https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vodni-hospodarstvi-poskytla-loni-ministerstva-11-miliard-korun.mene-nez-predloni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na vodní hospodářství poskytla loni ministerstva 11 miliard korun. Méně než předloni

5.9.2024 19:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na údržbu vodních toků, protipovodňovou nebo protierozní ochranu poskytla loni ministerstva v úhrnu 11 miliard korun, méně než v roce 2022, kdy to bylo 11,2 miliardy Kč. Vyplývá to z takzvané Modré zprávy o stavu vodního hospodářství v ČR, kterou projednala vláda. Ze zprávy také vyplývá, že klesla spotřeba vody a vzrostla délka vodovodní i kanalizační sítě.
 
Ministerstvo zemědělství (MZe) se na uvedené sumě podílelo částkou zhruba 3,5 miliardy korun, předloni poskytlo 4,6 miliardy. Ministerstvo životního prostředí přidalo na vodní hospodářství sedm miliard, což je meziročně o miliardu více, a půl miliardy poskytlo také ministerstvo dopravy. Na vodohospodářskou vědu a výzkum šlo loni téměř 535 milionů korun, což byl proti předchozímu roku více než dvojnásobek.

"Loni bylo opět prioritou dlouhodobé zadržení vody v krajině a protierozní ochrana, tedy budování rybníků, malých vodních nádrží, mokřadů a prvků zajišťujících protierozní ochranu,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Z celkových 11 miliard téměř třetinu tvořily dotace MZe na vodovody a kanalizace, protipovodňové ochrany nebo údržby vodních toků a nádrží. Podle údajů Státního pozemkového úřadu vznikla ke konci loňského roku vodohospodářská opatření na ploše přes 859 hektarů a protierozní opatření zabírala 941 hektarů.

Z Modré zprávy vyplývá, že loňský rok byl na území ČR teplotně silně nadnormální s průměrnou roční teplotou 9,7 stupně Celsia, což bylo nejvíce od roku 1961. "Přestože v posledních měsících je množství srážek normální, musíme se intenzivně věnovat obnově krajiny, aby dokázala co nejlépe zadržet vodu a čelit suchu a nedostatku vody," podotkl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Na hospodaření se srážkovou vodou vyčlení jeho úřad 1,8 miliardy korun do roku 2027, na obnovu tůní, mokřadů, malých vodních nádrží nebo na městskou zeleň dal loni téměř pět miliard.

Zpráva mimo jiné informuje o spotřebě vody, která loni v Česku klesla o 2,7 litru na 86,7 litru na osobu za den. Meziročně nižší byla spotřeba také předloni. V roce 2023 bylo v ČR zásobováno z vodovodů 10,279 milionu obyvatel, což je 94,5 procenta z celkového počtu obyvatel. Nejvyšší podíl obyvatel zásobených pitnou vodou z vodovodů byl loni v Karlovarském kraji a v Praze, naopak nejnižší podíl, a to 85,6 procenta, eviduje zpráva v Plzeňském kraji. Vodovodní síť se loni meziročně prodloužila o 421 kilometrů na 81.426 kilometrů.

V domech napojených na kanalizaci žilo v loňském roce 9,428 milionu obyvatel ČR, tedy 86,7 procenta z celkového počtu. Nejvíce obyvatel napojených na kanalizacích bylo rovněž v Karlovarském kraji a v Praze, nejméně v Libereckém a Pardubickém kraji. Kanalizační síť se v loňském roce rozšířila o 799 kilometrů na 52.367 kilometrů. Zvýšil se také počet čistíren odpadních vod, oproti předešlému roku o 44 na celkových 2959 v celé ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist