https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zdarsku-chteji-obce-ve-vetsi-mire-vyrabet-solarni-energii-v-cistirnach-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Žďársku chtějí obce ve větší míře vyrábět solární energii v čistírnách vody

8.10.2023 01:04 | JIHLAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Žďársku chtějí obce vyrábět solární energii v areálech čistíren odpadních vod a vodárenských zařízení. Zubří provozuje fotovoltaiku asi čtyři měsíce, její výroba zatím pokrývá spotřebu elektřiny technologií čistírny ze 70 procent. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko požádal o dotaci na pět projektů. Schválený má zatím příspěvek na fotovoltaickou elektrárnu v Novém Městě na Moravě za 1,8 milionu korun, u zbylých čeká na rozhodnutí, řekl ČTK manažer svazku Reda Ifrah.
 

V Novém Městě na Moravě chce mít svazek fotovoltaiku v čistírně odpadní vody. Pro její umístění by chtěl využít také čistírny Bystřice nad Pernštejnem, Velkého Meziříčí a Žďáru nad Sázavou, solární energii má v plánu vyrábět rovněž v areálu úpravny pitné vody Mostiště. Na akce teď vybírá dodavatele. "Doufáme, že to dopadne tak, že uzavřeme smlouvu," řekl Ifrah. Stavba by pak mohla začít v příštím roce. Náklady všech těchto projektů jsou v součtu 26 milionů korun, evropská dotace z operačního programu Životní prostředí by je mohly pokrýt z poloviny.

Obec Zubří s 500 obyvateli je blízko Nového Města na Moravě. Za osazení fotovoltaických panelů na čistírně odpadních vod zaplatila 1,3 milionu korun a další peníze za přípravu projektu. Starosta Jiří Havlíček (nestraník) řekl, že na rozdíl třeba od školy mají technologie čistírny velkou spotřebu elektřiny v zimě i v létě. Díky slíbené dotaci by se investice mohla obci vrátit zhruba za dva roky. "My jsme si spočítali, že by se nám to vyplatilo i bez té dotace," uvedl. Investice by se pak obci vrátila za šest až sedm let.

Čtyři projekty na osazení fotovoltaiky na vodárenských objektech připravuje třebíčská divize Vodárenské akciové společnosti po dohodě s tamním svazkem obcí. "Chtěli bychom začít nějakou menší lokalitou," uvedl ředitel divize Jaroslav Hedbávný.

Havlíčkobrodská firma Vodovody a kanalizace (VAK) už má přes deset let ve svých provozech solární panely, které mají v součtu instalovaný výkon 0,8 megawattu. Uvažuje ještě o umístění fotovoltaiky u některých vodárenských zařízení na plochy, které se nedají využít jinak.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

8.10.2023 17:38
Tudy cesta rozhodně vede, ovšem návratnost dva roky je asi zcela iluzorní, i když dotace dělá celou polovinu. Celkem důležité ale je, jestli se může technologe čistírny naprogramovat tak, aby nejsilnější spotřebiče jely jen ve dne. Baterie sice taky něco utáhne, ale to by bylo každopádně výhodnější.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

8.10.2023 23:14
FV je provozována 4 měsíce a výroba zatím pokrývá spotřebu na 70%(červen až září to je od nejkratší noci k rovnodennosti),to by v optimálním případě mohlo na 70% stačit po 8 měsíců.Škoda, že tam nejsou žádné konkrétní údaje, kolik čistička spotřebuje energie za rok, jaký instalovaný výkon FV má, kolik energie FV za ty 4 měsíce vyrobila.Takhle je to jen takové zeleně optimistické.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist