https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejrizikovejsi-silnice-na-strety-se-zveri-dostane-nove-oploceni-a-most-pro-zver
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejrizikovější silnice na střety se zvěří dostane nové oplocení a most pro zvěř

3.1.2021 13:00 | BÍLÝ KOSTEL N.N. (ČTK)
Z pohledu kolizí se zvěří jde o nejrizikovější úsek nejen v Libereckém kraji, ale v celé zemi. Jen letos od dubna do září tam policie registruje 41 střetů se zvěří.
Z pohledu kolizí se zvěří jde o nejrizikovější úsek nejen v Libereckém kraji, ale v celé zemi. Jen letos od dubna do září tam policie registruje 41 střetů se zvěří.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Nové oplocení a speciální most pro zvěř ochrání v budoucnu řidiče na frekventované silnici 13 u Bílého Kostela nad Nisou na Liberecku. Z pohledu kolizí se zvěří jde o nejrizikovější úsek nejen v Libereckém kraji, ale v celé zemi. Jen letos od dubna do září tam policie registruje 41 střetů se zvěří. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) proto už připravuje projekt, řekl ČTK vedoucí Odboru dopravy Libereckého kraje Jan Čáp.
 

Projekt počítá s mostem pro zvěř, který bude mít šířku 15 metrů a bude osazen clonami proti oslnění. "Součástí projektu je i oplocení silnice v délce cca 300 metrů. Oplocení je navrženo ve vzdálenosti pěti metrů od stávající hrany zpevněné vozovky a bude provedeno z vysokopevnostního ocelového pletiva výšky 2,1 metru," doplnil ředitel liberecké správy ŘSD Jan Wohlmuth. Už v lednu chce ředitelství požádat o stavební povolení.

Nové zabezpečení dostane podle Čápa úsek trojpruhu u Bílého Kostela, vysoce nehodový je ale i dvoupruh dál směrem na Jítravu. "My jsme na základě vyhodnocení nehodovosti a připomínek mysliveckého sdružení nařídili ředitelství silnic a dálnic, aby to oplocení udělali delší podél čtyřpruhového úseku Na Rozkoši a také podél navazujícího dvojpruhu směrem na Jítravu po křižovatku se silnicí třetí třídy na Dolní Suchou," uvedl vedoucí krajského odboru dopravy. Oplocení tam na části úseku podle něj už je, ale jen z jedné strany. "Navíc je staré a děravé," dodal.

Střetů se zvěří na silnicích v Libereckém kraji v posledních letech výrazně přibývá, loni takových nehod policie řešila 1036, o 229 víc než o rok dříve. Zvěř tak byla loni příčinou každé páté nehody v kraji, ne všechny přitom účastníci policii hlásí. Podle ředitele týmu bezpečnosti Jana Poláka se letos od dubna do září v kraji se zvěří střetlo 453 aut, je to zhruba o 50 méně než loni. Pokles je ale podle něj způsobený koronavirovými omezeními s nižšími intenzitami dopravy. Každá desátá letošní srážka se zvěří se stala právě na silnici 13 u Bílého Kostela. V budoucnu by podobné zabezpečení měl dostat i úsek od Svoru na Nový Bor.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

4.1.2021 07:25
Toto téma (ochrana řidičů i zvířectva) je jen další z těch, které se v této ubohé zemi prakticky vůbec neřeší.... jako obvykle se řeší jen nejproblematičtější místa, ale téma jako celek spí dál.... smutné...
Odpovědět
Robert Häusler

Robert Häusler

4.1.2021 10:41
A co na D1 v úseku Českomoravské vrchoviny, tam je také neoplocený úsek. V loni sem tam měl nepříjemný zážitek. V noci přede mnou srazilo auto srnu, já nestačil uhnou, ještě jí přejel ležící na silnici. Pět minut po tom jsem další srnu minul o pár centimetrů. Nic moc zážitek.
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.1.2021 14:11
jitravské sedlo a rozkoš jsou přechodem silnice přes lužickou poruchu (ještědsko-kozákovský hřeben), která se táhne od Jičína po ojvín, a je to jeden z nejdelších pruhů lesa u nás a logicky funguje jako koridor pro vysokou a černou. a zrovna pod rozkoší směrem na kostel, kde je I/13 v zářezu a v čtyřpruhu, je ideální konstalace pro přechod pro zvěř.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist