https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevy-zelenych-ploch-mohou-snizit-potrebu-uzivani-leku-uvadi-finska-studie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvy zelených ploch mohou snížit potřebu užívání léků, uvádí finská studie

23.1.2023 10:18 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Návštěvy parků a dalších městských zelených ploch či komunitní zahradničení mohou u lidí žijících ve městech snížit potřebu užívání léků na úzkosti, nespavost, deprese nebo vysoký krevní tlak a astma. Zjistil to výzkumný tým z Finska, podle kterého lze pozitivní účinky pozorovat už při třech až čtyřech vycházkách za zelení týdně, píše list The Guardian.
 

Odborníci z finského vládního Institutu pro zdraví a sociální zabezpečení (THL) vycházeli z odpovědí 16 000 náhodně vybraných obyvatel finské metropole Helsinky a přilehlých měst Espoo a Vantaa, které dohromady tvoří největší městskou oblast v zemi. Lidé původně odpovídali v letech 2015 a 2016 v průzkumu týkajícím se zdraví a životního prostředí.

Na základě odpovědí respondentů o zdravotním stavu a dostupnosti zelených a vodních ploch vědci zjistili, že mezi vycházkami do přírody a nízkou pravděpodobností užívání léků je silná korelace. Lidé, kteří chodili třikrát až čtyřikrát týdně do parků nebo k jezerům měli o 33 procent nižší pravděpodobnost, že budou užívat léky v souvislosti s duševními problémy, o 36 procent nižší pravděpodobnost užívání léků na krevní tlak a o 26 procent nižší pravděpodobnost užívání léků na astma než ti, kteří chodili do přírody jen jednou týdně.

"Přibývající vědecké důkazy podporující zdravotní přínosy pobytu v přírodě pravděpodobně zvýší nabídku kvalitních zelených ploch v městském prostředí a podpoří jejich aktivní využívání," uvedli vědci v článku zveřejněném v odborném časopise Occupational & Enviromental Medicine. "Mohlo by se jednat o jeden ze způsobů, jak zlepšit zdraví a blahobyt ve městech," píší odborníci.

Tým si také všiml, že nejlepší výsledky má chození do přírody pro lidi žijící v domácnostech s nejnižšími příjmy. The Guardian poznamenal, že chudší lidé mívají často horší přístup k zeleným plochám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.1.2023 11:28
Na to je potřeba studie ?
Stačí se poptat předků, kolik času trávili na čerstvém vzduchu, v přírodě a to i prací. A kolik potřebovali léků !
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

23.1.2023 14:27 Reaguje na smějící se bestie
Lid v dnešní době bez studie ani nesouloží.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

23.1.2023 19:05
Věřím, že pozitivní vliv tam bude. Ale jak silný? Otázka je, co je příčina a co důsledek. Zdraví/spokojení/pozitivní/aktivní lidé se do přírody vydají přirozeně častěji než nemohouci/depresivní/jinak nemocní. Toto odfiltrovat není lehké...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.1.2023 21:29 Reaguje na Marek Drápal
To mne také hned napadlo, že zde může být otázka, co je příčina a co důsledek. Jestli tam třeba nemohlo hrát roli to, že lidé v depresi nemají sílu chodit kamkoliv, ani do zeleně, ani jinam.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.1.2023 16:40
Myslím, že Finové recyklovali prastarý poznatek: Kam nemůže slunce, tam chodí lékař.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist