https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nadlimitni-latky-znecistujici-ovzdusi-loni-zatezovaly-62-procent-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nadlimitní látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly 62 procent lidí

11.12.2018 00:22 (ČTK)
Nejvíce zatížené znečištěním ovzduší byly stejně jako v předešlých letech Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. / Ilustrační foto
Nejvíce zatížené znečištěním ovzduší byly stejně jako v předešlých letech Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nadlimitní imise alespoň jedné látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly bez zahrnutí ozonu 62,4 procenta českých obyvatel, oproti roku 2016 je to nárůst o více než šest procentních bodů. Alespoň pro jednu látku byl limit překročen na 26,2 procenta území, což je o tři desetiny více než předloni. Vyplývá to z informační zprávy o kvalitě ovzduší a spojených zdravotních rizicích, kterou ve středu projedná vláda.
 

Mírný meziroční nárůst byl podle zprávy způsoben mimořádně nepříznivými rozptylovými podmínkami v lednu a únoru 2017, jež vyústily ve vysoký počet smogových situací. V zimní sezoně 2016/17 jich bylo vyhlášeno 39 z důvodu překročení prahové hodnoty pro polétavý prach o velikosti zrn do deseti mikrometrů (PM10). Regulace pak byla nařízena u 16 vybraných zdrojů. V sezoně 2017/18 bylo vyhlášeno osm smogových situací a čtyři regulace vybraných zdrojů.

Na dvou stanicích byl loni překročen roční imisní limit pro PM10, v roce 2016 to bylo jen na jedné. Denní limit byl překročen na 8,3 procenta území se zhruba 23,1 procenta obyvatel, předloni tomu tak bylo pouze na 1,4 procenta území s 7,3 procenta obyvatel. Nadměrné množství prachu o velikosti zrn do 2,5 mikrometru (PM2,5) z hlediska ročního imisního limitu pak bylo zaznamenáno na 0,9 procenta území se zhruba 4,9 procenta obyvatel. Také v této kategorii podíl vzrostl oproti 0,5 procenta území se třemi procenty obyvatel v roce 2016.

Limity jsou stále výrazně překračovány pro benzo(a)pyren. Loni tomu tak bylo na 26 procentech plochy státu, kde žije 61,8 procenta obyvatel, uvádí zpráva. Území se zvětšilo oproti roku 2016 pouze minimálně, podíl obyvatel ale stoupl z 55,7 procenta. Meziročně ale klesl podíl stanic, na kterých byl limit překročen: loni tomu tak bylo na 66 procentech stanic, předloni na 71 procentech.

Ekologické Hnutí Duha už dříve uvedlo, že na emisích benzo(a)pyrenu se v celostátním měřítku podílí více než 98 procenty lokální vytápění domácností. Podle předkládací zprávy ministerstva životního prostředí je benzo(a)pyren mutagenní a karcinogenní látkou, ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí, vývoj a růst plodu.

Nejvíce zatížené znečištěním ovzduší byly stejně jako v předešlých letech Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. "Jedná se o důsledek toho, že v uvedené oblasti k dopravě a lokálním zdrojům (vytápění domácností), které jsou hlavními zdroji suspendovaných částic, přistupují další významné zdroje emisí PM10 - hutní průmysl a průmysl zpracování paliv včetně vlivu znečištění přenášeného z Polska," píše se v materiálu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist