https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navrh-mpo-lide-by-si-mohli-poridit-solarni-elektrarny-s-petkrat-vetsim-vykonem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrh MPO: Lidé by si mohli pořídit solární elektrárny s pětkrát větším výkonem

16.9.2022 01:54 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z deseti na 50 kW by se mohl zvýšit limit výkonu pro menší solární elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost. V novele energetického zákona to navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Upozornily na to Hospodářské noviny (HN). Zákon nyní míří do připomínkového řízení, které potrvá do 21. září.
 

Domácnosti či firmy by si tak snadněji mohly pořídit elektrárny s až pětkrát větším výkonem než nyní. Majitelé také nebudou muset žádat o stavební povolení, což je v současnosti nutné u elektráren s výkonem nad 20 kW. "Pro stavební úpravy pro instalaci obnovitelného zdroje energie s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, která je součástí stavby, pokud se jí nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, nebude nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu," uvádí předkládací zpráva k novele.

Ministerstvo píše, že důvodem k předložení novely a větší podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie je aktuální situace na trhu s energiemi a snaha snížit závislost na dovozu paliv z Ruska.

Po zvýšení limitu výkonu malých elektráren, které si pořizují například domácnosti a firmy, volali podle HN dlouhodobě odborníci. Podle odhadů Solární asociace se letos k síti připojí přes 9000 majitelů solárních elektráren, kteří se drží pod limitem deseti kW. "Pro spoustu z nich je stávající limit nedostatečný a chtěli by si na střechy dát víc solárních panelů. Zejména pro bytové domy je deset kilowattů zcela nedostatečných, stejně tak je to málo pro sdílení energie v rámci komunitní energetiky nebo pro domácnosti s elektromobilem," řekl HN ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Podle něj je návrh vlády na zvýšení limitu dobrou zprávou, ale k většímu rozvoji výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nestačí.

Také podle Unie komunitní energetiky, která nynější novelu vítá, je třeba odstranit další bariéry v připojování obnovitelných zdrojů do sítě a zavedení součtového měření. Podle unie chybí zásadní změna, která by umožnila zakládání energetických společenství a sdílení lokálně vyrobené elektřiny.

Unie také v tiskové zprávě upozornila na to, že výrobny do 50 kW budou muset splnit požadavky stanovené vyhláškou, ale dosud není jasné, o jaké požadavky se bude jednat. "Úlevy v oblasti stavebního povolování se mají vztahovat jen na výrobny, které 'jsou součástí stavby'. To by ale v praxi vylučovalo, aby si vlastník výrobny například pronajímal cizí střechu, na které by instaloval vlastní solární panely, což by velmi komplikovalo například rozvoj komunitní energetiky," upozornila unie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (83)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.9.2022 05:35
1919 - přijat zákon o všeobecné elektrizaci. Při vzniku republiky mělo přístup k elektřině 34 % obyvatel. Na konci 20. let byl již elektrický proud přístupný 70 procentům obyvatel. Cena elektřiny však byla ještě vysoká ,v roce 1928 stála jedna kilowatthodina 3,37 Kč, v roce 1937 již jen 0,63 Kč a v roce 1950 pouhých 0,31 Kč.
Dnes, podzim 2022 máme koncovou cenu kolem 9 Kč/kWh, a do zelené budoucnosti se máme pohroužit odvážným skokem, kdy si každý pořídí FVE.

Pokračuje tak fraška " Zachraňme klima !" poplatná zelenému fanatismu, který se již stal novodobým náboženstvím. Víra v Krista je nahrazena vírou ve fixní ideu, že spasíme svět skrze OZE. Jde pochopitelně o iracionalitu nejhrubšího zrna , která při bližším pohledu neobstojí v porovnání s realitou okolního světa.

S&P Global Commodity Insights nedávno odhadla, že Čína plánuje nebo staví uhelné elektrárny o celkové kapacitě nejméně 100 gigawattů. Jeden gigawatt je dostatek energie pro napájení až 770 000 domácností.
Prezident Si Ťin-pching v březnu komentoval cíle uhlíkové neutrality takto: „Nemůžeme být odtrženi od reality. . . . Nemůžeme zahodit to, co nám poskytuje nyní obživu , zatímco to, co nás bude sytit příště, stále nemáme v kapse“.¨
EU na to jde zcela jinak, zbavuje se levných a stabilních zdrojů energií (fosil,jádro) a místo toho nařizuje masové využití FVE .
Tady by každý měl zpozornět , je to doslova kopie experimentu v Číně, kdy veliký vůdce Mao rozhodl, že železo bude vyrábět doslova každá domácnost.

VELKÝ SKOK VZAD

Čína díky Velkému skoku – jak alespoň sliboval Mao Ce-tung – měla během pouhých několika let dohnat vyspělé západní státy a stát se světovou velmocí. Místo toho se pod vedením „Velkého kormidelníka“ vrátila hluboko do pravěku.
V rámci programu měl být industrializován venkov. V komunách měly vyrůst malé pece, které ze železné rudy měly vyrábět ocel. V představách Maa měla být Čína brzy zahrnuta obrovským množstvím kvalitního železa. K pecím nebyl zajištěn přísun železné rudy. A navíc, čínští rolníci neměli ani ponětí o tom, jak vypadá práce metalurga. Pokud se tedy nějaké železo na venkově vyrobilo, jeho kvalita byla prachmizerná. Výsledek práce nešťastných rolníků musel být přetaven ve vysokých pecích, což samozřejmě zásadně zvyšovalo náklady na výrobu oceli.
Celý "Velký skok" skončil naprostou ekonomickou katastrofou.

Doufám, že každý vidí paralelu mezi diktovanou výrobou elektřiny FVE a komunistickým experimentem -výroba železa domácnostmi- na přelomu 50./60 let v Číně.
Zatímco Čínu stál experiment dle historiků 20-30 mil. lidských životů, energetický experiment EU v prvním kroku prokazatelně ožebračí 460 mil. unijních občanů.
To jsou ony reálné dopady novodobého zeleného náboženství do života obyčejných lidí o kterých se nemluví ani nepíše.
A mohu s jistotou prohlásit, že nikomu oněch 50kW na střeše jeho domu nepomůže. Je to pouhý symbol dnešní pomatené doby.
Je to naprosto stejné, jako byste si vedle domu postavili malou kapli nebo minaret , pouze to prokazuje, že jste se vzdali vlastního rozumu a nahradili ho vírou. To už tady taky v historii bylo.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 09:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kobliha přeprogramovaná naopak může produkovat jakékoliv bláboly a bude to pořád jen blábol nulového významu...
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2022 11:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Popsal jste svoje účinkování v diskusích naprosto přesně.
Odpovědět
ZK

Zan K.

16.9.2022 19:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Při vzniku republiky mělo přístup k elektřině 34 % obyvatel. Na konci 20. let byl již elektrický proud přístupný 70 procentům obyvatel. Cena elektřiny však byla ještě vysoká ,v roce 1928 stála jedna kilowatthodina 3,37 Kč, v roce 1937 již jen 0,63 Kč a v roce 1950 pouhých 0,31 Kč.
Dnes, podzim 2022 máme koncovou cenu kolem 9 Kč/kWh,
Ovšem také je třeba se podívat, k čemu slouřila elektřina voněch letech 1928,1937,a 1950,. A porovnat k črmu se užívá dnes. Naši dědové asi měli víc rozumu než dnešní....
Odpovědět
Tomáš Sotona

Tomáš Sotona

17.9.2022 06:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Takže když si nechám dát na střechu FVE, tak jsem se vzdal vlastního rozumu? FVE chci už minimálně pět let, akorát mě doma přehlasovali a nikdo jiný, kromě mě to doma nechtěl. 2020 jsme si s manželkou pořídili baráček k rekonstrukci a teď už se blížíme do finále a rozhodně si příští rok necháme nainstalovat FVE. Ale určitě ne kvůli green dealu, nebo kvůli tomu, že by jsme přišli o rozum, ale kvůli tomu, že chceme být soběstační a vyplatí se to i ekonomicky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2022 12:47 Reaguje na Tomáš Sotona
Jí si pořídil fve kvůli Vinklerovi a hlavně grýndlu, abych ho vytočil. Má být hotová letos? nebo do jara? a jsem fakt zvědavý, jak to za rok vyjde. S dotací 50% a rostoucí cenou el. to je až podezřele výhodné. Se zárukou 10 - 20 let na jednotlivé prvky se to zaplatí minimálně 2x. A s koncem záruky se to nevyhodí, panely mají mír životnost min. 30 let. A to už já řešit nebudu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 15:40 Reaguje na Pavel Hanzl
"S dotací 50% ..." ... takže vám to napůl zaplatili nějací chudáci z daní. Super. Doufám, že vás to hřeje u srdce.
Odpovědět
ms

18.9.2022 18:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak. A nyní jsme si novelou zákona objednali další růst ceny elektřiny v podobě nutně prudce rostoucích poplatylů za distribuci a za správu sítě. Ale nevadí, za dotace zbohantou zelení oligarchové, náklady se "socializují". Idioti.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.9.2022 15:14 Reaguje na
Pokud budou v síti přibývat "občasné zdroje", výroba se roztříští mezi mnoho subjektů (často bez kvalifikované správy), budou samozřejmě náklady za distribuci a správu soustavy růst.

Takže majitel FVE slízne peníze za "výrobu" ze svého (za dotace pořízeného!) nespolehlivého zdroje, o náklady za správu se podělí s ostatními.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

16.9.2022 06:49
Aktuálně je hranice 10 kWp a proč tam bude 50 kWp? Musí tam nějaká být? Proč?
A tak je to s většinou zákonů a vyhlášek. Jsou úplně zbytečné, až na to, že pokud takovou zbytečnost někdo nedodrží, může být úředníky popotahován.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.9.2022 08:00 Reaguje na Richard Vacek
Protože stát je přebyrokratizovaný a tak se vymýšlejí pitomosti. Každý z těch zbytečných úředníků chce prokázat, že je na svém místě opodstatněně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 09:15 Reaguje na Richard Vacek
FVE je taky prvek v urbanizované krajině a není možno nechat kohokoliv tam postavit cokoliv, i na RD potřebujete stavební povolení.
Pokud to máte na střeše, není problém, ale 50 kWp je už asi 100 panelů a to už asi na střechu nedáte, někde to na téhle hranici určil.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.9.2022 06:57 Reaguje na Pavel Hanzl
ale takový kovozemědělec mívá i stodolu pro kravku aj. a tak plochy k instalaci tito malozemědělci s prodejem ze dvora, mají habaděj.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2022 12:39 Reaguje na radim buffalo tobias
Dobře. Tak si zažádá o licenci, něma problema. Zdaňuje jen to, co prodá přes 30 tis. ročně, tak je pořád v pohodě. Zaplatit z vyššího výdělku 15% daň není žádná tragédie.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

16.9.2022 12:35 Reaguje na Richard Vacek
Já v rádiu slyšel že hranice má být 500 kWp tak uvidíme jak to nakonec bude.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.9.2022 06:54 Reaguje na Richard Vacek
já bych především s instalací fotovoltaické elektrárny si zjistil, proč jsou mi montovány zrovna tyto nějaké panely a ne jiné, výkonnější...třeba mám terasu, skleník aj. a tak bych asi chtěl na střechu něco transparentního a ne abych za své peníze poskytl nějaké montážní firmě vyprázdnit sklady plné zastaralých fotovoltaických aplikací. při dostatku financí, ovšem. také bych uvažoval i o instalaci sledovačů slunce, když by nešlo na střechu instalaci umístit. kdysi měli O.K. sledovače slunce vlastní konstrukce Solar Poulek (nebo naopak ) ???
Odpovědět
DA

DAG

16.9.2022 08:24
HAHAHA Tolik KWh v polovině obcí, kvůli mizerné síti, ani nejde nainstalovat :)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 09:17 Reaguje na DAG
Nesmysl, přes síť půjde minimum a 50 kW je v každé dědině běžná okamžitá spotřeba.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.9.2022 09:51 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste se dozvěděl v Bruselu ? Dejte sem jakýkoli relevantní zdroj , že "5OkW je v každé dědině běžná okamžitá spotřeba"

Nesmíte po ránu holdovat alkoholu jako když jste byl v Rusku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 12:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Každá cirkulárka má 3kW výkonu, varná konvice to samý, sporák asi 5, jakýkoliv stroj v jakékoliv dílně nebo na statku je to samý. A minidědina má třeba 50 domků.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.9.2022 12:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Cirkulárka, varná konvice, sporák jsou spotřebiče relativné krátkodobého využití. Nebo si myslíte, že si někdo v baráku pouští cirkulárku celé dny, nebo i týdny?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.9.2022 13:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
U Hanzlů asi ano, když o tom píše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 14:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Píšu ookamžitém zatížení.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.9.2022 06:59 Reaguje na Pavel Hanzl
já bych řekl že solidní cirkula má motor min. 4kw...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.9.2022 10:04 Reaguje na Pavel Hanzl
I kdyby ten výkon byl v obci spotřebován, tak je ho třeba po té obci rozvést a už jste u problému, který nastínil DAG
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

16.9.2022 12:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Není potřeba nic rozvádět, protože vyrobená energie se primárně spotřebuje v objektu na kterém je FV umístěna , co vyrobí se ihned spotřebuje na místě, případně uloží do baterie, při správném nadimenzování jsou případné přetoky do sítě úplně minimální.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.9.2022 12:57 Reaguje na Miloš Lesák
Spotřeba 50kW, to už je větší firma a ne klasický rodinný barák. Navíc uchovávání elektrické energie je cenově dost nákladné a kromě toho není časově neomezené. Časem klesá uložená energie, tak i kapacita úložiště. Takže jsme zase zpátky u těch rozvodů a to je problém.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

16.9.2022 14:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
50kWp je instalovaný (maximální) výkon kterého v reálu nikdy nedosáhnete, v realitě to funguje tak že z instalovaného výkonu můžete odebírat tak 60-80% podle toho jak svítí, a nikde také není psáno že si musíte instalovat celých 50, většinou instalujete pouze výkon podle své vlastní potřeby, výkon panelů klesá se stářím opravdu velice nepatrně, úložiště mají momentálně životnost horší, ale na tomto problému se v současnosti stále intenzívněji pracuje a je to otázka dalšího rychlého vývoje.
Odpovědět
ms

18.9.2022 18:05 Reaguje na Miloš Lesák
Vsjo budět, chorošo. To uý jsme slyšeli do komunistů, nyní zelených bolševiků.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

18.9.2022 18:34 Reaguje na
Nic na světě nikdy není ideální, a všechno má své +a- ale je to jedna z mála cest jak se stát alespoň částečně "soběstačným" a snížit si své výdaje za bydlení, všechno prochází vývojem ale FV už dnes při cenách el. dává smysl.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.9.2022 15:00 Reaguje na Miloš Lesák
FVE dává smysl jen díky masivním dotacím.

Zda by dávala smysl skutečně samotná FVE zjistíte hrozně jednoduše - zkuste si spočítat investici (a životnost) ostrovního systému pro domácnost.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

23.9.2022 00:57 Reaguje na Viktor Šedivý
Počítal jsem a při dnešních cenách energie jsem přesvědčen že se to vyplatí, místo dotací by bylo daleko lepší kdyby na budování FV stát dával půjčky které by poté lidé mohli eventuálně zpětně splácet třeba dodávkami energie pro státní infrastrukturu v místě. Na druhou stranu i ČEZ chce stavět jaderný blok za "státní" "dotace" který bude stát třetinu státního rozpočtu a nikomu to nevadí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 14:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Elektřina z domovní baterie firmy Pylontech (asi dnes nejběžnější typ) vychází při garantované životnosti na asi 3 kč/kWh, což bylo dřív na hranici rentability, ovšem dnes jsme úplně někde jinde. Hlavně proto, že nepotřebujete ty další vopice, včetně přenosové sítě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 14:12 Reaguje na Pavel Hanzl
A mám dost pocit, že životnost bude daleko větší. U olovněných akumulátorů do aut se řešila životnost na asi 4 -5 let a záruka byla 2 roky. Mě vydržel přes 10 let. A Pylontech dává záruku 11 let.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2022 14:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Skutečně nepotřebujete "vopice včetně přenosové sítě"? To jste se zase zasnil, co?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 16:57 Reaguje na Emil Novák
Pokud mám elektřinu z baterie nabité přes den, nepotřebuji přenosovou soustvu, daně, platbu za elektroměr, příspěvek na OZE a kolik je tam ještě pověšených vopic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 16:58 Reaguje na Pavel Hanzl
A to mi vyjde 1 kWh na 3 kč v nejhorším případě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2022 17:36 Reaguje na Pavel Hanzl
A pokud tu elektřinu z baterie nabité přes den nemáte, což je prakticky celou zimu, tak tu přenosovou soustavu a další "vopice" potřebujete. A udržovat všechny ty "vopice" stojí prakticky stejně, ať je používáte 12 měsíců v roce nebo jen čtyři, takže si je taky prakticky stejně zaplatíte. Nová tarifní struktura, která by právě toto zohlednila, už se připravuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 22:04 Reaguje na Emil Novák
Je dost důležité, jestli potřebuji vopice 3 měsíce v roce, nebo 12.
Až bude v ČR tolik střešních fve, aby to udělo něco se sítí, už nás hlava bolet nebude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2022 22:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Z pohledu nákladů na "vopice" to důležité není, ty jsou totiž víceméně fixní, takže je zaplatíte v každém případě. Nová tarifní struktura to bude zohledňovat dřív než se nadějete, ERÚ už na tom pracuje. A nebude k tomu vůbec potřeba, aby střešní FVE něco dělaly se sítí.
A navíc, jestliže podle vás potřebujete "vopice" jen 3 měsíce v roce, ve skutečnosti je budete potřebovat zhruba 10 měsíců v roce, protože pokud si vystačíte s FVE i v řínu a únoru, znamená to určitě i to, že minimálně v dubnu, květnu, červnu a červenci budete mít dost velké přebytky, které asi těžko budete zbůhdarma mařit na střeše, ale budete je chtít nějak zpeněžit, tj. zase budete potřebovat "vopice".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2022 12:34 Reaguje na Emil Novák
Ještě nedávno byl ČEZ naše ministerstvo energetiky a zákony se děly jemu na míru. Potom ale narazili s megaplatbou za elektroměr, ale zase šikanovali malé FVE. Dnes to vidím rozumněji, ale nejsem si jist. Když prodávám, ty vopice platí kupující, takže mi nevadí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.9.2022 16:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže se jako obvykle ukázalo, že vaše tvrzení "nepotřebujete ty další vopice, včetně přenosové sítě" se ukázalo jako nepravdivé, tak se snažíte odvést řeč někam jinam vymýšlením dalších a dalších nesmyslů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 17:24 Reaguje na Emil Novák
Nikdy nic.
Vopice nepotřebuju, když si spotřebuji elektřinu sám. Fakt ani tohle ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.9.2022 19:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Což se stane asi tak dva měsíce v roce, v ostatních budete mít buď nedostatek nebo přebytek a "vopice" potřebujete.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 15:46 Reaguje na Emil Novák
Já bych fakt Hanzla natvrdo od té sítě odpojil ... třeba by mu to došlo:-).
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.9.2022 16:02 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi ne, ale za pokus by to stálo. :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.9.2022 15:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Pak ale potřebujete aspoň těch 50kWp na střechu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2022 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Limit 50 kWp není na dědinu ale na stavbu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.9.2022 10:22 Reaguje na DAG
Přesně tak. Už dnes jsou leckde problémy, že distributor odmítá
soláry připojit k síti, protože by přetížily rozvodnou soustavu.
Ono taky proč vyrábět například v létě v neděli proud pouze
proto, že slunce pálí jako ďas? Kdopak ten proud v té vesnici
v dané době zužitkuje? Že by obecní zimní stadion na bruslení
v létě, aby nepřišla sluncem vyrobená energie vniveč? Tohle
prostě hlupáci nikdy nepochopí, že věcí producenta mají být
stále dodávky a ne skoky, které nemá soustava jak absorbovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 12:46 Reaguje na Břetislav Machaček
To ukazuje ta velbloudí a kachní křivka, kterou ovšem ropáčci nepochopí asi nikdy. V poledne je špička a elektřina je nejdražší.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

16.9.2022 12:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Do sítě nic dodávat nemusíte, protože FV stavíte primárně pro vlastní spotřebu, z přebytků by si eventuálně v budoucnu mohl každý elektrolýzou doma vyrábět vodík, a skladovat si ho v nádrži pro zimní topení, nebo pro elektromobil.
Odpovědět
ZK

Zan K.

16.9.2022 12:49 Reaguje na Břetislav Machaček
A proč by musela být FV soustava připojena k síti? FV menšího výkonu do 1 KW by se prostě zapínala a vypínala a sloužila k okamžitému odběru. A pro vyšší by se zapínala síť. A nakonec i ta s vyšším výkonem může klidně ukládat do baterií a zásobníků ohřevu. A prostě když i to nepostačí, tak se zakreje a vyřadí. A nebo napojí sousedy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 14:18 Reaguje na Zan K.
Ropáčci mají skutečně kouzelnou logiku. Dědina dnes spotřebuje 100 něčeho elektřiny. Většina si postaví fve (případně nějakou komunitní) a tak si 80 spotřebuje pro sebe a těch 20 budou v létě přetoky (hlavně v době špičky přes poledne) do sítě a v zime zpět.
Tím nastane přetížení sítě. Logika.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.9.2022 16:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Kampak si má distributor těch 20 nafolovat, když
mu to nabídne každá dědina? Do kožichu a v zimě
jim ho z kožichu poslat? Pokud nejsou akumulace
a výpadky musí lepit zálohy, tak bude cena podle
záloh a nikoliv podle "levných" solárů! Beru odkup
v době převisu nabídky za 10 haléřů, ale prodej
ze záloh za 10 Kč. To si rozmyslíte stavět tak
velkou FVE a požadovat "uložení" energie na zimu
ve virtuálním uložišti!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 17:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Distributor letní přetoky rád prodá, protože ty jdou s denní špičkou. A bude vědět fakt předem, že bude zima, takže rozvášní nějakou elektrárnu ve studené záloze.
Ovšem pouze v případě, pokud by byla fve brzo velmi masivním zdrojem, což skutečně nehrozí. A až bude, už budeme umět ji akumulovat na zimu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2022 17:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Distributor žádnou elektřinu neprodává a žádné elektrárny ve studené záloze nemá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 22:06 Reaguje na Emil Novák
A hnidopich má smůlu, že nikdy nic nepochopí. Nebo spíš ze sebe dělá blba, protože přesně ví, co chci sdělit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.9.2022 22:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Blba tu ze sebe neustále děláte vy sám, v tom těžko najdete konkurenci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.9.2022 16:21 Reaguje na Zan K.
Pro vás a všechny ostatní. Zkuste v létě zužitkovat
50 kW na běžnou spotřebu v době kdy svítí slunce.
Nepotřebujete svítit, moderní chladnička vám bere
1 kWh za celý den včetně noci. Jste venku a ani
nekoukáte na TV, jíte v restauraci a nebo vaříte
na spolehlivém plynu, než na proudu ze solárů.
Než ohřívat teplou vodu v boileru oklikou přes FV, tak ji ohřeji napřímo teplovodním solárním ohřevem, nebudu mít ty baterky do kterých v létě po týdnu
nabíjení už více nevleze. Pokud nemohu dodávat do sítě, tak návratnost investice půjde do kytek.
Ano u dvou, či tří panelů na chatě, či zahradním domku s baterií budiž, ale 50 kW? Proboha co s takovou nevyužitou kapacitou koupenou pouze proto, aby mi v zimě dodávala pětinu! Není to náhodou
plýtvání surovinami na výrobu těch panelů, když
nejsou využity na maximum? Když na to OZEsvazáci máte, tak si to kupte, ale pouze za své, bez dotací a budete přemýšlet, jak dalece je ta investice návratná. Všichni vám přispívají na něco, co je pouze vaše a pro vás a nikoliv i pro ostatní.
Politika podpory zbohatlíků, aby si pořídili ty
dotované soláry i na ohřev bazénů je typický tunel
pravicové vlády, která tímto zadlužuje i zbytek
populace. Jsem pro fotovoltaiku, která má smysl
třeba při akumulaci, ale ta je omezená a je
u vodíku v plenkách. Pro pana Lesáka pak pouze
to, že jeho sen domácí výroby vodíku se nesplní
ani za 30 let a do té doby mu bude těch 50 kW
maximálně na to, že bude mít v bazénu v létě
vařící vodu a v zimě kluziště. U takového výkonu
je třeba uvažovat o jeho vhodném využití a jeho náhradě při výpadku. Řešením je pouze dodávka do sítě, která je tu energii schopna dodat třeba do výroby, která se koná v době, kdy fungují soláry naplno. Má to tak smysl u podniků například s výrobou něčeho, co nepotřebuje stálý příkon a nebo má vlastní záložní zdroj. Jinak je to na cizích
zálohách, které si tu dodávku nechají setsakra
dobře zaplatit. Doufám, že distributoři jednou
dojdou i k tomu, že nejenom stálá dodávka, ale i
stálý odběr bude zvýhodněn a naopak nestabilita
bude trestána vyšší cenou, nebo i odpojením od
sítě. Klidně si pořiďte těch 50 kW, ale POUZE
v ostrovním systému a bez dotací. Proti tomu
nemám NIC, ale nechtějte pak v zimě energii z
uhelek a jádra, které zaplatily z daní ty
dotace na vaše panely.
Odpovědět
ZK

Zan K.

18.9.2022 10:26 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale běžně dostupnou FV malého výkonu za nízké ceny (pořízenou v obchodě bez oněch nutných žádostí a instalací) by se dalo používat. A bez dodávek do sítě. Jsou dnes tací, žesi ji namontují na vlastní náklady. Tak proč se to nevyrábí a nelze koupit. Vypnu síť a zapnu fv. Pro větší odběry jako praní a t.d. vypnu FV a zapnu síť. Nevidím v tom problém.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.9.2022 12:10 Reaguje na Zan K.
Ano, s tím plně souhlasím a dokonce třeba s
dvojími instalacemi rozvodů elektřiny v domě, ale vše bez dotací z kapes těch, pro které je
to nedosažitelné řešení. Mi jde hlavně o ty
dotace cpané bohatým a ostatní jsou odkázáni na energii drahou kvůli zálohám pro OZE. Je
to další z tunelů na státní kasu, který je pro hrstku vyvolených. Takové soláry na paneláku jsou tak leda pro ledky na schodištích a pár panelů na rodinném domku majitele taky nespasí, když mu v zimě dodávají proud ze záloh podle momentální ceny na burze. Cena
by měla vždy kopírovat aktuální cenu a
když se vyrábí levně, tak má být za méně
a když draze, tak za více. To je návod,
jak energií šetřit a nikoliv její cenu
zprůměrovat! Pokud neznám cenu elektřiny
v okamžiku odběru, tak nemám představu
za kolik ji někdo vyrábí. Vidět tu cenu ze
solárů v průběhu roku, tak i Hanzl pochopí,
že něco levného v létě v zimě zavinilo
nárůst její ceny ze záloh na její násobky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2022 10:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Tohle přece funguje už dávno za komára, se silovou elektřinou jde i informace s cenou. Na tomhle principu fungují přece Dlouhé stráně.
Pro domácnosti je to nacypa, každý chce vidět, kolik platí a ne každých 10 minut jinou cenu. Ale možná na to někdy dojde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2022 10:47 Reaguje na Zan K.
Taky to žádný problém není. V normální instalaci to řeší střídač, když není proud z fve, bere z baterie, když není ani tam, tak zapne síť.
Naopak úplně stejně. Prioritou je spotřeba, pak baterie a pokud i ta je plná, prodává do sítě. Tím se využije Slunce na maximum.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

19.9.2022 17:49 Reaguje na DAG
Mam FVE krátce, okamžitá spotřeba baráku v nepřítomnosti je cca 300-500W, takže to uživí 100 baráků, když důchodci nekoukaj na serály
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.9.2022 15:06 Reaguje na Stanislav Mudra
Aha. 50kWp / 500W = 100
Takhle to dopadá, když někdo počítá, aniž by tušil, co se za těmi čísly skrývá.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.9.2022 12:38
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ: Zelení aktivisté v ruském žoldu

https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/zivotni-prostredi-zeleni-aktiviste-v-ruskem-zoldu.A220915_211101_p_politika_nef/diskuse

