Na výměnu starých kotlů mohou domácnosti získat až 127.500 korun
"Kotle 1. a 2. emisní třídy budou muset domácnosti vyřadit z provozu už za tři roky a toto jsou zatím poslední peníze, které můžeme občanům na výměnu starých kotlů poskytnout. Výhodnější podmínky už nebudou," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Možnost provozování těchto kotlů skončí v září 2022, což bylo stanoveno zákonem v roce 2012.
Ministerstvo počítá s výměnou minimálně 30.000 kotlů. Poprvé budou z podpory zcela vyjmuty kotle spalující uhlí. "Nejprve se zaměříme na domácnosti v prioritních lokalitách, kde je ovzduší kvůli používání nevyhovujících kotlů nejvíce znečištěné a dopad na zdraví lidí nejhorší. Tam lidé získají na výměnu bonus 7500 korun," dodal Brabec. V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji budou mít navíc domácnosti možnost využít takzvané kotlíkové půjčky. Bezúročné půjčky si mohou vyřídit v obci a v kombinaci s kotlíkovou dotací z ní výměnu kotle zaplatit.
Do konce září kraje musejí vyhlásit výzvy a do konce října spustit příjem žádostí. Karlovarský kraj začne žádosti přijímat už 11. června. Středočeský a Olomoucký kraj chtějí začít hned v prvním červnovém týdnu. Moravskoslezský by měl začít už v květnu.
Částku, kterou kraje mohou pro své obyvatele získat, a počet kotlů na výměnu stanovilo ministerstvo. Kraje si ale určí finální podobu dotací. Danými podmínkami jsou například výše dotace.
V první a druhé vlně kotlíkových dotací lidé vyměnili 48.000 kotlů a dalších 12.800 výměn se dokončuje. Domácnostem bylo proplaceno 5,25 miliardy korun. Největší zájem byl o dotace na tepelná čerpadla. První výzva umožňovala příspěvek i na čistě uhelné kotle, druhá už pouze na kombinované.
reklama