Nádrž v parku v Ústí nad Labem radnice vyčistila. Dřív tam žili i vzácní živočichové
"Je to doposud chráněná voda. Je to chráněné ze zákona, ale ti živočichové už tam bohužel všechny kachny, co se tam nastěhovaly, sežraly," uvedl Vlasák. "Nás to hrozně mrzí, protože tam byl krásný život," doplnil. Naposledy bylo nutné živočichy po odborném monitoringu přestěhovat do jezírek nad sídlištěm asi před třemi lety. V nádrži se vyskytovali třeba potápník, mlok, čolek, rosnička nebo skokan.
Pracovníci úřadu se pustili do důkladného čištění laguny na konci srpna. Mají k tomu speciální stroje s kartáči. Na dně nádrže je sediment, kterého ji zbavují. "Sediment vzniká tím, že i přes cedule s upozorněním, aby lidé kachny nekrmili pečivem, oni tak činí, a zbytky pak padají na dno. Samozřejmě tam kachny potom i kálejí," řekl Vlasák. Po vyčištění se nádrž ještě dezinfikuje a vystříká se látkou zabraňující vzniku řas a sedimentu. Funguje to však jen dočasně. Znovu se pracovníci do čištění dají v březnu.
Odhadem za akci obvod zaplatil asi 50 000 korun. Nádrž vypouští a čistí dvakrát ročně. Řídí se přitom pokyny odboru životního prostředí na krajském úřadu a Agentury ochrany přírody ČR.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Pavel Hanzl
31.8.2024 06:52Emil Bernardy
31.8.2024 07:55 Reaguje na Pavel HanzlAnyr
31.8.2024 13:42 Reaguje na Emil BernardyTy máš dneska krásně jedudědkovskou náladu, když zřím dnešní diskuze... XD Všechno blbě, všechno hnusný! :D
Emil Bernardy
1.9.2024 07:22 Reaguje na AnyrJindřich Duras
8.9.2024 22:41Lidi kachničky milují a dávají jim papat pečivo. Už jim ale nedochází souvislosti.
Jestli se nenaučíme kačenám jasně vyložit, kam smí a kam nikoli, jsme za idioty. Postavíme za (deseti)milióny koupaliště a kachny ho zničí. Případů celá řada. Tak nevim, jestli jsme to stavěli pro kachny, nebo vedle si postavíme koupaliště jiné a pak další? Nebo se vzpamatujeme a ty kačeny prostě pěkně postaru vyřešíme?