https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevnici-v-zoo-praha-budou-moci-od-11.listopadu-znovu-videt-kapybary
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvníci v Zoo Praha budou moci od 11. listopadu znovu vidět kapybary

8.11.2023 09:47 | PRAHA (ČTK)
Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou.
Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou.
Zdroj | Zoo Praha
V pražské zoo mohou od soboty 11. listopadu návštěvníci po deseti letech znovu vidět kapybary. Tyto největší hlodavce na světě se zoo rozhodla znovu chovat kvůli jejich popularitě. ČTK o tom informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Kapybaří roční samici a rok a půl starého samce budou moci lidé spatřit ve výběhu spolu s mravenečníky v dolní části zoo. Samici zoo do Prahy přivezla z Německa a sameček je z Dánska.
 

Po kapybarách byla mezi návštěvníky zoo podle Maška obrovská poptávka. "Lidé se na ně ptali neustále, ať už na sociálních sítích, tak chovatelů v areálu," řekl. Popularita těchto hlodavců podle něj vyplývá i z existence mnoha videí na sociálních sítích.

Naposledy Zoo Praha kapybary měla v roce 2013, kdy jejich chov po povodních skončil. "Povodně tehdy vyplavily dolní část areálu, kde kapybary obývaly výběh u tapírů. K jejich chovu se následně nevrátilo," řekl Mašek.

Kapybara je největším hlodavcem na světě a je známá svou klidnou a přátelskou povahou.

Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer jižní Ameriky. Vyskytují se od Panamy po severní Argentinu. Na hlodavce dorůstají úctyhodných rozměrů, v dospělosti se délka jejich těla pohybuje kolem 130 centimetrů a vážit mohou 70 až 80 kilogramů.

Kapybary se živí travinami, vodními rostlinami, výhonky mladých dřevin nebo ovocem. Výborně plavou. Na jedno nadechnutí vydrží pod hladinou až deset minut, ve vodě se i páří. Žijí většinou ve skupinách s jedním dominantním samcem. Dospívají v 15 měsících, v lidské péči se dožívají až 12 let. Dospělá kapybara je schopná denně spořádat až 3,5 kilogramu rostlinné potravy. Loví ji jaguár, puma či anakonda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist