Na Táborsku pokládají plynovod šetrnější metodou pluhování
Plynovod tak stavbaři pokládají způsobem, jenž je šetrnější k životnímu prostředí. Do země potrubí zaorává speciální pluh. Jeho součástí je stroj, který uloží plynovod do přesně naprojektované polohy a hloubky. "Naším zařízením jsme schopní pokládat potrubí až do průměru 600 milimetrů a do dvouapůlmetrové hloubky a u pluhovaného potrubí zvládneme položit maximálně osm metrů za minutu, jinak by odchylka od souřadnice byla moc vysoká," uvedl Robin Cimr z rakouské firmy IFK Gesellschaft.
E.ON vybral pluhování i kvůli další výhodě. Plynovod vede pozemky různých majitelů, kde musí stavbaři precizně dodržovat naplánovanou trasu. "Není možné si dovolit na trase nějakou odchylku. A tato technika je naprosto přesná," uvedl vedoucí správy a provozu zemního plynu společnosti E.ON Distribuce Tomáš Vacek.
Plynovod by měl začít fungovat v listopadu a bude sloužit zhruba 7000 odběratelům v okolí Soběslavi. "Aktuálně zásobujeme území Soběslavi, Veselí nad Lužnicí, Dolního Bukovska až Ševětína takzvaným ostrovním provozem. To znamená, že celá oblast je zásobována zemním plynem jednou předávací stanicí v Žíšově u Veselí nad Lužnicí. V případě technické závady by se mohlo stát, že zákazníkům bychom nemohli zajistit distribuci a dodávky plynu. Novým plynovodem budeme mít další cestu, jak plyn k odběratelům přivést," řekl Vacek.
E.ON v České republice zásobuje elektřinou více než 1,5 milionu odběrných míst zejména v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě. Kromě toho má více než 4000 kilometrů dlouhou síť plynovodů v jižních Čechách a části Vysočiny a zásobuje na 110.000 odběrných míst.
reklama