Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna
Přečerpávací elektrárna má fungovat podobně jako nádrže Dlouhé stráně v Jeseníkách. "Dvě ze čtyř turbosoustrojí na Orlíku by byly přestavěny na reverzní turbíny a mohly by v časech přebytku energie v síti případně při záporných cenách elektřiny na burze využívat část vodní kapacity Kamýku a ukládat vodu na pozdější použití v Orlíku," uvedl mluvčí. Dvě reverzní Francisovy turbíny by podle něj umožňovaly zpětný chod, to znamená čerpadlový režim z Kamýku do Orlíka.
Záměr je už podle Schreiera starší deseti let a první kroky se v něm již udělaly. Mluvčí podotkl, že při transformaci české energetiky je potřeba uvažovat o akumulačních kapacitách a flexibilních zdrojích, které umožňují dorovnávat nebo stabilizovat výkon v soustavě.
Orlík je největší českou vodní elektrárnou, spolu s elektrárnou Kamýk začal na plný výkon fungovat v roce 1962. Obě patří mezi mladší vodní elektrárny Vltavské kaskády. Později vznikly jen elektrárny Hněvkovice a Kořensko, obě v roce 1992.
Zatímco Orlík dodává elektřinu v časech odběrových špiček, kdy stoupá spotřeba v síti, níže ležící Kamýk slouží hlavně jako vyrovnávací elektrárna eliminující kolísání hladiny Vltavy. Orlík se pyšní také rekordních 91 metrů vysokou hrází nad elektrárnou, přehrada zadržující 720 milionů metrů krychlových vody je nejobjemnější akumulační nádrží v ČR. Každá ze čtyř nynějších turbín je pak vysoká 27 metrů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Miloš Zahradník
30.9.2023 09:08Divim se ze tento docela prirozeny a logicky napad davno nezrealizovali, neumim tedy odhadnout jaka je rybarska a rekreacni hodnota Kamycke nadrze, asi nevelka. Sezonni kolisani hladiny Orliku je prilis velike uz dnes, naopak pravidelne denni fluktuace radu 10 cm by nemusely byt prilis skodlive
Mel bych ale mnohem divocejsi napad, sice by byl take mnohem drazsi a energeticky pritom o neco mene vyhodny, s prevysenim jen asi 2/3 vysky Orlicke nadrze. Za to by Praha ziskala mohutny protipovodnovy polder, kapacity nejmene jednodenniho prutoku "petisetlete" vody, vodaci by nanovo ziskali 50 km krasne reky (Vltava + Otava nad Zvikovem) a i ti "ekologove" by se mohli radovat z nove vznikle rozsahle divociny uprostred Cech.
Postavit novou hraz v uzkem hrdle orlicke nadrze par kilometru pod hradem Zvikov, nasledne plnit Orlickou nadrz jen ve spodni tretine jeji delky, tedy ponechat stavajici jezero jen od hradu Orlik dolu od teto nove hraze. Vodu z Vltavy pod Zvikovem cerpat nahoru do zbytku Orlicke nadrze precerpavaci elektrarnou umistenou v nove hrazi ! :) Svezla by se s tim tezba sedimentu ze dna Vltavy pod Zvikovem, pripadne vystavba novych lomu atd.
https://photos.app.goo.gl/TM3cZkoBNyhSXMh38
Pozn. Dalsi udaje o planovane precerpavaci elektrartne mezi Kamykem a Orlikem jsou v clanku Novinek
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-z-orliku-bude-precerpavaci-elektrarna-40444497
vaber
30.9.2023 09:45 Reaguje na Miloš Zahradníkvypustit celou Vltavslou kaskádu, přehrady jsou hrozně škodlivé to ví každý správný ochránce přírody,
,vždyť takový jez na Labi prý může ohrozit celé Česko, to nám oznámil jeden politik ,
kanál Odra Dunaj by byl větší pohroma než celá světová klimatická krize
sv
30.9.2023 18:07 Reaguje na vaberMiloš Zahradník
30.9.2023 20:45 Reaguje na vabervaber
1.10.2023 08:29 Reaguje na Miloš Zahradníkovšem vypuštění jakési horní části Orlíku, to vypadá na geniální myšlenku , jen najít podobně geniální soukmenovce na vyšších místech, kteří to prosadí,
Miloš Zahradník
1.10.2023 12:24 Reaguje na vaberMimochodem - mit poradne kapacitni polder nad Prahou by vubec nebylo k zahozeni... vodaci by z nove odhalenych terenu meli opravdu radost a do te nove divociny v tom polderu by se mohli prestehovat fanaticti strazci a zakazovaci ze Sumavy - kterou by naopak potom treba mohli predat do zpravy normalnim lidem :)
Miloš Zahradník
30.9.2023 13:48*pozn. videl jsem nekde udaj - slo jen o nejaky kvalifikovany odhad samozrejme - ohledne sumarni delky pobrezi vsech svetovych jeze. Bylo to cislo vyrazne vetsi, nez podobny odhad pro pobrezi vsech svetovych mori
vaber
30.9.2023 18:45 Reaguje na Miloš Zahradníkhladina Orlíku kolísá o metry už nyní,
alespoň se využije ta přebytečná sluneční energie a z pohledu ekologie je to lepší než nějaké obludné bateriové uložiště ,které když blafne jak v Austrálii, je to opravdu masakr
Miloš Zahradník
30.9.2023 20:30 Reaguje na vaberkdyz uz jsou teda postaveny ty obcasne energeticke zdroje
Velke sezonni kolisani hladiny Orliku je dan za vyrovnavani nizkych toku Vltavy cili asi nutne zlo
Radim Polášek
30.9.2023 17:03vaber
30.9.2023 18:42 Reaguje na Radim PolášekMiloš Zahradník
30.9.2023 20:37 Reaguje na Radim Polášektak to druhe ma dve periodicke slozky: jedna ma denni periodu
a ta druha, dulezitejsi zalezi na aktualni meteo situaci kdy
slunce pali/vitr fouka treba cely tyden/mesic a pak treba tyden/mesic pro zmenu skoro nic To klade ruzne pozadavky ani ne tak na vykon tech precerpavacek jako na velikost akumulacni nadrze atd.
Slavomil Vinkler
1.10.2023 07:46Břetislav Machaček
2.10.2023 08:57nutné určit priority a míru poklesů a vzestupu hladin obou nádrží
(u Kamýku to může být mnohem větší rozdíl, než u Orlíku) a to upouštění
z Kamýku při jeho naplněnosti. Je rozdíl stálý průtok a nebo rázové
vlny, které odtrhnou jikry přilepené na kamenech a rostlinstvu a strhnou
sebou i plůdek. Takové "minipovodně" podle požadavků OZE jsou velkým
zásahem do ekosystému řeky a přehrad původně určených k zajištění
stabilního průtoku, jak za povodní, tak i za sucha. Popírá se tak jejich
původní účel a připomíná mi to jez, který odkloní tok řeky na MVE a řeku
nechá na suchu a to vše v zájmu získání elektřiny z OZE! Prostě ekologie
na ruby!
Radek Čuda
2.10.2023 16:52 Reaguje na Břetislav MachačekAle to je různým pošukům putna, oni mají svého nepřítele a svoji svatou víru a tím to končí.