https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cr-loni-klesly-prodeje-fairtradove-kavy-i-kakaa-duvodem-je-rostouci-cena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR loni klesly prodeje fairtradové kávy i kakaa, důvodem je rostoucí cena

10.6.2025 18:02 | PRAHA (ČTK)
V Česku loni klesly prodeje fairtradové kávy i kakaa. U kávy činí pokles zhruba 13 tun na 1254 tun, prodeje kakaa se snížily o pětinu na 3445 tun kakaových bobů. Za meziročním poklesem prodejů nejspíš stojí vysoké ceny kávy a kakaa kvůli výkyvům počasí a nepříznivé úrodě, uvedli zástupci neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko a analytik XTB Jiří Tyleček. Podle organizace nejistota ohrožuje i pěstitele z Latinské Ameriky a Afriky.
 
Fairtrade neboli férový trh je způsob obchodu, který zaručuje pěstitelům a řemeslníkům z méně vyspělých zemí spravedlivé podmínky. Mají jistotu, že své výrobky neprodají za cenu pod výrobními náklady. Dostávají také příspěvek na rozvoj své komunity. Důležitou součástí je hospodaření šetrné k životnímu prostředí, dětská práce je zakázaná.

Podle Tylečka pěstování kávy i kakaa nejvíce ovlivňuje klimatická změna a výkyvy počasí. "Prší, když má být sucho, když má pršet, je sucho. Musíme se smířit s nižšími výnosy a horší kvalitou, což nám zvedá ty ceny," řekl Tyleček. Kvůli častějším výkyvům jsou rostliny také náchylnější vůči chorobám a škůdcům.

Tyleček očekává, že výkyvy počasí budou pokračovat a nadále ovlivňovat ceny kávy a kakaa. Analytik navíc upozornil, že i kdyby byla letos úroda lepší, do ceny se podle něj budou promítat i nízké zásoby z uplynulých sklizní a rostoucí poptávka, kterou ale nízká úroda není schopná pokrýt. Například v sezoně 2023/2024 klesla produkce kakaa o 14 procent, uvedl Tyleček. "Ceny kávy a kakaa pravděpodobně zůstanou na vyšších úrovních," podotkl Tyleček.

Kromě toho, že kvůli vysoké ceně klesají prodeje, vytváří vysoké ceny nestabilitu a rizika i pro pěstitele. Náhlé výkyvy podle zástupců Fairtrade ztěžují pěstitelům plánování a případné investice.

"Pro drobné pěstitele nemusí vysoké ceny na burze nutně znamenat výrazně vyšší zisky. Drobní pěstitelé nejsou ti, kteří cenu stanovují. Vedle toho se zvyšují náklady na pěstování," upozornil Lubomír Kadaně, ředitel Fairtrade Česko a Slovensko.

Podle Gabriely Kozlové, vedoucí obchodu a marketingu Fairtrade Česko a Slovensko, má současná situace dopad také na odklon od pěstování kávy arabicy a více se rozmáhá pěstování kávy robusta, která byla považována spíše za levnější variantu. Některé dřívější studie uvedly, že celková plocha vhodná pro pěstování kávy by mohla do roku 2050 klesnout o 50 až 80 procent.

Méně se loni prodalo i řezaných fairtradových růží, a to 2,79 milionu stonků, což představuje meziroční pokles o 41 procent. Zároveň o desetinu na 163 tun klesla spotřeba fairtradového třtinového cukru, naopak vzrostla spotřeba fairtradového čaje. Češi ho loni spotřebovali devět tun, oproti roku 2023 o 13 procent víc. Fairtradových banánů se loni v ČR a na Slovensku prodalo 1887 tun, což byl sedmiprocentní nárůst.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

10.6.2025 20:54
dětská práce je zakázaná...............
Od dětství jsem "musel" pracovat, pomáhat v našem malém hospodářství. Jakmile jsem byl schopný, musel jsem každé odpoledně natrhat kopřivy pro housata, brzy jsem se i naučil - bezpečně - je řezat na ruční řezačce, pást ta housata a hlídat je - zvládnout i syčící husu, jen o málo větší jsem už měl povinnost pást krávu. Nejprve ji maminka odvázala od žlabu, uvázala na provaz a vyvedla ze stáje. Pak - snad už v 9(?) letech - jsem to zvládnul sám. Odvázat kozu, ta chodila sama, krávě uvázat provaz kolem krku, odvázat od žlabu, hvízdnout na psa a šlo se na pastvu. Třebas i kilometr od vesnice. Chodilo nás tak vícero, i ze sousední vsi. Hráli jsme si, pekli brambory, i fakticky upytlačené pstruhy či raky - krásné vzpomínky na dětství. Vím, jak je kráva těžká, protože mně jednou šlápla na nohu. Na štěstí byla hluboká podestýlka, noha zajela do hnoje.
Jakmile jsem byl jsem trochu schopný, už jsem kydal hnůj nejen od králíků, ale i od prasete. Asi od 12 let mě táta učil králíky, slepice, pak i husy zabíjet a kuchat.
O léta později k nám do socialistického podniku běžně o prázdninách chodívala děcka od 12 let na drobné práce - odlisťovat rouby, sbírat spadané meruňky a luštit z nich semena. Pracovat mohl max. 6 hod. a chodila ráda, že si vydělala pár korun. Pak i soudruzi rozhodli, že děti smějí být zaměstnávány až od 15 let. A my měli problém, koho na takové levné práce sehnat.
A nyní se "šílí" z toho, když by měly děti doma pomáhat.
Odpovědět

Radek Čuda

11.6.2025 16:27 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Mícháte několik věcí dohromady.
První je řekněme rodinné podnikání, na kterém prostě nějak participují členové rodiny a tedy i děti. To si myslím z pohledu toho fairtrade problém moc nebude. Jiná pohádka je využívání námezdní dětské práce, nedej přírodo nucené dětské práce. A tam už problém bude.

Druhou věcí je, že jak lidové praví, všeho s mírou ... a to i v případě toho rodinného hospodaření, kdy to dítě by mělo pomáhat ... tedy by se pro ně mělo jednat o aktivitu sekundární a pokud možno nějak rozumně časově omezenou ... ne hákovat od vidím do nevidím na úkor jak vzdělání, tak i nějakého snesitelného života.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

10.6.2025 21:00
"Pro drobné pěstitele nemusí vysoké ceny na burze nutně znamenat výrazně vyšší zisky. Drobní pěstitelé nejsou ti, kteří cenu stanovují. .........
A to je ten problém. Žijeme v kapitalismu, a ten, kdo se neumí, nemůže bránit, je vykořisťovaný. A vlády těch států poslouchají nadnárodní koncerny a nechávají se podplácet, aby jejich občané mohli být vykořisťovaní.
Víte, že ČSSR byla jedním z největších dovozců banánů do Evropy? Pomáhali jsme Nikaragui, a to tak, že jsme jim dodávali průmyslové výrobky - a co měli oni? Banány. A USA je od nich přestaly odebírat. Tak jsme jim pomáhali tím, že jsme ty banány odebírali, v Hamburku jsme měli pronajaté veliké dozrávací komory a pak jsme banány dodávali obchodníkům.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

12.6.2025 15:29
By mě zajímalo jak cenu Fairtrade výrobků ovlivňují náklady na jejich marketing, certifikaci a značení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist