https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysocine-investuji-do-vodovodu-i-vesnice-po-zkusenostech-se-suchem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vysočině investují do vodovodů i vesnice po zkušenostech se suchem

24.6.2024 18:50 | JIHLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Vysočině investují s pomocí dotací do veřejných vodovodů i malé obce. Vlachovice ve Žďárských vrších se 139 stálými obyvateli zatím vodovod nemají, jeho stavbu obec chystá kvůli obavám, že nebude dost vody v místních studních. Obec Kejžlice na Pelhřimovsku chce využít dotaci na vyčištění a prohloubení studen a na nový vodojem, Věž na Havlíčkobrodsku se chystá posílit místní zdroje napojením na přívod vody z vodárenské přehrady Švihov. Vyplývá to z ankety ČTK.
 
Vlachovice s nadmořskou výškou 754 metrů patří mezi nejvýše položené obce ve Žďárských vrších, jsou v rekreační oblasti u Nového Města na Moravě. Veřejný vodovod zatím ve Vlachovicích není, u domů jsou soukromé studny nebo vrty. "Je to primárně obava o množství a zároveň i kvalitu vody," řekl starosta Jan Petr (nestraník) k výstavbě vodovodu, který bude napojený na tamní vrt. Vzhledem k nedávným suchým rokům předpokládá, že se k vodovodu připojí dost domácností. O dotaci požádala obec na projekt za 11,8 milionu korun.

V obci Kejžlice žije 433 lidí, její chystaná investice do veřejného vodovodu je za 8,6 milionu korun. "Studny po letech čistíme, prohlubujeme," řekl starosta Václav Zástěra (nestraník). Obec také opraví vodovodní řad, postaví nový vodojem. Starosta podotkl, že teď voda je, ale v minulých suchých letech ji musela obec i dovážet. Podotkl, že v posledním desetiletí se také zvýšil počet obyvatel o stovku.

Věž na Havlíčkobrodsku se díky investici za 8,7 milionu korun napojí na skupinový vodovod, do něhož teče voda z vodárenské nádrže Švihov na Želivce. "Je to hlavně o množství vody, které k nám potřebujeme dostat," řekl starosta Martin Bárta (nestraník). Obecní vodovod je zatím napojený jen na místní zdroje, které přestávají stačit. Starosta uvedl, že podle hydrogeologických studií se už v lokalitě neukazuje jiný zásadní pramen, který by mohla obec využít. Přivaděč vody měřící 3,8 kilometru obec buduje mezi Krásnou Horou a svou místní částí Jedouchov, součástí investice jsou navazující technické úpravy vodárenské infrastruktury. V obci Věž žije 810 lidí.

Dotace na investice do vodovodů by z Vysočiny měly dostat také například Vojnův Městec na Ždársku a Rantířov u Jihlavy. Zmiňované projekty patří mezi akce doporučené k financování v operačním programu Životní prostředí. Vyplývá to z dubnových informací na webu programu. Oslovení starostové tento týden ale vesměs uváděli, že ještě nemají písemné potvrzení dotace.

Na Vysočině je podle Českého statistického úřadu pitnou vodou z vodovodů zásobovaných 94,3 procenta obyvatel, což byl v porovnání s celostátním průměrem o jednu desetinu nižší podíl. Vodovodní síť vloni měřila 5933 kilometrů, mezi kraji v Česku byla šestá nejdelší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

25.6.2024 11:56
Jak je vidět, sucho nás nijak nepoučilo. Jediné co děláme v rámci "boje se suchem" je, že vodu bereme jinde, nebo hlouběji. A to jako má něco vyřešit?
Voda je přece v krajině jen jedna, není jich tam několik jako v lednici, a když jedna dojde, vezmeme druhou a pohoda. Musíme dělat vše pro to, aby voda v krajině zůstávala. Když nic dělat nebudeme, tak nám za chvíli dojde i ta odjinud, nebo z hlubších vrtů. A pak co? Ještě hlubší?
Musíme se naučit vodu si "vyrábět", tedy dělat to tak, aby v krajně zůstávala. Zakázat dláždění a betonování, povinně zasakovat vodu z dešťů, ze střech, komunikací..., omezovat sekání trávy i existenci holé půdy, zalesňovat vše co jde, stávající lesy zahušťovat a měnit na vícepatrové, obnovovat a budovat mokřady, tůně, potoky, rybníčky... Po středověkém rybníkářství máme v krajině tisíce zbytků rybníků, ty musíme obnovit, stejně jako vše, co jsme zatrubnili, zasypali, zmeliorovali. Nikde nesmí voda odtékat jen tak pryč. A stovky dalších větších či menších možností jak něco udělat. Vody je dostatek, jen si ji neumíme udržet. Proč taky, když po otočení kohoutkem teče.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist