu," dodal ráno.
Policie demonstranty ve středu vyzvala, aby prostor opustili, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové podezřelí z přestupkového jednání. Policisté situaci sledují, neuvažují o tom, že by skupinu ze stroje sundávali. Rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.
Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Těžbu uhlí ale nebylo třeba kvůli aktivistům zastavit, protože rypadla byla v plánované technologické odstávce.
Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí". Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".
O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu této těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.
Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Pavel Hanzl
5.9.2020 12:26 Reaguje na Jan OlejníčekA hlavně by se odstavovaly uhláky dle dávno hotového plánu a podíl OZE by mohl dělat 4x více než dnes a hlavně by se rozvíjela vodíková industrie placená převážně z grantů EU.
Jenže nejsme v právním státě a plijeme na lidi, kteří na to upozorňují. Jsme prostě země naopak.