https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zapad-cech-se-vraci-cap-krystof-sledovany-satelitni-vysilackou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na západ Čech se vrací čáp Kryštof sledovaný satelitní vysílačkou

6.4.2021 17:24 | PLZEŇ (ČTK)
Cesta čápa Kryštofa
Cesta čápa Kryštofa
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP Plzeň
Čtyřletý čáp bílý, kterého ochránci přírody z plzeňské záchranné stanice živočichů sledují od loňska pomocí satelitní vysílačky, se vrací z afrického zimoviště na západ Čech. Zatímco někteří čápi už stojí na svých hnízdech od konce února, čáp Kryštof v neděli teprve překonal Gibraltar. Zimu trávil v Senegalu, několik tisíc kilometrů od svého domova, řekl dnes ČTK Karel Makoň ze záchranné stanice.
 

"Vítr pomohl Kryštofovi v neděli překonat Gibraltar a bezpečně ho donesl do Evropy. Kryštof, předpokládáme, že i s dalšími čápy, tak zhruba za deset hodin, co opustil africký kontinent, urazil vzdušnou čarou 251 kilometrů. Domů do Čech se tak pohodlně vrací unášen větrem přes Španělsko, Francii a Německo. Je to prostě mazák. A pokud naskočil na správný vzdušný proud, tak ho tady máme cobydup," poznamenal Makoň.

Kryštofovi budou letos čtyři roky a podle ochránců přírody nyní prožil v Africe již čtvrtou zimu, je to tedy velmi zkušený cestovatel. Zimu trávil v Senegalu v okolí města Touba, vzdušnou čarou přes 5500 kilometrů od západních Čech. V okolí města a na skládkách měl dostatek kobylek či sarančat, nepohrdne ani termity. Podnikal také cesty za potravou až k hranici Senegalu s Gambií. Například během necelého týdne na konci letošního ledna nalétal za potravou 532 kilometrů, ukázalo satelitní sledování.

Plzeňští ochránci přírody sledovali v uplynulých letech pomocí vysílačky více čápů. Několik se jich ztratilo ze sledování v Africe, zřejmě tam uhynuli, jiný čáp zase místo přeletu do Afriky odletěl zimovat jen kousek od hranic do Německa. Kryštofovi dali ornitologové vysílačku loni. Ptáka ale znali už z¨dřívějška. Jako mládě ho kroužkovali v červenci 2017 na hnízdě v Brodu nad Tichou na Tachovsku a až do loňska o něm nic nevěděli. Loni v červnu spadl u Města Touškova na severním Plzeňsku v noci z vysílače do oplocení a zranil se. Na záchranné stanici se léčil a protože ornitologové podle kroužku poznali, že je to pták, který už musel opakovaně absolvovat trasu na zimoviště a zpět, rozhodli se mu dát "batůžek" s vysílačkou napájenou solárním panelem. Na konci července ptáka vypustili do přírody a Kryštof pak koncem léta zamířil do Afriky.

Dosud sledovaní čápi mířili na Rakousko a v Africe se zdržovali v Keni a Tanzanii, ale i v Egyptě. Kryštof letěl jinou trasou - přes Německo a Francii do Madridu, na Gibraltar, do Maroka, při pobřeží Atlantského oceánu a pak podél hranice mezi Mali a Mauritánií do Senegalu.

Kryštof podle Makoně dospívá, bude si hledat partnera, stavět hnízdo a snažit se o hnízdění. Plzeňští zvířecí záchranáři doufají, že se usadí na západě Čech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

6.4.2021 19:23
Zabij čápa zachraníš žabu
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.4.2021 00:20
Jsem zmatený. Dlouhé roky jsem se domníval, že akce Kryštof se netýká ornitologie.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist