https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sibiri-hori-vice-nez-milion-hektaru-lesu-urady-nezasahuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Sibiři hoří více než milion hektarů lesů, úřady nezasahují

26.6.2020 11:35 | MOSKVA (ČTK)
Požáry zatím nepředstavují riziko pro osídlené oblasti a náklady na jejich hašení by byly vyšší než ekonomické škody, které může oheň napáchat, píše Interfax.
Požáry zatím nepředstavují riziko pro osídlené oblasti a náklady na jejich hašení by byly vyšší než ekonomické škody, které může oheň napáchat, píše Interfax.
Licence | Volné dílo (public domain)
Rozsah lesních požárů v odlehlých oblastech Ruska překročil plochu milion hektarů, píše agentura Interfax. Požáry ovšem zuří v těžko dostupných místech, a úřady nepodnikají nic pro to, aby živel zastavily. Nejvíce požárů hlásí Jakutsko na ruském Dálném východě.
 

Za posledních deset dní, tedy v období od 16. června, kdy požáry hořely na ploše 57 000 ha, se plocha hořícího území zvětšila osmnáctkrát. Nyní je pro představu podobně velká jako Středočeský kraj. Nejvíce zasažené je Jakutsko, kde je aktuálně zaznamenáno 113 požárů na celkové ploše převyšující 800.000 hektarů. Hořící lesy jsou pod stálým dohledem hasičů a jsou monitorovány satelity.

Požáry zatím nepředstavují riziko pro osídlené oblasti a náklady na jejich hašení by byly vyšší než ekonomické škody, které může oheň napáchat, píše Interfax. Rozhodnutí hasit požáry závisí na orgánech výkonné moci jednotlivých ruských regionů, upřesňuje agentura.

To, že regionální úřady nemají v určitých případech povinnost proti požárům zasahovat, je v Rusku stále diskutované téma. Ruské ministerstvo přírodních zdrojů nedávno navrhlo omezení rozsahu zón, kde místní úřady tuto povinnost nemají. Právě tyto oblasti byly loni v létě postiženy masivními požáry. Ty se v polovině srpna rozšířily na plochu o rozměru pět milionů hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

26.6.2020 16:45
Taková škoda. Snad ty požáry se podaří co nejdříve uhasit a také vysázet nové stromy.
Odpovědět
ig

26.6.2020 23:16 Reaguje na Stanislav Chytrý
To je taková liduprázdná pustina, že tam nikdo stromy nesází, požáry nehasí, nejspíš na spoustě těch míst ani nikdo nikdy nebyl. Nebýt satelitů, tak ani nevědí, co tam vlastně roste :-)
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 13:29 Reaguje na
Škoda to je i když se jedná o liduprázdnou pustinu. Už jen proto, že ty stromy produkovali spoustu tolik potřebného kyslíku. Na druhé straně je to ve své podstatě přírodní proces. Nedávno tu byl článek, nějakého typa který tvrdil, že požáry jsou v podstatě dobrá věc.
Odpovědět
VN

Vilém N

27.6.2020 08:35
Aha, to je ta druhá miska na vahách diktaturních omezování emisí v EU :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist