https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-taborsku-pokladaji-plynovod-specialni-metodou-pluhovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Táborsku pokládají plynovod šetrnější metodou pluhování

14.8.2020 01:29 | SOBĚSLAV (ČTK)
E.ON vybral pluhování i kvůli další výhodě. Plynovod vede pozemky různých majitelů, kde musí stavbaři precizně dodržovat naplánovanou trasu.
E.ON vybral pluhování i kvůli další výhodě. Plynovod vede pozemky různých majitelů, kde musí stavbaři precizně dodržovat naplánovanou trasu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | E.ON
Planou nad Lužnicí a Soběslav na Táborsku od podzimu propojí téměř 20 kilometrů dlouhý plynovod. Společnost E.ON stavbu za zhruba 80 milionů korun dokončuje. Stavbaři při projektu využili jako první v Česku metodu takzvaného pluhování ocelového potrubí. Novináře o tom v Myslkovicích na Táborsku informovali zástupci společnosti E.ON.
 

Plynovod tak stavbaři pokládají způsobem, jenž je šetrnější k životnímu prostředí. Do země potrubí zaorává speciální pluh. Jeho součástí je stroj, který uloží plynovod do přesně naprojektované polohy a hloubky. "Naším zařízením jsme schopní pokládat potrubí až do průměru 600 milimetrů a do dvouapůlmetrové hloubky a u pluhovaného potrubí zvládneme položit maximálně osm metrů za minutu, jinak by odchylka od souřadnice byla moc vysoká," uvedl Robin Cimr z rakouské firmy IFK Gesellschaft.

E.ON vybral pluhování i kvůli další výhodě. Plynovod vede pozemky různých majitelů, kde musí stavbaři precizně dodržovat naplánovanou trasu. "Není možné si dovolit na trase nějakou odchylku. A tato technika je naprosto přesná," uvedl vedoucí správy a provozu zemního plynu společnosti E.ON Distribuce Tomáš Vacek.

Plynovod by měl začít fungovat v listopadu a bude sloužit zhruba 7000 odběratelům v okolí Soběslavi. "Aktuálně zásobujeme území Soběslavi, Veselí nad Lužnicí, Dolního Bukovska až Ševětína takzvaným ostrovním provozem. To znamená, že celá oblast je zásobována zemním plynem jednou předávací stanicí v Žíšově u Veselí nad Lužnicí. V případě technické závady by se mohlo stát, že zákazníkům bychom nemohli zajistit distribuci a dodávky plynu. Novým plynovodem budeme mít další cestu, jak plyn k odběratelům přivést," řekl Vacek.

E.ON v České republice zásobuje elektřinou více než 1,5 milionu odběrných míst zejména v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě. Kromě toho má více než 4000 kilometrů dlouhou síť plynovodů v jižních Čechách a části Vysočiny a zásobuje na 110.000 odběrných míst.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist