Nandu pampový, největší pták Jižní Ameriky, se v ostravské zoo stará o 12 mláďat
„Pro ostravského samce se jedná o druhou hnízdní sezónu. Do zoo jsme jej přivezli v roce 2015 jako dvouletého z lucemburského Parc Merveilleux. O hnízdění se poprvé pokoušel už v loňském roce, ale nakonec se nepodařilo odchovat ani jedno mládě,“ říká Nováková. Letos bylo v hnízdě 15 vajec od tři různých samic, z toho se vylíhlo 12 mláďat.
U nandu pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec. Ten se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda. Snůška může mít až 30 vajec, která samec inkubuje 35-40 dní. Samec pak o mláďata pečuje do stáří asi šesti měsíců. Vodí je a střeží, potravu si od prvních dní obstarávají mláďata sama.
Nandu pampový je nelétavý pták obývající jihoamerické pampy. Je výborným běžcem. Běhá rychlostí až 60 km/h. Zakrnělá křídla používá při běhu k udržování rovnováhy nebo k prudké změně směru či k zastavení. Žije v místech s vysokou travní vegetací, ale i na okrajích lesů. Vystupuje až do výšky 2000 m n. m. Mladí nanduové zůstávají ve skupinách až do své pohlavní dospělosti, tedy do věku dvou až tří let. V Červeném seznamu je nandu řazen v kategorii blízko ohrožení. V jeho domovině je ohrožován zejména lovem pro maso a přeměnou přirozeného prostředí pro potřeby zemědělství.
reklama