Na výstavbu nových spaloven ČR doplatí. EU jde směrem vyšší recyklace, upozorňují ekologičtí aktivisté
Loni začala EU pracovat na nových odpadových směrnicích. Podle návrhu jedné z nich musí všechny členské země do roku 2025 recyklovat nejméně 60 % komunálních odpadů. O pět let později to má být už 65 %.
Zatímco v recyklaci obalů je Česko na špici EU, s ostatním odpadem z domácností je to už horší. Recykluje se ho pouhá třetina. Tedy polovina z brzy požadovaného množství.
Čím dříve se tedy ČR začne připravovat na očekávané změny v unijní legislativě, tím podle Iva Kropáčka z Hnutí DUHA lépe. Času nemáme mnoho, desetiprocentní navýšení trvalo v minulosti 10 let, upozorňuje Kropáček.
Místo recyklačních zařízení ale ČR plánuje rozšiřování stávajících a výstavbu nových spaloven.
Na vině je také před rokem schválený Plán odpadového hospodářství s opatrnými, nízkými, vlastně už téměř splněnými, cíli pro recyklaci odpadu. Ty počítají s 50% recyklací papíru, plastu, skla a kovů, tedy jen 35-38 % veškerého komunálního odpadu. Tato pravidla nyní do svých plánů převádí kraje. A v očekávání konce skládkování navrhují zvýšení kapacit pro spalování odpadu, nikoli navyšováním recyklačních zařízení.
Vejde-li připravovaná směrnice do pěti let v platnost, a očekává se, že ano, bude pro všechny státy EU závazná. Postavené spalovny se pak stanou nadbytečné, naopak bude chybět infrastruktura pro recyklaci odpadu, upozorňují aktivisté. V případě nedodržení unijních cílů pro recyklaci budou navíc Česku hrozit sankce. A přestože pak budou politici svalovat vinu na EU, bude to chyba našich politiků, protože o plánovaném postupu v Bruselu věděli, dodává Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
reklama