Národní hřebčín Kladruby chce obnovit historický vodní systém
"Nejdříve musíme začít studií proveditelnosti. Měla by říct, v jaké míře a jak systém obnovit," uvedl Machek.
Pozemky, na nichž se voda rozvádí, jsou většinou ve vlastnictví hřebčína. V posledních letech získal i právo hospodaření na některých vodotečích od Lesů České republiky.
Jak nákladná revitalizace bude, není zatím podle Machka jasné. Hřebčín počítá s tím, že se na bude snažit získat dotace z evropských fondů nebo z příspěvku zřizovatele, jímž je ministerstvo zemědělství.
V plánech hřebčína je i rehabilitace stromořadí a živých plotů, které lemují pastviny. Výsadba vegetace by měla vizuálně odclonit nedalekou Chvaletickou elektrárnu.
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Vloni uplynulo 440 let od vydání dekretu císařem Rudolfem II., kterým mu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Rozsáhlý komplex je od roku 2002 národní kulturní památkou stejně jako základní kmenové stádo starokladrubského koně, které je jediným památkově chráněným živým tvorem na světě. Minulý rok v červenci byla krajina pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
reklama