NASA vypustila satelit, který bude zkoumat oceány a oteplující se atmosféru Země
We have liftoff 🚀
— NASA (@NASA) February 8, 2024
Our PACE spacecraft is on its way to study microscopic organisms in our ocean and particles in the air. pic.twitter.com/SvxY1EErdx
Družice bude nejméně tři roky ze vzdálenosti 676 kilometrů od zemského povrchu sledovat oceány a zemskou atmosféru. Pohybovat se bude po polární oběžné dráze, což nebývá obvyklé. Jde o dráhu, která vede nad severním a jižním pólem a umožňuje monitorovat zemský povrch včetně polárních oblastí, které by jinak nebyly pokryté. Pace každý den pořídí snímky pomocí dvou různých vědeckých přístrojů. Třetí přístroj, kterým je družice vybavena, bude měření provádět každý měsíc.
“Bude to bezprecedentní pohled na naši planetu,” řekl vědecký pracovník projektu Jeremy Werdell. Výsledky pozorování pomohou vědcům lépe předpovídat výskyt hurikánů a dalších nepřízní počasí, podrobněji popsat změny na Zemi, jako je například zvyšování teploty, a přesněji předpovědět škodlivé přemnožení řas.
NASA má na oběžné dráze více než dvě desítky družic a přístrojů pro pozorování Země. Nový satelit Pace by však měl poskytnout lepší přehled o vzájemném působení atmosférických aerosolů, jako jsou znečišťující látky či sopečný popel ve vzduchu, a mořských organismů typu řas a planktonu. "Pace nám poskytne další dimenzi toho, co pozorují jiné satelity,” řekla ředitelka oddělení NASA pro průzkum Země Karen St. Germainová.
Separation confirmed—PACE is now flying free from its @SpaceX Falcon 9 rocket.
— NASA (@NASA) February 8, 2024
We’ll be #KeepingPACE with the @NASAEarth spacecraft throughout its mission as it studies our ocean and clouds. pic.twitter.com/dhPgQSuPCM
Vyslání Pace je dosud nejpokročilejší misí určenou ke studiu mořské biologie. Jméno družice je akronymem vytvořeným z prvních písmen anglických stěžejních pojmů pro celý program: plankton, aerosol, oblaka (clouds) a ekosystém oceánů.
Dosavadní satelity mohou rozlišovat až osm barev. Družice Pace je schopna rozlišit 200 barev či odstínů, což vědcům umožní identifikovat typy mořských řas a různé typy částic ve vzduchu.
Vědci očekávají, že první data ze satelitu získají během jednoho nebo dvou měsíců. Na dalším vyspělém satelitu pro pozorování Země spolupracuje NASA s Indií. Tato družice se bude jmenovat Nisar a má se dostat na oběžnou dráhu již letos. Jejím úkolem bude pomocí radaru sbírat informace o důsledcích zvyšujících se teplot pro ledovce a další tající ledové plochy.
Projekt Pace přežil pokusy administrativy prezidenta Donalda Trumpa o jeho zrušení. “Byl to dlouhý a namáhavý proces,” řekl Werdell před vypuštěním družice.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Karel Zvářal
9.2.2024 09:46Jiří Svoboda
9.2.2024 12:17 Reaguje na smějící se bestieAspoň vidíte, jak nespravedlnost světu vládne.