Stojí za to přečíst, a takový pan Hanzl do toho sedí jak hrnec na zadek.
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.9.2022 14:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak Herrhanzl je ruský špión všemi mastmi mazaný!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.9.2022 17:02 Reaguje na Jarka O.
Ale bdělé oko našeho lidu ho zavčas odhalilo !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 14:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Konečně začínáte chápat, že Putin je prostě nepřítel a využívá jakékoliv možnosti nás poškodit, rozeštvat a ekonomicky i morálně zničit. A používá k tomu své páté kolony (to jste vy), ropáky, zeleňáky, imigranty a protiimigrantské strany, genderové šílence a protigenderové zaprděnce, nácky, fašouny a především národovce, kteří jsou jasně proti EU. Otázka zní, jak moc se mu to daří a jak se vypořádáme ze všemi těmito nebezpečími a jestli vůbec dokážeme tuhle válku vyhrát.

"Předpokládejme, že v zimě Putin srazí Německo a Evropu na kolena, odřízne jim plyn, řekněme, že jim přestane dodávat inertní plyny, kovy vzácných zemin. Pšenice a všechno ostatní. Pochopí, kdo je drží pod krkem. Ale jsou to racionální lidé, Západ je racionální místo. Přijdou, budou se kát, řeknou, že vstoupili do vaší situace, ano, opravdu, rozdělme Ukrajinu a začněme žít společně." Alexandr Dugin, hlavní Putinův poradce.
https://cz24.news/alexandr-dugin-elity-dosud-nepochopily-ze-to-je-navzdy/
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.9.2022 16:14 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... jestli vůbec dokážeme tuhle válku vyhrát."

No my rozhodně ne, vyhrají ji Ukrajinci, protože na rozdíl od té vámi milované Říše jim amíci dodávají zbraně v nějakém relevantním objemu, a ne po kusech. A lidí mají dost. Nebýt Německo a valná část EU v tomto směru úplně k hovnu, tak už na tom mohli být Ukrajinci o hodně lépe.

A Putin používá jak imigranty, tak imigrantské strany, jo? Cywe, jak to jako dělá???

I když zase to, jakou jsou zelení pošuci vlastně nástroji zlotřilého Putina, to je dobrý:-))). To by si měla přečíst třeba Greta:-)

Vy jste hrozný trouba:-).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.9.2022 16:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle je dobré:

,,Rusko chce ukončit válku co nejdříve, ale vedení Ukrajiny odmítá jednat. Na asijském summitu v Uzbekistánu to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Obvinil ukrajinské vedení, že chce dosáhnout svých cílů vojenskou cestou. Putin reagoval na slova indického premiéra Nárendry Modiho, který vyzval k ukončení války.,,

Ten chlap je neuvěřitelný debil. :D :D

P.S. Ten odkaz na článek baby Lhotské tu už jednou byl. Je docela vtipné, že ho zakládá mimo jiné na tvrzení podplaceného Moora. Tak nějak to sráží věrohodnost článku. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2022 08:42 Reaguje na Petr Eliáš
Putin (a hlavně Lavrov) lžou tak komickým způsobem, že si z nich celý svět dělá jen čurinu, to jinak možný není.
"Nechceme napadnout žádný stát, Ukrajinu jsme taky nenapadli". Lavrov
Může někdo někdy kdáknout větší cypovinu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2022 17:05 Reaguje na Svatá Prostoto
My bojujeme válku energetickou, ne ostrou. Ta by tu nastala, kdybychom prohráli tuhle prví fázi. Německo tlačí na Ukrajinu pomoci a zbraní něurékom,vůbec s nebojte.
A Imigranti? Dělá to jednoduše, naslibuje jim přes jejich imány Ráj na světe v Německu a ještě jim hodí na hlavu pár motivačních bomb, nebo je dopraví do Běloruska a tlačí je přes hranice do Polska.
"Rusko nedodávalo pouze uprchlíky, ale také jejich vyobrazení jako teroristů a pachatelů znásilnění".
Timothy Snyder: "Cesta k nesvobodě" str. 193.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 15:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy bojujete akorát tak prd. Ale samozřejmě můžete, nic vám nebrání se sebrat a na Ukrajinu jet bojovat. Tady jste beztak k hovnu.-). Jenže vy jste jen takový Jasánek ... hubou hrdina, v reálu posera:-).

Jo takže třeba ten bordel, který se právě promítl ve Švédsku do výsledku voleb je ruská propaganda, jo? A ten bezprecedentní nárůst kriminality, který přiznává temní politická scéna komplet, taky?
A ona většina imigrantů se dostává do Evropy přes Bělorusko, jo?

Vy jste fakt idiot.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2022 16:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Člověče úplně blbá. Právě ten bordel ve Švédsku a imigrani v celé Evropy se Putinovi velmi hodí, proto je sem tlačí.
"......Tři týdny nato Rusko nikoli náhodou zahájilo bombardování Sýrie. V proslovu před Valným shromáždění OSN 28. září 2015 Putin navrhl "harmonizaci" Eurasií s EU. Rusko bombardováním Sýrie vyvolá vlnu uprchlíků a následně podnítí paniku mezi Evropany - což pomůže Afd a díky tomu se bude Evropa více podobat Rusku"......
Timothy Snyder Cesta k nesvobodě.
Fakt ale je, že blbost lidská je nekonečná a vy v tomhle oboru nepochybně vládnete...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2022 08:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy potřebujete dovzdělat. Pro začátek bych doporučil Timothy Snydera a Viktora Suvorova, ale kvalitních historických prací je dnes dost.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 15:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to má jako dělat s válkou na Ukrajině?

A obojí jsem samozřejmě četl ... fikce hezká, prokázáno z ní ale nemají lautr nic a taky podle toho je tahle s-f beletrie historiky hodnocena.

Na druhou stranu ale beru, že vám se líbí, vy jste Adův obdivovatel a fašounskoej xindl, takže se vám tyhle ptákoviny hodí a s nějakými důkazy a historickými prameny jste si nikdy hlavu nelámal ... což s ohledem na vaši hloupost lze ale chápat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2022 16:12 Reaguje na Svatá Prostoto
Nemohl jste číst ani houno, protože to se nedá nepochopit. Jsou to čistě historická díla, (myslím Krvavé země a Všechno bylo jinak), mají stovky odkazů a důkazů, byla rozsáhle oponována a memašel jsem žádné vážné výtky.
Na vás (a taky Vinklera, Studničku, Peregrina atd. atd.) platí:
"Člověk, který je demoralizovaný, není schopen vyhodnotit pravdivé informace. Fakta mu nic neříkají. I kdybych ho zasypal informacemi, autentickými důkazy, dokumenty či fotografiemi."
Jurij Bezmenov, sovětský propagandista z 80. let
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.9.2022 09:59
JJ, cesta k tomu navýšit výrazně poplatky za jistič je otevřená.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.9.2022 14:59
Souhlasím s diskutujícími, kteří považují za nesmysl stanovovat vůbec nějaký limit. Připadá mi to stejné jako rychlostní limity na silnicích. Ty v praxi slouží především k tomu, aby bylo co pokutovat. Bezpečnosti moc ne. Stačí se podívat, v jakých místech Policie rychlost nejraději měří...

Ale na otázku kterou tady někdo položil, proč zrovna 50 kW, si lze snadno odpovědět.
Pokud si někdo pořídí elektroautíčko a nemá být závislý na veřejných nabíjecích stanicích, kde mu hrozí dlouhé čekací doby, tak potřebuje doma výkon alespoň 25 kW jen pro samotné nabíjení auta. A něco holt musí zbývat pro provoz domácnosti a taky pro tvorbu rezervy v bateriích. Aby se autíčko mohlo dobíjet i když slunce stávkuje.
No a když budou v rodině dvě autíčka, což je dnes běžné (a většinou přímo nezbytné)...
Menší limit než těch 50 kW by byl úplně nesmyslný.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.9.2022 16:00 Reaguje na Karel Ploranský
Většina je ve dne i s elektromobilem mimo domov a může ho tak maximálně nabíjet v noci přes záložní baterie. To už bude sakra investice a navýšení ztrát při nabíjení. Čína přichází na trh s vozidlem, kde lze snadno a rychle vyměnit vybitou baterii za nabitou. Tu pak bude možnost nabít jak ze solárů, tak třeba
proudem mimo špičku z ostatních zdrojů pod dohledem personálu.
Ideálem mohla být předrevoluční vize JE ve dne vyrábějících proud pro průmysl a v noci pro akumulační vytápění domků a bytů. To
ale díky porevolučním vládám padlo a šlo se cestou plynofikace
a rekonstrukcí uhelek místo výstavby JE. Promeškala se nejenom
příležitost v té době levně postavit JE, ale hlavně to, že se
tak už po několikáte mění priority v energetice podle momentální
situace. Jednou přímotopy, pak plyn, pak automatické kotle na
tuhá paliva a nyní cokoliv v čem půjde levně zatopit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 17:30 Reaguje na Karel Ploranský
Těch 50 kWp není žádný limit. Pokud chcete větší, musíte mít pak licenci a budete dávat daňové přiznání, kdy do 30 tis ročně daň neplatíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl
To je dnes dost nesmyslně ještě od hrabiše od 10 kWp.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist