https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-hrebcin-kladruby-chce-obnovit-historicky-vodni-system
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní hřebčín Kladruby chce obnovit historický vodní systém

5.7.2020 01:00 | KLADRUBY NAD LABEM (ČTK)
Areál hřebčína v KLadrubech nad Labem
Areál hřebčína v KLadrubech nad Labem
Foto | Makak 60 / Wikimedia Commons
Národní hřebčín Kladruby se připravuje na opravu historického vodního systému, který přivádí vodu z Opatovického kanálu takzvaným Kladrubským náhonem. Tu pak rozvádí pomocí vodotečí po dalších pozemcích. Systém je zčásti funkční, ale během let se některé části zanesly a zarostly vegetací, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.
 

"Nejdříve musíme začít studií proveditelnosti. Měla by říct, v jaké míře a jak systém obnovit," uvedl Machek.

Pozemky, na nichž se voda rozvádí, jsou většinou ve vlastnictví hřebčína. V posledních letech získal i právo hospodaření na některých vodotečích od Lesů České republiky.

Jak nákladná revitalizace bude, není zatím podle Machka jasné. Hřebčín počítá s tím, že se na bude snažit získat dotace z evropských fondů nebo z příspěvku zřizovatele, jímž je ministerstvo zemědělství.

V plánech hřebčína je i rehabilitace stromořadí a živých plotů, které lemují pastviny. Výsadba vegetace by měla vizuálně odclonit nedalekou Chvaletickou elektrárnu.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Vloni uplynulo 440 let od vydání dekretu císařem Rudolfem II., kterým mu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Rozsáhlý komplex je od roku 2002 národní kulturní památkou stejně jako základní kmenové stádo starokladrubského koně, které je jediným památkově chráněným živým tvorem na světě. Minulý rok v červenci byla krajina pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist