https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vymenu-starych-kotlu-mohou-domacnosti-ziskat-az-127.500-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na výměnu starých kotlů mohou domácnosti získat až 127.500 korun

31.3.2019 01:17 | PRAHA (ČTK)
Do konce září kraje musejí vyhlásit výzvy a do konce října spustit příjem žádostí. Ilustrační snímek.
Do konce září kraje musejí vyhlásit výzvy a do konce října spustit příjem žádostí. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ve třetí vlně kotlíkových dotací mohou domácnosti získat až 127.500 korun na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. Poslední fáze začne 1. dubna a nejpozději do konce září musejí kraje vyhlásit výzvy pro občany. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí, které krajům poskytne na výměnu zdrojů tepla 3,125 miliardy korun. Mezi prvními budou přijímat žádosti o dotace Středočeský, Olomoucký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj.
 

"Kotle 1. a 2. emisní třídy budou muset domácnosti vyřadit z provozu už za tři roky a toto jsou zatím poslední peníze, které můžeme občanům na výměnu starých kotlů poskytnout. Výhodnější podmínky už nebudou," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Možnost provozování těchto kotlů skončí v září 2022, což bylo stanoveno zákonem v roce 2012.

Ministerstvo počítá s výměnou minimálně 30.000 kotlů. Poprvé budou z podpory zcela vyjmuty kotle spalující uhlí. "Nejprve se zaměříme na domácnosti v prioritních lokalitách, kde je ovzduší kvůli používání nevyhovujících kotlů nejvíce znečištěné a dopad na zdraví lidí nejhorší. Tam lidé získají na výměnu bonus 7500 korun," dodal Brabec. V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji budou mít navíc domácnosti možnost využít takzvané kotlíkové půjčky. Bezúročné půjčky si mohou vyřídit v obci a v kombinaci s kotlíkovou dotací z ní výměnu kotle zaplatit.

Do konce září kraje musejí vyhlásit výzvy a do konce října spustit příjem žádostí. Karlovarský kraj začne žádosti přijímat už 11. června. Středočeský a Olomoucký kraj chtějí začít hned v prvním červnovém týdnu. Moravskoslezský by měl začít už v květnu.

Částku, kterou kraje mohou pro své obyvatele získat, a počet kotlů na výměnu stanovilo ministerstvo. Kraje si ale určí finální podobu dotací. Danými podmínkami jsou například výše dotace.

V první a druhé vlně kotlíkových dotací lidé vyměnili 48.000 kotlů a dalších 12.800 výměn se dokončuje. Domácnostem bylo proplaceno 5,25 miliardy korun. Největší zájem byl o dotace na tepelná čerpadla. První výzva umožňovala příspěvek i na čistě uhelné kotle, druhá už pouze na kombinované.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist