https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sibiri-hori-skoro-milion-hektaru-lesa-mesta-dusi-dym
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa, města dusí dým

24.7.2019 00:12 | MOSKVA (ČTK)
Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody.
Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody. Navíc chybějí peníze, upozornil server Newsru.com.
 

V Krasnojarském kraji podle údajů místních úřadů zuří 126 lesních požárů na ploše přesahující 704.000 hektarů, v Irkutské oblasti stovka požárů na více než 285.000 hektarech.

Příčinou je nedostatek srážek, vedra přes 30 stupňů, poryvy větru a bouřky s blesky, často bez srážek. Dým z požárů, zanesený větrem, postihuje i místa vzdálená od sebe až 1500 kilometrů, například velká města Omsk a Novosibirsk, v jejichž okolí nehoří. V samém Krasnojarsku podobný smog v létě sužuje lidi už několik let, zatímco úřady ujišťují, že situaci kontrolují a že vlastně není důvod si stěžovat. Odborníci ale varují, že důsledky znečištění ovzduší postihují zdraví hlavně dětí, seniorů, těhotných žen a pacientů se srdečními potížemi.

Loni v létě v Rusku shořely lesy na deseti milionech hektarů, zatímco obvykle se každý rok vykácí stromy na ploše okolo milionu hektarů, poznamenal server.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

24.7.2019 00:34
Nj, uvězněný CO2 se dere ven :-) Citlivější osoby se hroutí pod návalem environmentálního žalu, ale nic se neděje, je to jen přirozený koloběh uhlíku. Navíc je šance, že část uhlíku bude navždy fixována ve formě dřevěného uhlí (to nehnije, neuvolňuje CO2, maximálně může při příští epizodě shořet). Při posledním období velkých požárů na Sibiři v roce 1915 bylo tímto mechanismem fixováno kolem sto miliónů tun uhlíku (to je nejnižsí odhad, jiné odhady se liší víc než o řád). Ale nedělejme si velkou naději, tyhle požáry jsou ve srovnání s epizodou 1915 v podstatě nicotné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist