https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-seznamu-kriticky-ohrozenych-zivocichu-je-i-krecek-polni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na seznamu kriticky ohrožených živočichů je i křeček polní

11.7.2020 01:55 | ANTANANARIVO (ČTK)
Z částí Francie, Německa a východní Evropy křeček prakticky vymizel. Proti předchozímu hodnocení IUCN z roku 2016 se situace dramaticky zhoršila.
Z částí Francie, Německa a východní Evropy křeček prakticky vymizel. Proti předchozímu hodnocení IUCN z roku 2016 se situace dramaticky zhoršila.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) aktualizoval takzvaný červený seznam ohrožených zvířat. Mezi kriticky ohroženými jsou i velryba černá nebo křeček polní. Podle IUCN je teď také 33 ze 107 druhů lemurů klasifikováno jako "kriticky ohrožených". S odvoláním na ochránce přírody o tom informoval zpravodajský server BBC.
 

IUCN uvádí, že křeček polní, jinak také křeček obecný, by mohl vyhynout do 30 let, pokud se situace nezmění. Z částí Francie, Německa a východní Evropy tento křeček prakticky vymizel. Proti předchozímu hodnocení IUCN z roku 2016 se situace dramaticky zhoršila. Zpráva uvádí, že rozvoj průmyslu, zemědělské monokultury, tedy pěstování jediné plodiny na zemědělské půdě, globální oteplování a také mírnější znečištění se zkoumají jako možné příčiny jeho ohrožení.

Jinde nyní podle Craiga Hilton-Taylora z IUCN žije méně než 250 velryb černých. Jejich zdroj potravy se v důsledku oteplování moří a klimatických změn podle něj mohl přesunout dál na sever. Velryby v létě začaly hledat potravu u klíčových tras lodní přepravy v zálivu svatého Vavřince u kanadských břehů, kde se zaplétají do lovných zařízení. Zaznamenána u nich byla také nižší míra reprodukce. Podle Hiltona-Taylora to může souviset se stresem i ztíženým hledáním potravy. Pokles populace těchto velryb od roku 2011 IUCN odhaduje na 15 procent.

Zhruba třetina všech druhů lemurů, kteří žijí volně pouze na Madagaskaru, je jen krok od vyhynutí. Ostrovní stát u jihovýchodního pobřeží afrického kontinentu je jediným místem na světě, kde lze lemury, malé primáty, kteří se miliony let vyvíjeli odděleně od afrických opic, spatřit ve volné přírodě. Žije jich tam kolem 100 různých druhů. K poklesu počtu primátů vede lov a odlesňování.

"Myslím, že pandemie byla svým způsobem pro mnoho lidí po celém světě budíčkem," řekl Hilton-Taylor. "Lidé si uvědomují, že ztratili spojení s přírodou," doplnil. Teď je podle něj zapotřebí, aby se společnost transformovala a udržitelným způsobem života snižovala svůj negativní dopad na planetu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.7.2020 07:42
Lidé, tj. průměrný měšťáček či sateliťáček, nic neztratili, proto to ani hledat nebudou, u křečka či velryby si kredit nedobijí... Pokud na stavu krajiny záleží u*ranému půl procentu obyvatel ČR (viz. níže), těžko se bude prolamovat státem podporovaný konzumerismus a výchova ke lhostejnosti.

https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 09:43 Reaguje na Karel Zvářal
Podepsal bych tu petici, ale je asi pozdě.
Mám skoro hotový sovník pro sovu pálenou a přes prázdniny ho dokončím a umístím do dost opuštěné stodoly (na chalupě) a pak ať se děje vůle Boží.
Odpovědět
va

vaber

11.7.2020 08:52
mizí mnoho havěti kterou nikdo ani nevnímá ,to co je menší než milimetr a tam je základ k potravinovým řetězcům
bohužel řešení neexistuje,ono existuje ,ale to by muselo nmožství lidí klesnout na rozumný počet a to je pod jednu miliardu, potom by zmizely ekologické problémy ,příroda by si poradila sama
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist