https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevnici-skleniku-fata-morgana-mohou-znovu-obdivovat-motyly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvníci skleníku Fata Morgana mohou znovu obdivovat motýly

10.4.2019 09:10 | PRAHA (ČTK)
Ve skleníku Fata Morgana se postupně vylíhne 5390 pestrobarevných motýlů z kukel. Celkem by mělo být k vidění 60 až 80 druhů motýlů.
Ve skleníku Fata Morgana se postupně vylíhne 5390 pestrobarevných motýlů z kukel. Celkem by mělo být k vidění 60 až 80 druhů motýlů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Botanická zahrada v Praze-Troji
Pestrobarevnou krásu a ladnost motýlů i jedinečný okamžik jejich vylíhnutí z kukly mohou spatřit návštěvníci výstavy Motýlí cestovatelé, která bude od čtvrtka otevřena v tropickém skleníku Fata Morgana Botanické zahrady v pražské Troji. Zájemci se dozvědí, který motýlí druh uletí za život nejvíce kilometrů a který se naopak skoro nehne z místa. Už sedmnáctá výstava exotických motýlů bude otevřena do 26. května, a to denně kromě pondělí od 09:00 do 19:00. Každoročně přiláká tisíce lidí.
 

"Otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle," uvedla zahrada na svém webu. Kukly pravidelně dováží z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou.

Někteří motýli jsou schopni překonat během svého života obrovské vzdálenosti. "Motýli na rozdíl od ptáků nemohou při orientaci spoléhat na zkušené rodiče, protože migruje vždy jiná generace. Přesto jsou schopní se na své dlouhé cestě orientovat podle krajiny, podle slunce, a když je zataženo, využívají i polarizované světlo. Rovněž je jim k užitku magnetické pole země. Síly jim šetří také sezonní proudění vzduchu a větru," uvedla kurátorka výstavy motýlů Eva Smržová.

Stěhovavé druhy motýlů žijí na všech světadílech, cestují kvůli dostupnosti potravy, vhodné teplotě i dostatku vláhy. "Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně už pak to, že existují druhy motýlů, které se stěhují na vegetační sezonu do České republiky. V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře," dodala Smržová.

Dospělý motýl žije často jen několik dní. Během této doby hledá partnera, samička klade vajíčka a následně přirozeně umírá. Předčasné úmrtí mohou způsobit i lidé saháním na motýly. Dotykem setřou z křídel mikroskopické šupinky, bez nichž motýl nedokáže létat a uhyne. Návštěvníci by proto měli být k těmto křehkým tvorům ohleduplní, a to i tehdy, když na ně motýl během prohlídky usedne. To se na předchozích výstavách stávalo zejména lidem navoněným květinovým parfémem nebo oblečeným ve výrazných barvách.

Tropický skleník Fata Morgana se nachází mimo areál venkovních expozic botanické zahrady, na jižním svahu trojské stráně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist