https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-rypadle-ve-vrsanech-treti-den-protestuji-protiuhelni-aktiviste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na rypadle ve Vršanech třetí den protestují protiuhelní aktivisté

4.9.2020 10:00 | MOST (ČTK)
Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí".
Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí".
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Třetí den demonstruje osm protiuhelných aktivistů a aktivistek na rypadle v lomu Vršany u Mostu. Stroj obsadili ve středu brzy ráno. Požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům energie. V noci pršelo, aktivisté si vytvořili provizorní přístřeší. Stroj chtějí opustit dnes ve 14:00, uvedl mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek.
 

"Situace je tady velmi klidná," uvedl aktivista. "Dnešní plán není úplně stoprocentní, vyhodnocujeme situaci a i tahle možnost (opustit rypadlo) připadá v úvahu," dodal ráno.

Policie demonstranty ve středu vyzvala, aby prostor opustili, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové podezřelí z přestupkového jednání. Policisté situaci sledují, neuvažují o tom, že by skupinu ze stroje sundávali. Rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Těžbu uhlí ale nebylo třeba kvůli aktivistům zastavit, protože rypadla byla v plánované technologické odstávce.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí". Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu této těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jan Olejníček

4.9.2020 13:58
Kdybychom žili v právním státě, tak by byli dávno dole.
Odpovědět
ig

4.9.2020 15:21 Reaguje na Jan Olejníček
Dostali hlad a slezli. Někdy je to lepší řešení než je pozatýkat :-) A takovýmhle týpkům klid a mlčení beztak vadí víc než nějaká policejní akce, novináři, prostor v médiích...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.9.2020 12:26 Reaguje na Jan Olejníček
Kdybychom žili v právním státě, tak většina vedení tohoto státu bručí jak smečka brtníků.
A hlavně by se odstavovaly uhláky dle dávno hotového plánu a podíl OZE by mohl dělat 4x více než dnes a hlavně by se rozvíjela vodíková industrie placená převážně z grantů EU.
Jenže nejsme v právním státě a plijeme na lidi, kteří na to upozorňují. Jsme prostě země naopak.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist